اصول روحانی قدم سوم/۸مرداد

اصول روحانی قدم سوم/۸مرداد

اگر تازه شروع به کار این قدم کرده‌اید تبریک می‌گوییم. این قدم شگفت انگیز نشانه پایان فکر کردن و آغاز یک سری اقدامات جدی است.

خیلی از اعضاء باور دارند قدم سوم به آنها کمک کرده که به صلح درونی و حس رهایی از بیماری اعتیاد برسند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کلید تمایل را در قفل اراده شخصی می‌چرخانیم. اینکه این قدم تغییرات مثبتی را در ما ایجاد می‌کند خبر خوبی است اما خبر نه چندان خوب این است که این قدم هرگز به پایان نمی‌رسد.

درست مثل اکثر قدم های دوازده گانه، قدم سوم کاری نیست که یک بار انجام دهیم و آن را کنار بگذاریم.

برای خیلی از ما هنگامی که در مسیر بهبودی قرار می‌گیریم کارکرد این قدم دیر یا زود ضروری به نظر می‌رسد و تصمیم می‌گیرم که اراده زندگی‌مان را به مراقبت یک نیروی برتر بسپاریم. اصول روحانی قدرتمندی پشت این قدم قرار دارند. با وجود ضرورتِ گرفتن تصمیم برای کارکرد این قدم که بارها و بارها برایمان تکرار می‌شود، این اولین گامی است که برای کارکرد این قدم نیاز است: یک تصمیم.

ما به گونه‌ای پذیرفته‌ایم که معتاد یا الکلی بودیم و زندگی غیر قابل اداره‌ای داشتیم. ما درک کردیم که هیچ نیروی انسانی قادر نبود به ما در درمان و تسکین بیماری اعتیاد یا الکلیسم‌مان کمک کند. نه خانواده نه دوستان و نه هیچ کس دیگری. تنها خداوند بدان گونه که درک کردیم، می‌توانست به ما کمک کند. اگر از او می‌خواستیم که در زندگی مان نقش داشته باشد، پس خواهان کمک او در مورد بیماری‌مان شدیم.

پذیرفتن این سه مسئله که در اینجا مطرح شد نیاز به اصول روحانی دارد: اولین اصل روحانی، ایمان است. ما بایست به این باور برسیم که خودمان کار زیادی برای مشکل اعتیاد یا الکل‌مان نمی‌توانیم انجام دهیم.  یک قدرت مافوق و دوست داشتنی وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند.

نیروی برتر کمک‌اش را اول با پایان دادن به ویار بی‌رحمانه برای نوشیدن الکل یا مصرف مواد آغاز می‌کند.

این کمک با هدایت ما به مسیر بهبودی و بازگشت ما به زندگی ادامه پیدا می‌کند.

◊         ◊         ◊

مراقبه امروز

از بین بردن خودخواهی کلید شادمادنی است و تنها با کمک خدا به دست می‌آید. ما تنها با جرقه‌ای از روح الهی، اما با حجم زیادی خودخواهی مسیر بهبودی را آغاز می‌کنیم. وقتی پیش می‌رویم و با انسان‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کنیم، تنها دو راه داریم. یا خودخواه‌تر و خودخواه‌تر می‌شویم و عملاً جرقه‌ الهی را در درون‌مان از بین می‌بریم یا خودخواهی از وجودمان زدوده می‌شود و معنویت در ما ریشه می‌دواند، تا آنجا که تبدیل به مهم‌ترین چیز زندگی‌مان می‌شود.

نیایش امروز

دعا می‌کنم همین‌طور بیشتر و بیشتر فروتن، عاری از خودخواهی، صادق، خالص، مهربان و عاشق شوم. دعا می‌کنم هر روز مسیر درست را بروم.