راز سلامت ذهن و جسم/۲۹ بهمن

راز سلامت ذهن و جسم/۲۹ بهمن

هرگز با دم شیر بازی نکن. (ناشناس)

وقتی قدم اول را تمرین می‌کنیم، می‌پذیریم که الکل و سایر مواد مخدر برای ما سمّ هستند. در واقع، محدودیت‌هایمان را می‌پذیریم.

این یعنی معاشرت کردن با «رفقای» مصرف‌کننده می‌تواند ما را به یاد «روزهای خوش گذشته» بیندازد.

دور و بر «جاهای لیز و لغزنده» پلکیدن یعنی دوباره «سُر خوردن» به روزهای گذشته. این جور جاهای مشکوک «زمین بازی» نام دارند و حضور در آنجا خطرناک است. این به محک گذاشتن هوشیاری نیست؛ بی‌ملاحظگی نسبت به هُشیاری و پاکی است. بنابراین بیایید محدودیت‌هایمان را بپذیریم. همه محدودیت‌هایی دارند. وقتی محدودیت‌هایمان را می‌شناسیم، در واقع از بهبودی‌مان در مقابل افراد و مکان‌هایی که ما را از نقطه امن‌مان دور می‌کنند، محافظت می‌کنیم. این یعنی پذیرش واقعی.

نیایش امروز: من برای پذیرش واقعی دعا می‌کنم. قدرت برتر کمکم کن تا از زمین بازی دور بمانم. من از موهبتی که به من عطا کرده‌ای، محافظت می‌کنم.

فعالیت امروز: امروز فهرستی از افراد و مکان‌هایی که برای من خطرناک‌اند، تهیه می‌کنم. این فهرست را با راهنما، گروه بهبودی و دوستان هوشیارم به اشتراک می‌گذارم.

(از کتاب Keep It Simple)

شوخ‌طبعی

اول خودت به خودت بخند، پیش از آنکه دیگری به تو بخندد. 

(السا مکسوِل، نویسنده و آهنگساز و ستون‌نویس امریکایی)

شوخ‌طبعی برای زندگی لازم است. متأسفانه حفظ شوخ‌طبعی زیر فشار و تنش خیلی سخت است و دقیقاً در همین لحظات است که بیشترین نیاز را به شوخ‌طبعی داریم. در مواجهه با بحران شاید تلخی و بداخلاقی آسان‌تر به نظر بیاید، حتی اگر از اعماق وجودمان بدانیم که چنین رویکردی به هیچ وجه به نفع‌مان نیست.

جالب اینجاست که مشکلات روحی ما به بسیاری‌مان کمک کرده است رویکرد طنزآمیز به زندگی داشته باشیم. وقتی زیاد خودمان را جدی نمی‌گیریم، انتخاب بین تلخکامی و پذیرش آسان‌تر می‌شود. دیدن وجه مضحک زندگی به‌مان کمک می‌کند از پس دشوارترین موقعیت‌ها که زندگی بر سر راهمان قرار می‌دهد، بربیاییم. شوخی‌طبعی که با خودش خنده ناخودآگاه و خودبه‌خود می‌آورد، ما را تزکیه نفس می‌کند. دیگران را به ما جذب و وصل می‌کند. من انتخاب می‌کنم که در زندگی شاد و شوخ‌طبع باشم. اجازه می‌دهم این نگرش، زندگی‌ خودم و اطرافیانم را روشن و پر از شادی کند.

(از کتاب One More Day)

راز سلامت ذهن و جسم در این است که نه برای گذشته مرثیه بخوانی، نه نگران آینده باشی و نه در انتظار دردسر باشی، بلکه فقط هشیار و باشوق در لحظه زندگی کنی.

(بودا)

ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد