معتادان در دوران کرونا

آسیب‌پذیری معتادان در دوران کرونا

معتادان کرونا نمی‌گیرند؟

   تمام مردم دنیا در معرض ویروس کرونا قرار دارند اما معتادان مواد مخدر و دخانیات در این شرایط، آسیب پذیری بیشتری دارند.

  دکتر هومن شریفی دکترای تخصصی پژوهش سلامت تنفس در بیمارستان مسیح دانشوری، گفت: با توجه به این که ویروس کرونا به طور مشخص به ریه‌ها آسیب می‌رساند، مصرف کنندگان دخانیات، سیگارهای الکترونیک و ماری جوانا به شدت در معرض خطر قرار دارند.

  به گزارش ایسنا، دیکتولوژیست و مسئول کلینیک کاهش آسیب این بیمارستان اظهار کرد: یکی از پیامدهای مهم بیماری کرونا را کاهش دسترسی به برخی خدمات بهداشتی از جمله درمان‌های مربوط به سوء مصرف مواد مخدر و محرک و سیگار ذکر کرد و افزود: در موج اول بیماری کرونا متاسفانه ما با شکست درمان، لغزش، عود و اوردوزهای مصرف‌کنندگان مواد مخدر مواجه شدیم و در صورت بروز موج دوم بیماری نیز باید منتظر اوردوزها، لغزش ها و شکست‌های درمانی بسیاری از مصرف کنندگان باشیم.

  مراکز درمانی ارائه دهنده خدمات درمانی سوء مصرف مواد و دخانیات می‌توانند از طریق زیرساخت‌های مختلف با بیماران ارتباط مجازی برقرار کرده و با توجه به محدودیت‌ رفت و آمد، ارایه خدمات و داروها با راحت‌ترین روش به بیماران ارایه شود.

  وی افزود: گرچه میزان کشندگی ویروس کرونا هنوز به درستی مشخص نشده است اما افراد مبتلا به بیماری زمینه‌ای مثل دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های تنفسی بیشتر در معرض خطر هستند و مصرف کنندگان مواد مخدر و دخانیات نیز آسیب پذیرتر هستند. استعمال دخانیات و سیگارهای الکترونیکی موجب از بین رفتن بافت ریه، التهاب و کاهش توانایی پاسخ ریه به عفونت‌ها می‌شود.

  معتادان کرونا نمی‌گیرند؟

  همزمان با گسترش ویروس کرونا عده‌ای از افراد سودجو در سایت‌ها و فضای مجازی از فرصت استفاده کرده و این شایعه را تقویت می‌کنند که افراد معتاد به کرونا مبتلا نمی‌شوند. در صورتی که متخصصان بیماری‌های عفونی و درمان‌گران اعتیاد دیدگاه دیگری دارند.

  به گفته دکتر مسیح دانشوری، کسانی که از فرآورده‌های اپیوئیدی استفاده می‌کنند بیشتر در معرض خطرات ناشی از ویروس کرونا قرار دارند. فرآورده‌های اپیوئیدی با تاثیر بر ساقه مغز، تعداد و عمق تنفس را کاهش می‌هند و این افراد بسیار مستعد عفونت ریوی می‌شوند. همچنین با کاهش سطح اکسیژن شریانی، التهاب ریوی شدیدتری ایجاد می‌کند.

  هایپوکسی ناشی از مصرف تریاک و فرآورده‌های آن، نه تنها به ریه‌ها آسیب می‌زند، بر سیستم قلبی عروقی و عروق مغزی نیز تاثیر می‌گذارد. شاید اپیوئیدها بسیاری از علائم مثل آبریزش بینی یا حتی سرفه‌ها را کاهش دهند ولی در نهایت با این اثرات کاذب فرد متوجه وخیم‌تر شدن شرایط خود نمی‌شود.

  به گفته شریفی مصرف متامفتامین نیز با انقباض عروق ریه باعث ایجاد پرفشاری خون ریوی، مشکلات قلبی عروقی(کاردیومیوپاتی) و التهاب ریوی می‌شود. خطر مهم دیگری که افراد معتاد را تهدید می‌کند، افزایش خطر آلودگی این افراد به ویروس کرونا با پارافرنالیا یا آلات و ادوات دودکشی است.

  همچنین بسته‌های سیگار، شلنگ و سر قلیان، کارتریج سیگار الکترونیک، وسایل استنشاق یا تزریق مواد مخدر و محرک از دیگر منتقل کننده‌های مهم آلودگی سطحی ویروس به شمار می‌روند.

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید:

  بهترین روش ترک و درمان اعتیاد

  مجله اعتیاد «جلسه آنلاین بهبودی» برگزار می‌کند

  برچسب‌ها