تحت تاثیر/۱۷ مرداد

تحت تاثیر/۱۷ مرداد

ما تحت تاثیر صدها نوع ترس، خودپرستی، توهم راجع به خود و دلسوزی به‌حال خود، پای را برحق همنوعان‌مان می‌گذاشتیم و در اموری که به ما ربطی نداشت دخالت می‌کردیم و آنها نیز در مقابل تلافی می‌کردند.

به عقیده‌ی ما تمام گرفتاری‌های‌مان، اساساً ساخته دست خود ماست و از وجود خود ما بر می‌خیزد. الکلی‌ها، نمونه‌هایی افراطی از انسان‌هایی هستند که فقط متکی به اراده شخصی آشوبگر خود می‌باشند، گو اینکه غالباً این طور فکر نمی‌کنند.

(ALCOHOLIC ANONYMOUS , p. 62)

در پشت مصرف الکل، خودخواهی و خودمحوری ریشه‌ی همه مشکلات بود. من در جشن موفقیت‌های خود می‌نوشیدم و برای خاموش کردن غم و اندوه خود مست می‌کردم. فروتنی، چاره من است. من یاد می‌گیرم که اراده و زندگی‌ام را به خداوند بسپارم. راهنمای من می‌گوید که خدمت کردن مرا پاک و هشیار نگه خواهد داشت. امروز من از خود می‌پرسم: آیا جویای خواست خدا برای خود شده‌ام؟ آیا برای گروه بهبودی خودم خدمتی انجام داده‌ام؟

شادمان – وقتی آزاد هستیم

برای بیشتر مردم عادی، مشروب خوردن، رهایی از نگرانی‌ها، غم‌ها و دغدغه‌ها است. این کار سبب داشتن ارتباطی صمیمی با دوستان و احساس خوشایندی نسبت به زندگی است.

اما این نظریه در مورد کسانی مثل ما و آن مشروبخواری‌های سنگین روزهای آخر، صدق نمی‌کند. لذت‌های گذشته از بین رفت. حسرتی مصرانه داشتیم که از زندگی مثل گذشته لذت ببریم و توهمی جانسوز که معجزه‌ای برای بدست آوردن کنترل دوباره به یاریمان خواهد آمد و نجاتمان خواهد داد. با این حال هر بار تلاش می‌کردیم، با ناکامی بیشتری روبرو می‌شدیم.

◊         ◊         ◊

ما اطمینان داریم که خداوند دوست دارد ما را شاد و سرزنده و آزاد ببیند. از این رو نمی‌توانیم بر این عقیده بمانیم که لزوماً زندگی، همچنان که روزگاری برای بسیاری از ما بوده، عرصه‌ی مشروبخواری و زیاده روی است.

اکنون برای ما روشن شده است که بیشتر خودمان عامل بدبختی‌های‌مان بوده‌ایم.

(کتاب از دیدگاه بیل، ص ۲۳۰)

◊         ◊         ◊

پی بردن به این قضیه که چطور احساسات نامتعادل‌مان ما را قربانی می‌کنند اغلب مدت زمان زیادی به طول می‌انجامد. باید هرکجا که پای دیگران در میان است، واژه‌ی «تقصیر» را از گفتار و افکارمان حذف کنیم.

(کتاب از دیدگاه بیل، ص ۲۹۳)

 مفهوم نیروی برتر 

هر چیز دوست داشتنی که در حفظ پاکی و ادامه بهبودی به ما کمک کند نام آن نیروی برتر است…

چیزی که قدرتش مافوق ما باشد…

هر چیزی که در ما انرژی روحانی تولید کند نیروی برتر است…

هر چیزی که ما را سرشار از امید کند نیروی برتر است…

در نهایت هر چیزی که پذیرای ما باشد و باعث نگرش مثبت ما شود نام آن نیروی برتر است…!