تظاهر

مراقبت از افکار/۲ بهمن

ترازنامه شخصی

برای اعضای ای‌ای مفید است که به مشکلات شخصی‌شان که از تفکر مخرب می‌آید، اعتراف کنند. وقتی می‌بینیم خیلی ناراحت یا بی‌تاب هستیم، باید در جلسات یا گفت‌وگوهای دو نفره این احساسات را اعتراف کنیم. تنها با پذیرش مشکل است که می‌توان مشکل را حل کرد.

تنها غرور نابجاست که باعث می‌شود فکر کنیم «مافوق» از تفکر مخربیم. به عنوان انسان، ما همه جایز به خطاییم و این هیچ ربطی به مدت زمان هوشیاری‌مان ندارد.

اگر به صورت مستمر از افکارمان مراقبت کنیم، می‌توانیم مشکلات حادمان را پیش از آنکه از کنترل‌مان خارج شوند، حل کنیم. اصلاً قدم دهم برنامه همین تمرین از بین بردن مشکلات فعلی است. گرفتن ترازنامه شخصی از اعمال و پذیرش خطاهایمان ما را در مقابل دردسر مصون نگه می‌دارد.

هیچ‌کس از تفکر مخرب در امان نیست، حتی یک عضو قدیمی انجمن هم می‌تواند دچار افکار ویرانگر شود. اما همیشه قدم دهم هست که من را به مسیر درست برگرداند.

(از کتاب Walk In Dry Places)

می‌توان متفاوت بود ولی شایسته ماند. (آن ویلسون شائف، نویسنده و روانشناس امریکایی)

همه ما منحصر به فرد هستیم. همه تفاوت‌هایی با هم داریم که خوب است. اگر همه شبیه هم بودیم، حوصله‌مان سر می‌رفت. البته ما گاهی سعی می‌کنیم خصوصیات ویژ‌ه‌مان را پنهان کنیم. نمی‌خواهیم «متفاوت» باشیم. اما همین تفاوت‌هاست که ما را استثنایی می‌کند. عده‌ای مهارت تعمیراتی دارند. عده‌ای هنرمند هستند. بعضی‌ها رابطه خوبی با بچه‌ها دارند. قدرت برتر ما، ما را همچون دانه‌های زیبای برف، متفاوت و منحصر‌ به فرد آفریده است.

نیایش امروز: نیروی برتر، کمکم کن استعداد منحصر به فرد خود را آن‌چنان که مقصود توست، شکوفا کنم. کمکم کن تا سپاسگزار استعداد ویژه‌ای باشم که به من داده‌ای تا آن را با دیگران قسمت کنم.

فعالیت امروز: امروز من به یکی از استعدادهای خود می‌اندیشم و درباره آن با راهنمایم حرف می‌زنم.

(از کتاب Keep It Simple)