کشف ۴۸ هزار قرص روانگردان ‘ک’ در فرودگاه کابل

  وزارت مالیه/ دارایی افغانستان اعلام کرده که ماموران گمرک فرودگاه کابل ۴۸ هزار قرص روانگردان “ک” را که به گفته این وزارت از فرانسه به افغانستان قاچاق می‌شد، کشف و ضبط کرده‌اند.

  شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت دارایی افغانستان در صفحه رسمی توییتر خود نامه‌ای از مسئول گمرک فرودگاه کابل را نشر کرده که خبر کشف این مقدار قرص مخدر در عصر روز سه‌شنبه (۲۲ بهمن/دلو) در آن آمده است.

  وزارت دارایی افغانستان مدیریت گمرک‌های زمینی و هوایی را برعهده دارد.

  در این نامه توضیح داده شده که صاحب این مواد از کشور فرانسه به دبی و از آنجا به کابل سفر کرده بود که در زمان بازرسی، کارمندان گمرک فرودگاه کابل به محتوای ساک‌های مسافرتی این فرد مشکوک می‌شوند.

  مسئول گمرک فرودگاه افزوده که بعد از بازرسی دقیق ۳۲ جعبه حاوی قرص روانگردان “ک” که هرکدام دارای یک هزار و ۵۰۰ عدد قرص بود و کل وزن آن به ۲۳ کیلو و ۵۸۴ گرم می‌رسید، کشف و ضبط شد.

  مقام‌ها بارها در مورد افزایش میزان قاچاق قرص‌های روانگردان از جمله قرص “ک” از خارج به افغانستان هشدار داده اند.

  قرص‌های روانگردانی که اغلب به صورت آزمایشگاهی و با فرمول‌های شیمیایی تهیه می‌شوند، در سال‌های گذشته به عنوان الگوی جدیدی از اعتیاد در نقاط مختلف جهان معرفی شده‌اند.

  قرص‌های روانگردان ترکیبی از چند ماده هستند، از جمله متیل دی اکسی‌آمفتامین (MDMA). این قرص‌ها حالت‌های روحی افراد را تغییر می‌دهد.

  مواد روانگردان قاچاقی در افغانستان از چهار گرم در سال ۲۰۰۸ به ۴۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت.

  این یعنی رونما شدن افزایش چند هزار درصدی قاچاق مواد مخدر صنعتی به افغانستان.

  در بین این قرص‌ها، «تابلیت کَ» هم حضور پررنگی داشته است.

  BBC Persian

  برچسب‌ها