زنان سریع‌تر از مردان وابسته موادمخدر می‌شوند

بلایی که اعتیاد‌ جنسی سر شما می‌آورد

اعتیاد به پورنوگرافی با اعتیاد به سکس متفاوت است

  اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس، یک حالت وسواسی برای درگیری در فعالیت جنسی، به‌خصوص دخول در نظر گرفته می‌شود. اعتیاد جنسی یا بیش‌فعالی جنسی اختلالی‌ است که به افرادِ دارای افکار، اعمال و فانتزی‌های جنسی افراطی نسبت می‌دهند. این افراد بیش از دیگران در فعالیت‌هایی مانند تماشای فیلم‌های مستهجن، خود‌ارضایی و فاحشه‌گری درگیر می‌شوند و احتمالا شرکای جنسیِ متعددی دارند.

  اعتیاد به پورنوگرافی با اعتیاد جنسی متفاوت است. در اعتیاد به پورنوگرافی فرد به دیدن فیلم‌های پورن معتاد می‌شود و معمولاً نیاز خود را از طریق خودارضایی رفع می‌کند. اعتیاد به دیدن این فیلم‌ها می‌تواند زمینه اعتیاد جنسی را نیز فراهم کند و هم‌چنین به دلیل ایجاد تصورات غلط از رابطه جنسی به کژکاری جنسی نیز بیانجامد. 

  دانشمندان همواره با شک و ابهام در مورد اعتیاد جنسی صحبت می‌کنند. اما تحقیقات اخیر درباره دیدن تصاویر پورن ثابت کرد که می‌توان به استفاده زیاده از حدِ هر نوع ماده‌ای که با وابستگی ذهنی افراد همراه باشد واژه اعتیاد را اطلاق کرد.

  فعالیت و تغییرات مغزی انسان در هنگام تماشای تصاویر پورن مشابه با زمانی است که به یک فرد معتاد تصاویر مواد مخدر نشان داده شود. در تحقیق انجام شده در دانشگاه کمریج دانشمندان تصاویر پورن به 19 مرد با رفتارهای جنسی اجباری و 19 مرد سالم نشان دادند. نتایج حاکی از آن بود که داشتن اعتیاد به روابط جنسی موجب تحریک نواحی در مغز می‌شود که در زمان مصرف مواد مخدر نیز فعال می‌شوند. این در حالی است که مغز مردان سالم نسبت به دیدن تصاویر این چنینی واکنشی نشان نمی‌دهد.

  بلایی که اعتیاد‌ جنسی سر شما می‌آورد
  تحقیقات دانشگاه کمبریج نشان داد فعالیت و تغییرات مغزی انسان در هنگام تماشای تصاویر پورن مشابه با زمانی است که به یک فرد معتاد تصاویر مواد مخدر نشان داده شود

  درباره اعتیاد جنسی بیشتر بخوانید:
  پدیده اعتیاد به سکس
  دروغ، فریبکاری و هرز‌گی؛ اعتیاد به سکس و بهبودی

  علاوه بر این از شرکت کنندگان در تحقیق خواسته شد تا میزان علاقه خود را در مورد هر یک از ویدیو و تصاویر مشاهده شده مطرح کنند. نکته جالب توجه این بود که آن دسته افرادی که رفتار اعتیادآور جنسی داشتند بیشترین امتیاز به تصاویری دادند که تنها نیاز جنسی آنها را رفع می‌کرد، فارغ از اینکه آن تصاویر را دوست داشتند یا خیر. مشابه این اتفاق در معتادان به مواد مخدر نیز می‌افتد، زیرا آنها مواد مخدر را نه از روی دوست داشتن بلکه به صرف رفع نیاز استفاده می‌کنند.

  تمامی 19 شرکت کننده ای که اعتیاد جنسی داشتند اذعان کردند که دیدن تصاویر پورن را از سنین بسیار پایین آغاز کردند و این روند را در زندگی آینده خود با شدت بیشتری ادامه دادند. همچنین تحریک پذیری ناحیه جسم مخطط که مسئولیت انتقال میل جنسی در مغز را بر عهده دارد، در شرکت کنندگان جوان بیش از سایرین بود. گرچه سایر تحقیقات انجام شده این نتایج را تأئید می‌کنند اما کوچک بودن نمونه انتخابی مانع از آن می‌شود که با قطعیت کامل از مشابهت تأثیر اعتیاد جنسی و اعتیاد به مواد مخدر سخن گفت.

  برچسب‌ها