همیشه روزنه امیدی وجود دارد/۲۱ اردیبهشت

همیشه روزنه امیدی وجود دارد/۲۱ اردیبهشت

حال می‌خواهیم بدانیم چطور و چرا؟ قبل از هر چیز می‌بایستی از بازی کردن نقش خدا دست بر می‌داشتیم، زیرا هیچ نتیجه‌ای نداشت.

(کتاب الکلی‌های گمنام، صفحه ۶۲)

نقل‌ قول از کتاب Hour To Hour

زندگی عادلانه نیست. این را در خبرها می‌بینی؛ در زندگی آدم‌هایی که به درد مزمن دچارند؛ در خشونت بی‌دلیل خیابانی و بچه‌های گرسنه کشورهای فقیر. وقتی قدم به برنامه می‌گذاری، خیلی زود خواهی فهمید که آنچه بر تو گذشته، اعتیاد و بعد، بهبودی، اصلاً غیرعادلانه نیست، اما بزرگ‌ترین نبردی است که پیش رویت قرار خواهد گرفت.

خدای خالق، من نمی‌دانم چرا آدم‌های خوب از اعتیاد رنج می‌برند. اما ایمان یعنی، همین ندانستن در عین اعتماد به نیکی جهان.

روزنه امید

من در پی روزنه امیدم، در پی معنی عمیق‌تر اتفاق‌های زندگی. به دنبال آنم که از هر اتفاق درسی بیاموزم. وقتی زندگی چالش‌های اجتناب‌ناپذیرش را بر سر راهم قرار می‌دهد، سعی می‌کنم بفهمم در این چالش چه چیزی را نمی‌بینم که باید ببینم، چه چیزی را نمی‌شنوم که باید بشنوم. همیشه روزنه امیدی هست، اگر من در پی آن باشم. حتی اگر نتوانم آن را به راحتی و بلافاصله ببینم، ایمان دارم که وجود دارد و به مرور زمان خودش را به من نشان خواهد داد. زندگی آسان نیست. یکی از راه‌هایی که می‌توانم از طریق آن تجربه بهتری از زندگی داشته باشم، این است که در هر موقعیتی وجه مثبت را ببینم، در پی روزنه امید باشم. در خوشی و در رنج است که من رشد می‌کنم. لازم نیست حتماً یکی باشد و دیگری نباشد، چرا که رنج می‌تواند به خوشی تبدیل شود. شاید باید آتش، زمینه را برای بلوغ تازه فراهم کند.

همیشه روزنه امیدی وجود دارد.

(دکتر تیان دیتون)

نقل قول از کتاب Pocket Sponsor

این قانون کلی است: پرسش‌هایی که با «چرا» شروع می‌شوند، آدم را منحرف می‌کنند، به دنبال توضیحاتی هستند که با خودش سرزنش و شرمساری می‌آورد. پرسش‌هایی که با «چطور» و «چه چیز» شروع می‌شوند، مثل «قدم چهارم را چطور آغاز کنم؟» و «از این چه چیز می‌توانم یاد بگیرم؟» آدم را به راهکار می‌رساند؛ چراغی را در ذهن روشن می‌کند.

من پرسش‌هایی را مطرح می‌کنم که شگفتی با خود به همراه بیاورد، نه توضیح.

نقل قول از کتاب Time for Joy

امروز وقتی یاد می‌گیرم هر آنچه را که می‌فهمم، بدون قضاوت بپذیرم، ایمان و اعتمادم رشد می‌کند. من با این آزادی تازه در خودم انرژی و جریان زندگی را احساس می‌کنم.