امروز روز خوشی خواهم داشت / ۱۷تیر

ممکن است سادگی شعارهای برنامه و جلسات بهبودی، گاهی ما را آزار دهد. اما تکرار، یک ابزار مهم یادگیری است. اجبار به مصرف الکل، کوکائین، ماری جوانا، قرص‌های آرام‌بخش و تکرار مصرف آن‌ها را به یاد آورید… حالا می‌توان نیاز شنیدن شعارها برای خنثی کردن افکار اعتیادگونه را درک کرد.

به سوی یک ساعت دیگر از یک روز پاک و هوشیار می‌روم و از تکرار شعارهای بهبودی استقبال می‌کنم.

من امروز تفریح خواهم کرد.  اگر زندگی من سبک‌تر و شادتر نشود، فایده کارهایی که در بهبودی انجام می‌دهم، چیست؟ حتی اگر درگیر مسائل جدی باشم، هیچ دلیلی ندارد که نتوانم از این روند لذت ببرم. خوشی و خوشحالی وقتی است که استراحت می‌کنم و اجازه می‌دهم زندگی به‌طور طبیعی اتفاق بیفتد. وقتی می‌توانم به خودم و افراد دیگر لبخند بزنم – وقتی همه مسائل زندگی را زیاد جدی نمی‌گیرم. زمانی است که من می‌توانم از یک گفتگوی به ظاهر پوچ لذت ببرم. خوشی وقتی است که همیشه لازم نیست زندگی به وفق مراد من باشد.

جالب است وقتی بارهای سنگین برداشته می‌شود ، وقتی کنتور من خاموش است، دارم از لحظه به لحظه زندگی لذت میبرم. خوشی و سرگرمی چیزهایی هستند که من به دلایل احمقانه آن‌ها را ندارم. دلیلی ندارد که امروز خوش نگذرانم!

امروز زیاد سخت نمی‌گیرم و روز خوشی خواهم داشت.

(از کتاب «ساعت به ساعت» اثر دکتر تیان دیتون)

↔         ↔         ↔

علف‌های هرز باغ را هرس کن

جوهره تمام رشدها و پیشرفت‌ها میل به تغییر برای بهتر شدن و بعد میل دائمی به پذیرش مسئولیتی است که این روند با خود می‌آورد.

(کتاب از دیدگاه بیل)

وقتی به قدم سوم رسیدم، از وابستگی به الکل رها شده بودم، اما این تجربه تلخ به من نشان داده بود که هوشیاری دائمی نیازمند تلاش مداوم است. هر چند وقت یک‌بار دست نگه می‌دارم و روند پیشرفتم را خوب تماشا می‌کنم. هر بار به این روند می‌نگرم، می‌بینم علف‌های هرز باغم بیشتر و بیشتر هرس شده است، اما از طرفی هر بار علف‌های هرز تازه‌ای را در جاهایی می‌بینم که فکر می‌کردم آخرین بار آنها را قطع کرده بودم. وقتی شروع می‌کنم به هرس علف‌های هرز تازه سربرآورده (وقتی هنوز تازه‌اند، آسان‌تر است)، لحظه‌ای درنگ می‌کنم تا شکوه و شادابی گیاهان و گل‌های در حال رشد را ستایش کنم و این پاداش تلاش‌های من است. هوشیاری من رشد کرده و میوه می‌دهد.

(از کتاب Twenty-Four Hours A Day)