مرگ سالانه بیش از پنج هزار نفر در ایران به دلیل انواع مسمومیت‌

1066-AA-MommyDrunk-250یک مقام سازمان غذا و دارو در ایران می‌گوید در سال‌های اخیر، هر ساله نزدیک به پنج هزار و پانصد نفر ایرانی٬ به دلیل ابتلا به انواع مسمومیت‌ جان باخته‌اند. یسنا به‌منش، دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو این خبر را در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا بیان کرده، و منبع این آمار را سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرده است.

او بیشترین مسمومیت منجر به فوت در سال‌های اخیر را ناشی از «سوء‌مصرف مواد مخدر و محرک» عنوان کرده و گفته این نوع مسمومیت ۵۴ درصد از کل موارد مرگ ناشی از مسمومیت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. او همچنین شیوه مصرف منتج به مرگ مواد مخدر یا محرک را به صورت‌های «مصرف مقادیر بالای انواع موارد مخدر، مصرف به قصد خودکشی و یا مصرف اتفاقی خصوصاً در کودکان» و نیز بلعیدن مقادیر بالای مواد از سوی قاچاقچیان عنوان کرده است.

این مقام سازمان غذا و دارو با اشاره به موارد متعدد مرگ کودکانی که به طور اتفاقی، محتویات بطری حاوی داروی ترک اعتیاد و شربت متادون را خورده‌اند، خواستار توجه جدی به شراط نگهداری شربت متادون شد.

او مسمومیت با مواد مخدر را با شیوع ۳۴ درصدی، بعد از مسمومیت دارویی، دومین عامل مراجعه به بخش مسمومین در بیمارستان‌ها در ایران اعلام کرد و افزود که در این میان مسمومیت با متادون و ترامادول در صدر عوامل مسمومیت‌زای مخدر و بعد از آن٬ مسمومیت ناشی از تریاک و شیشه قرار دارند.

یسنا به‌منش، عامل بعدی مرگ و میر ناشی از مسمومیت را «قرص برنج، سموم دفع آفات نباتی، الکل، جونده کش‌ها، سیانور و …» با ۲۰ درصد میزان مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت در کشور عنوان کرده است. به گفته وی، بیش از نیمی از موارد مسمومیت ناشی از سموم یاد شده، بدلیل مصرف قرص برنج بوده٬ به طوریکه ۱۰ درصد مرگ‌های ناشی از مسمومیت در سال ۹۵ بدلیل مصرف این ماده گزارش شده است.

یک مقام سازمان پزشکی قانونی ایران از مرگ ۱۵۳ نفر درسال گذشته به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی تقلبی خبر داد و اعلام کرد که سن مصرف مشروبات الکلی در ایران به ۱۸ سال رسیده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدرضا قدیرزاده، دبیر کارگروه تحقیقات مواد مخدر سازمان پزشکی قانونی کشور، گفت که مصرف مشروبات الکلی در ایران «روندخزنده رو به رشدی را در پیش گرفته» است. آقای قدیرزاده سال گذشته نیز گفته بود که «مجموع چرخش مالی و خرید و فروش مشروبات الکلی در کشور ۶۵۸ میلیارد تومان است و ۲۳ کارخانه تولید الکل در کشور وجود دارد». درباره میزان دقیق مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران، آمار دقیقی در دست نیست و بار‌ها از سوی مسئولان مختلف آمارهای متفاوتی در این زمینه اعلام شده است. عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، سال گذشته اعلام کرد که در مدت ۱۰ ماه، نزدیک به ۳۰۰ هزار بطری مشروب خارجی و حدود ۲۰۰ هزار لیتر مشروب ساخت داخل در تهران کشف شده است.

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نیز سال گذشته گفته بود که در مدت یک سال یک میلیون و ۴۲۷ هزار قوطی یا بطری مشروبات الکلی کشف شده است. مصرف نوشیدنی‌های الکلی غیراستاندارد و قاچاق بار‌ها در ایران منجر به مرگ و یا از دست دادن بینایی شماری از مصرف‌کنندگان آن در شهرهای ایران شده است.

 بالاترین میزان مراجعه به بیمارستان‌های مرجع مسمومیت در ایران ناشی از «مسمومیت دارویی» میباشد که «بین ۴۵ تا ۸۰ درصد» از مراجعات ناشی از مسمومیت‌ها را شامل می‌شود. عمده‌ترین داروهای مصرف‌شده در موارد مسمومیت نیز «مسکن مخدر، داروهای آرامبخش، ضد افسردگی و سپس مسکن‌های غیر مخدر» بوده است.

مرگ ناشی از مسمومیت در مردان چهار برابر زنان است. بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی٬ «نزدیک به ۸۰ درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در مردان و نزدیک به ۲۰ درصد آن در زنان رخ می‌دهد».

بیشترین میزان شیوع مسمومیت‌ها در ایران در میان «زنان خانه‌دار» بوده و از آنجا که «۸۹ درصد از موارد مسمومیت در منزل بروز می‌کند٬ ایمن‌سازی منازل» دارای اهمیت بسیاری است.

 بیشتر مسمومین مراجعه‌کننده به بیمارستان‌ها در ایران در «محدوده سنی جوان یعنی ۲۰ تا ۴۰ سال» است و بعد از این گروه سنی٬ «نوجوانان٬ بالای ۴۰ سال و زیر ۱۲ سال» قرار دارند.

منبع: ایسنا