اعتیاد زنان افغان

زنان مهاجر افغان اعتیاد را به کشور خود می‌آورند

افزایش بی سابقه آمار زنان معتاد در افغانستان

  با افزایش قیمت دلار  و نوسانات ارزی هر روز صدها مهاجر افغان به وطن خود برمی‌گردند. برخی از این مهاجران کسانی‌اند که در ایران به مواد مخدر معتاد شده‌اند.

  کارشناسان نسبت به شیوع اعتیاد زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند. افزایش بازگشت پناهجویان افغان از ایران در پی شیوع کرونا، می‌تواند به اعتیاد در میان زنان بیش از پیش دامن بزند.

   شمار زنان معتاد نسبت به سال های گذشته در افغانستان سه برابر شده و علت اصلی این موضوع بیشتر شدن کشت مواد مخدر است. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، اکثر آنها توسط افراد خانواده‌شان به اعتیاد کشانده میشوند.

  مهاجرت افغان‌ها به ایران از دهه ۱۹۸۰ در زمان هجوم نیروهای شوروی سابق به افغانستان آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. ایران از آن زمان تا حالا میزبان میلیون‌ها مهاجر افغان بوده است.

  به علت سقوط قیمت ریال، مهاجرت افغان‌ها به ایران کمرنگ شده و برعکس، میلیون‌ها مهاجر افغان به صورت داوطلبانه به کشور خود بازگشت کردند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، بسیاری از چنین افرادی که به تازگی از ایران بازگشته‌اند، در ایران به اعتیاد روی آورده‌اند و عده‌ای از آن‌ها نیز پس از بازگشت و تحت فشار زندگی در افغانستان، شروع به مصرف هروئین و تریاک کرده‌اند. 

  یکی از این زنان، فرزانه ۲۶ ساله‌ است. او ۱۴ سال پیش از ایران به محل تولدش در زرنج، پایتخت ایالت نیمروز افغانستان بازگشت و از همان زمان به هرویین روی آورد. او اکنون در مرکز توانبخشی است و مراحل ترک را طی می‌کند.

  او به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «من از ۱۲ سالگی و زمانی که والدینم من را به همسری یکی از اقوام دورمان در آوردند، شروع به استفاده از مواد مخدر کردم.»

  فرزانه می‌افزاید: «من به عنوان پناهجو در ایران بزرگ شده بودم و فقط به خاطر ازدواج به افغانستان بازگشتم. همسرم من را آزار می‌داد و مرتب به من تجاوز می‌کرد. او معتاد بود و به همین دلیل من هم به اعتیاد روی آوردم.»

  رقم دقیقی از میزان زنان مصرف کننده مواد مخدر در افغانستان در دست نیست.

  طبق «نظرسنجی مصرف مواد مخدر در افغانستان»، در این کشور ۳۶ میلیونی، ۲.۹ تا ۳.۶ میلیون نفر دچار اعتیاد هستند.

  حدود ۳.۵ میلیون افغان در ایران زندگی می‌کنند که بسیاری‌شان متولد ایران هستند. اما به دنبال شیوع ویروس کرونا، بسیاری به افغانستان بازگشته‌اند.