مهم‌ترین نقش ما به عنوان راهنما/۳۱ مرداد

زمانی که ما برای خدمت به‌گرد هم جمع می‌شویم، یک نوع رابطه حیاتی و پرشور برقرار می‌کنیم. اکثر ما وقتی سازنده هستیم احساس خیلی خوبی داریم و انجام کارهای گروهی جهت کمک به معتادان برای پاک ماندن به ما احساس تعلق می‌دهد. دوستی‌های که در حین خدمت شکل می‌گیرند با دیگر رفاقت‌هایی که در زندگی داشته‌ایم متفاوت است. نه به‌خاطر این‌که همیشه راحت و دلپذیر هستند، بلکه به خاطر این‌که ما به کمک یکدیگر سخت تلاش می‌کنیم، درگیری‌ها را از سر می‌گذرانیم و مشکلات را با یکدیگر حل می‌کنیم.

از طریق اعمال خلاقانه ما به عشق و هدفمندی می‌رسیم.


گوش کردن

بعضی از اعضا بر این باورند که مشارکت تجربه، نیرو و امید به جای تئوری پردازی کمک می‌کند تا تفاوت بین رابطه راهنما و رهجو با «مشاوره کردن» مشخص شود. دیگر اعضا انتخاب می‌کنند که کمتر از تجربیات شخصی خود مشارکت کنند و به جای آن برای نحوه استفاده از ابزار برنامه بیشتر به نشریات NA اتکا می‌کنند .گاهی مهم‌ترین نقش ما به عنوان راهنما گوش کردن است. بعضی از رهجو‌ها بیشتر از هر چیزی احتیاج دارند تا احساس کنند که به آن‌ها گوش داده می‌شود .

به عنوان راهنما ما نیاز داریم تا از توانایی‌ها و چیز‌هایی که برای ارائه داریم، آگاه باشیم. ما می‌خواهیم مطمئن باشیم که حامل پیام امید هستیم نه یاس ناشی از بیماری.


اصول روحانی

زمانی‌که لازم است تا ما تصمیم‌گیری کنیم، مفید خواهد بود اگر قبل از آن درباره اصول روحانی صحبت نماییم. اصول روحانی میتواند لنزی باشد که ما از درون آن ایده‌ها را بررسی می‌کنیم. اعمالی که از سر خشم، رنجش و یا شتابزدگی انجام شوند در ادامه مسیر باعث ایجاد مشکل خواهند شد. وقت گذاشتن برای بررسی اصول روحانی، ممکن است تصمیم ما را تغییر ندهد اما نحوه اجرای آن را تغییر خواهد داد، که این میتواند باعث تفاوت بزرگی شود.

(کتاب راهنما و رهجو، روح سنت‌های ما)/ عکس از دفتر جهانی NA در لس آنجلس، عکس از سپهر الف

◊         ◊         ◊

روابط دوستی ما عمیق می‌شود و صمیمیت و علاقه‌ای را تجربه می‌کنیم که از مشارکت کردن بهبودی و زندگی جدید از سوی معتادان حاصل می‌شود.

(جزوه خویشتن‌پذیری)

اکثر ما بدون داشتن دوستان واقعی به معتادان گمنام می‌آییم. اکثر ما بدون کوچک‌ترین فهم درباره نحوه برقراری روابط دوستی پایدار به اینجا می‌رسیم. با این حال، در طول زمان یاد می‌گیریم روابط دوستی مستلزم تلاش است، در مواقعی روابط دوستی چالش برانگیز است، مانند هر رابطه‌ای، رابطه دوستی فرآیند یادگیری است…

آنها بهترین را برای ما می‌خواهند، دوستان ما علیرغم کمبودهایی که داریم، ما را می‌پذیرند. آنها درک می‌کنند که ما هنوز به رشد و پیشرفت در کار نیاز داریم.

وقتی خود ما نمی‌توانیم به خود کمکی کنیم، دوستان به ما کمک می‌کنند، دوستان به ما در کسب دیدگاه ارزشمندی نسبت به حوادث زندگی و بهبودی کمک می‌کنند، مهم است که روابط دوستی را به طور فعال پرورش دهیم، چراکه می‌دانیم به تنهایی نمی‌توانیم بهبود پیدا کنیم.

فقط برای امروز: به خاطر دوستانی که دارم، سپاسگزارم، نقش فعالی را در روابط دوستی خود به عهده می‌گیرم.

(از کتاب فقط برای امروز، ۳۰ مرداد)