تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
856

«همین‌طور که بهبود پیدا می‌کنیم چشم انداز جدیدی از پاکی بدست می‌آوریم، زندگی می‌تواند ماجرای جدیدی برای ما باشد.»

من از طریق یک مرکز درمانی در حالی که واقعا مغلوب شده بودم وارد برنامه بهبودی معتادان گمنام شدم، زندگی کاملا آشفته شده بود، ورشکسته، بدون مهارت شغلی، بدون شغل، هرگز ماشینی نرانده بودم، هرگز سوار هواپیما نشده بودم، فقط می‌خواستم پاک بمانم. با آغاز بهبودی به جلسات NA آمدم و بعد از مدتی یک کار آموزشی بعنوان تکنسین تلفن گرفتم. چیزی درونم بود که می خواست موفق شوم، رویا داشته باشم، کارهای جدیدی انجام دهم و به جاهای مختلف بروم.

شاید بخشی از آن مربوط به نفس من بود، شاید هم نبود. اما من رویاهایی داشتم. همینطور که بهبودی پیش می‌رفت، رویاها شروع کردند به واقعیت به‌پیوندند. هنگامی که 7 سال پاک بودم ازدواجم شکست خورد و برای مراقبت از همسر سابق و دو فرزند شروع به این فکر کردم که چه کاری باید انجام دهم تا از نظر مالی بتوانم به زندگی ادامه دهم.

ما بهبود پیدا می‌کنیم

در آن زمان شغل پردرآمدی داشتم و در همان زمان فرصت‌هایی سر راهم قرار گرفت تا کسب و کار خودم را شروع کنم. سرنوشت، بخت، خواست خدا؟ این‌طور بنظر می‌رسید. علیرغم ترس‌ها و جنگ‌های من در مسیر، کارها جور می‌شد، کسب و کار رشد می‌کرد و باید بگویم همه چیز بسیار فراتر از آنچه که خوابش را می‌دیدم، اتفاق افتاد.

تمام این مدت، من به جلسات NA می‌رفتم، سعی می‌کردم بفهمم چگونه از برنامه استفاده کنم . قدم‌ها، خواست نیروی برترم، همیشه هم فهمیدن آن، در حالی که مقدار زیادی از خواست من نیز در حال کار کردن بود، چندان آسان نبود!

اعتقاد دارم این کلید بهبودی است: ایجاد تعادل بین خواستن چیزها و از سوی دیگر دانستن اینکه چه وقت درست است و چه وقت نیست. وقتی کارها انجام نمی‌شوند خیلی وقت‌ها خود من وارد می‌شوم و سعی می‌کنم کارها را ردیف کنم، در حالی که همه چیز سر جای خود هستند.

ما بهبود پیدا می‌کنیم

من در بهبودی هر چیزی را که واقعا می خواستم انجام داده‌ام، هر جا که
می‌خواستم  رفته‌ام. تا وقتی که زنده باشم همین کار را ادامه خواهم داد…

اعتقاد شخصی من اینست که زندگی به یک طریقی جلو می‌رود، لحظه به لحظه، و درون من یک راهنما هست که راهی را که باید بروم به من نشان می‌دهد. در زمان‌هایی در زندگی‌ام واقعا در برابر آن ایستاده‌ام، در زمان‌های دیگر مخالف هر چه روی داده بوده‌‌ام. این‌طور آموختم که باید با جریان پیش روم. من خوش شانس بوده‌ام، شاید خوشبخت، اما به این باور رسیده‌ام که تمام زندگی ما توسط یک نیروی نادیده (که زندگی های ما را لمس می‌کند) هدایت می‌شود.

 برنامه NA راه زندگی را به من نشان داد

وقتی ساکت هستم، به صدای درونم گوش می‌دهم، وقتی فرصت‌ها می‌آیند و درست به‌نظر می‌رسند، از آن‌ها استفاده می‌کنم. از دنبال کردن آنچه واقعا میخواهم، واهمه‌ای ندارم. زندگی برای زندگی کردن است، فریادی دور از جایی که از آن آمده‌ام.

من در بهبودی هر چیزی را که واقعا می‌خواستم انجام داده‌ام، هر جا که می‌خواستم رفته‌ام. تا وقتی که زنده باشم همین کار را ادامه خواهم داد، گرچه مهمترین چیزها برای من با پیشرفت بهبودی تغییر کرده‌اند.

خیلی وقت‌ها به گذشته و زندگی آشفته‌ای که در زمان اعتیاد داشتم فکر می‌کنم و به آنچه بعد از آن روی داده. هرگز چنین چیزی را باور نمی‌کردم. برای آنچه این زندگی جدید را ممکن ساخت، من همیشه قدردان انجمن معتادان گمنام هستم. بدون راهنمایی این برنامه، من گم شده بودم. انجمن NA راه زندگی را به من نشان داد و زندگی به بهترین نحو را.

داستان ادامه دارد: لحظه به لحظه، روز به روز. چه کسی می‌داند بعداً چه چیز روی خواهد داد. عجب ماجرایی! برو به دنبالش!

Eamon W (با 28 سال پاکی در زمان نوشتن مقاله)

منبع: Inniú (A Newsletter for NA in Ireland), March 2011

درباره اعتیاد در مجله اینترنتی اعتیاد بیشتر بخوانید: 

حقایق شگفت‌انگیزی درباره اعتیاد

 هيچ‌کس از‌ خطر ‌اعتياد مصون نيست

تفلید کورکورانه

www.etiad.org

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.