من کیستم؟/۲۷ مرداد

من کیستم؟/۲۷ مرداد

تعریف ما از یک معتاد الکلی، در فصل مربوط به شکاکان¹ به وجود یا عدم وجود خدا و ماجراهای شخصی ما در گذشته و حال، سه نظر مرتبط را به وضوح مشخص می‌کند:

الف- این که ما الکلی بودیم و نمی‌توانستیم زندگی خود را اداره کنیم.

ب- این که احتمالا هیچ نیروی انسانی قادر نبوده است ما را از اعتیاد به الکل نجات دهد.

ج- این که خداوند می‌تواند و نجات‌مان خواهد داد اگر در جستجویش باشیم.

با متقاعد شدن در مورد سه اصل بالا، اکنون در برابر قدم سوم قرار گرفتیم، بدین معنا که تصمیم گرفتیم اراده و زندگی خود را به پروردگار بدان‌گونه که او را درک می‌کنیم، بسپاریم.

(کتاب بزرگ الکلی‌های گمنام، چگونگی عملکرد، صفحه 60)


کتاب ساعت به ساعت

اگر به‌طور موقت وارد برنامه شده‌ایم (یعنی می‌خواهیم تا زمانی که چیز بهتری پیدا نکرده‌ایم، اینجا بمانیم) بهتر است تجدید نظر کنیم. بيماري اعتياد بسيار حيله‌گر، اسرار آمیز و قدرتمند است که مدام سعی میکند ما را  متقاعد کند که مصرف کردن از هشیاری بهتر است. ما فقط زمانی می‌توانیم در این برنامه موفق باشیم که تعهد روزانه نسبت به آن داشته باشیم. این به معنای هر روز است.

در این ساعت، الکل یا دود یا قرص یا مواد مصرف نمی‌کنم و از هر ماده شیمیایی که بر افکارم تاثیر داشته باشد، دوری می‌کنم.

من کیستم؟

امروز بارها و بارها این سوال را می‌پرسم. منتظر پاسخ نیستم، فقط سوال میکنم.

می‌پرسم تا ذهنم در حالت جستجو برای زندگی عمیق‌تر‌ و پرمحتوا قرار گیرد. سوال میکنم تا به‌سوی آگاهی ابدی هدایت شوم. در طول زندگی‌ام بارها و بارها این پرسش را مطرح می‌کنم؛ بدون اینکه منتظر جوابی باشم یا اصرار به پاسخی داشته باشم . درک می‌کنم که خداوند در پرسش‌های من زندگی می‌کند. خداوند بزرگتر و وسیع‌تر از آنست که خود را به جواب‌های ساده تقلیل دهد. خداوند در پرسش زندگی می‌کند.

من در مورد رازهای عمیق زندگی کنجکاو هستم.

(Tian Dayton PhD)

پانوشت

۱- (agnostics)

◊         ◊          ◊

قدم های ۸ و ۹

زودبازده‌ترین قدم‌ها در تمام برنامه، قدم های ۸ و ۹ می‌باشند. ما فهرستی از تمام افرادی که به آنها خسارت زده بودیم تهیه کردیم و خواهان جبران خسارت از همه‌ آن‌ها شدیم. ما در هر جا که امکان داشت مستقیماً از آنها جبران خسارت کردیم مگر در مواردی که به ایشان یا دیگران لطمه وارد کند. اگر شما تا حالا این کار را نکرده‌اید فوراً دست به‌کار شوید. خیلی سریع بار دنیا از دوش شما برداشته می‌شود. اگر صادقانه قدم ۸ و ۹ را بردارید.

(چاک . سی، کتاب یک عینک جدید)