رازها/۱۱ شهریور

رازها/۱۱ شهریور

واضح است که اگر رنجش عمیقی در زندگی ما رخنه کرده باشد، سرانجامی جز بدبختی و پوچی نخواهد داشت و دقیقا به همان اندازه که به آن اجازه‌ی عرض اندام دهیم، وقتی را که می‌تواند مفید باشد، بر باد داده‌ایم. برای یک الکلی که آرزویش حفظ و ارتقای یک تجربه‌ی روحانی است‌،  رنجش، بی نهایت خطرناک و حتی به نظر ما کشنده است. وقتی ما این گونه احساسات را در خود می‌پرورانیم دریچه‌ی نور خورشید روحانی را بر روی خود می‌بندیم و آن وقت است که جنون الکل عود می‌کند و دوباره مشروب می‌خوریم. برای ما الکلی‌ها مشروب خوردن با مرگ برابر است.

(کتاب بزرگ الکلی های گمنام، چگونگی عملکرد، ص۶۶)


رازها

امروز تا جایی که امکان داشته باشد با خودم و با دیگران صداقت خواهم داشت. حداقل، از حقیقت خودم و درونم ‏پنهان نخواهم شد. من قدرت زندگی کردن با حقیقت را دارم و این را می‌دانم که حقیقت مرا به رهایی ‏خواهد رساند. پنهان نگه داشتن رازها تلاش احمقانه‌ای برای در امان ماندن از حقیقت است. ما می‌گوییم که ‏با رازداری قصد داریم به دیگران آسیب نزنیم و یا از خودمان محافظت کنیم، اما رازهایی که نزد خود نگه می‌داریم در واقع ما را  به زنجیر می‌کشند‌. آن چیزی که دیگران برای درست شناختن من نیاز دارند، حقیقت ‏است. وقتی‌که حقیقت را پنهان می‌کنم، در واقع سعی در پنهان کردن خودم دارم. 

من در حال ‏پدیدآوردن فاصله‌ای هستم که کسی امکان عبور از آن را ندارد، چرا که راه گذشتن از فاصله، راه راستگویی ‏است. من نمی‌توانم با دروغ گفتن چیزی را بهتر کنم و اگر به دیگران اجازه‌ی دانستن حقیقت را ندهم، آنها ‏نمی‌توانند مرا بفهمند. من می‌توانم در تمام عمرم در تارهایی تنیده شده از دروغ زندگی کنم بدون اینکه ‏حرف ناراستی بگویم. تارهای چسبناک دروغ، نه از آنچه که می‌گویم بلکه از حقایق بسیاری که پنهان کرده‌ام تشکیل می‌شوند. ‎بین صداقت همراه با ملاحظه و صراحت تهاجمی تفاوت است. صداقت عملی است که ‏شخصیت هر دو نفر ( گوینده و مخاطب) را در نظر می‌گیرد و بر پایه‌ی اعتماد است. اما صراحت و رک بودنِ زیاده از حد، می‌تواند مساوی با بی‌رحمی باشد.‏

پرفسور تیان دیتون