امروز من رؤیاپردازی می‌کنم/۲۳ آبان

امروز من رؤیاپردازی می‌کنم/۲۳ آبان

فرض کنید برای دومین بار به ملاقات شخص مورد نظر خود می‌روید. او کتاب AA را خوانده است و می‌گوید آمادگی انجام قدم‌های دوازده‌گانه‌ی برنامه‌ی بهبودی را دارد. از آنجا که شما خود یک چنین تجربه‌ای داشته‌اید، بنابر این می‌توانید توصیه‌های بسیار کاربردی‌ای به او ارائه دهید. بگویید اگر تمایل دارد و مصمم شود که داستانش را بازگو کند، شما در دسترس هستید. اما اگر مشورت با شخص دیگری را ترجیح می‌دهد، اصراری نکنید.

(کتاب الکلی‌های گمنام، فصل کار کردن با دیگران، ص۹۶)

نقل قول از کتاب ساعت به ساعت

«زندگی را همان‌طور که هست بپذیر» حقیقتاً به چه معناست؟ به این معنا نیست که در ازای هر روزی که هوشیار باقی می‌مانیم، پاداش می‌گیریم. صرفاً به این معناست که با وجود سختی‌های زندگی، اگر اصول برنامه را انتخاب کنیم، می‌توانیم هوشیار بمانیم.

کمکم کن تا زندگی را همان‌گونه که هست، با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش بپذیرم و به این درک برسم که «واقعیت‌های زندگی» بهانه خوبی برای مصرف مواد شیمیایی روان‌گردان نیست.

رؤیاپردازی

امروز من رؤیاپردازی می‌کنم. هیچ اشکالی ندارد چند رؤیا برای خودم داشته باشم که واقع‌گرایانه باشند و خیلی از زندگی دورم نکنند. تلاش برای رسیدن به رؤیا یعنی استفاده سازنده از استعدادها و نیروها. تمرکز را می‌برد روی چیزهای مثبت. اگر رؤیاهایم دست‌نیافتنی باشند و خودم هم تلاش لازم برای رسیدن به آنها را نکنم، فقط من را از پا درمی‌آورند و عزت‌ نفسم را پایین می‌آورند. اما اگر رؤیای معقولانه داشته باشم و تلاش لازم را برای رسیدن به آن بکنم، آن‌وقت یک فرآیند واقعی رشد و  چالش خواهد بود. انرژی و هیجان من کمکم می‌کند از موانع عبور کنم و تعهدم نشانم می‌دهد که عشق و تلاش خود پاداش خودشان هستند. می‌توانم خودم را بسط دهم. (دکتر تیان دیتون)


نقل قول از کتاب  Pocket Sponsor

در برنامه ما نه خبری از عصای جادویی است نه شاخ و برگ سوزاندن. فقط تلاش است و ایمان.

همین‌طور که ایمانم را تقویت می‌کنم، تردیدهایم از من رخت می‌بندند.

نقل قول از کتاب  Pocket Sponsor

از کتاب Keep It Simple

«مهارت با عمل کردن به دست می‌آید(رالف والدو امرسون، فیلسوف و نویسنده امریکایی)

ما اغلب فقط دل‌مان می‌خواهد بنشینیم و هیچ کاری نکنیم. و چرا که نه. ما به جلسات می‌رویم، دوازده قدم را تمرین می‌کنیم، مطالعه می‌کنیم، دوست جدید پیدا می‌کنیم. تمام اینها از ما انرژی می‌گیرد و این یعنی خطر می‌کنیم. آیا واقعاً این حق را نداریم که فقط بنشینیم و از همه‌چیز فاصله بگیریم؟ نه! در گذشته، ما زندگی را نادیده گرفتیم. حالا شدیم آدم‌های اهل عمل. خطر می‌کنیم. داریم تبدیل به آدم‌هایی می‌شویم که در زندگی نقشی دارند. ما تمرین می‌کنیم که به خودمان و به دیگران اهمیت بدهیم. گاهی، شاید گله کنیم، اما آنچه را باید برای هوشیار ماندن بکنیم، می‌کنیم. مهارت فقط با عمل کردن به دست می‌آید. چرا باید چنین کنیم؟ تا زندگی‌مان را نجات دهیم. چطور؟ با اعتماد کردن. ما حالا به قدرت برترمان و دوستانی که در کنارمان هستند، اعتماد داریم. آنها به ما کمک می‌کنند از ترس‌هایمان عبور کنیم. همین‌طور که روزانه تمرین هوشیار ماندن می‌کنیم، مهارت‌هایمان رشد می‌کنند.

نیایش امروز: قدرت برتر، تو روح عملگرایی داری. بگذار من هم در فعال بودن ماهر شوم.

فعالیت امروز: امروز، من تمرین فعال و زنده بودن می‌کنم. شاید دوستی تازه‌ای را آغاز کنم یا به جلسه‌ای تازه بروم.

ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد