پیروزی تسلیم/۲ اسفند

پیروزی تسلیم/۲ اسفند

ما درک می‌کنیم که فقط با تسلیم بلاشرط است که ما می‌توانیم اولین گام را به سوی آزادی و توانایی برداریم. سرانجام با پذیرش بی‌قدرتی در مقابل الکل، می‌توانیم زندگی هدف‌مند و شادی روی پایه‌های مستحکم بسازیم.

(کتاب دوازده قدم و دوازده سنت، قدم اول، صفحه ۲۵) 

وقتی الکل بر تمام زوایای زندگی‌ام سایه انداخت، وقتی بطری نماد تمام خودخواهی‌ها و عیاشی‌های‌ من بود، وقتی دیدم خودم به تنهایی نمی‌توانم بر قدرت الکل فائق آیم، فهمیدم که باید تسلیم شوم. در تسلیم، بر خودِ خودخواه و خودپسندم پیروز شدم؛ بر مقاومت لجوجانه‌ام در مقابل زندگی‌ای که به من داده شده بود. وقتی دست از مبارزه با هر کس و هر چیز برداشتم، قدم به مسیر هوشیاری، آرامش و صلح گذاشتم.

اندیشه امروز 

هوشیار ماندن مهم‌ترین چیز در زندگی من است. مهم‌ترین تصمیمی که در زندگی‌ گرفتم، همین تصمیم ترک الکل بوده است. من متقاعد شدم اگر گیلاس اول را بنوشم، زندگی‌ام دوباره نابود خواهد شد.  هیچ‌‌چیز در این دنیا به اندازه هوشیار‌ی‌ام برایم مهم نیست. هر آنچه دارم، تمام زندگی‌ام تنها به همین یک چیز بستگی دارد. آیا ممکن است این را فراموش کنم، حتی برای یک لحظه؟

مراقبه امروز 

من از امروز خودم را ادب می‌کنم. تمام افکار بی‌فایده را از ذهنم پاک می‌کنم. می‌دانم که برای زندگی‌ مفید، باید نیک‌اندیش بود. از این تعلیم و تربیت استقبال می‌کنم، چرا که می‌دانم بدون آن، خدا نمی‌تواند قدرتش را به من عطا کند. من باور دارم که این قدرت، اگر در راه درست استفاده شود، نیرومند است.

نیایش امروز 

دعا می‌کنم که بتوانم با هر آنچه برای تربیتم لازم است، مواجه شوم و آن را بپذیرم. دعا می‌کنم لایق آن باشم که در زندگی قدرت خدا را دریافت کنم.

(از کتاب  Twenty-Four Hours A Day) 

«ما»

«ما» کلمه‌ی اول دوازده‌قدم است. 

همه آنچه برنامه دوازده‌قدیمی می‌خواهد بگوید در همین کلمه کوچک «ما» خلاصه می‌شود. اعتیاد ما را به انزوا می‌برد و تنها می‌کند. این «ما»ی برنامه دوباره ازمان یک «کل» می‌سازد؛ یک عضو اجتماعی از آدم‌های زنده و در حال رشد. اعتیاد ما را از دیگران دور و جدا کرده بود. نمی‌توانستیم صداقت داشته باشیم و صادقانه رفتار کنیم. احساس شرم داشتیم. اما اینها همه گذشته. این «ما»ی برنامه به‌مان کمک کرد بیرون خودمان زندگی کنیم. حالا از گذشته‌مان به هم می‌گوییم. به هم آرامش می‌دهیم. سعی می‌کنیم به هم کمک کنیم.

دعای امروز: قدرت برتر، کمکم کن به «ما»ی برنامه بپیوندم. کمکم کن بپذیرم و اذعان کنم که بیمارم، تا امکان شفا میسر شود.

فعالیت امروز: امروز تلاش می‌کنم که این «ما»ی برنامه در من قوی‌تر شود. برای این کار حتماً کمک می‌گیرم.

(از کتاب Keep It Simple)