بهبودی فرایند است، اتفاق نیست/۲۷ اردیبهشت

بهبودی فرایند است، اتفاق نیست/۲۷ اردیبهشت

به هنگام صحبت با مشروب‌خوار سابق، تازه‌وارد متوجه می‌شود که مخاطبش اشکالاتی شبیه او داشته است و شخصاً می‌داند که گرفتاری چیست، سخن بیهوده نمی‌گوید و نحوه‌ی رفتارش نشان می‌دهد که جواب درستی در چتنه دارد، لیکن هرگز خود را مقدس‌تر نشان نمی‌دهد و فقط با تمایلی صادقانه می‌خواهد کمک کند؛ انتظاری برای دریافت پول و هیچ‌گونه توقعی در پس آن نیست، جلب نظر کسی لازم نیست و موعظه‌ای تحمیل نمی‌شود – اینها شرایطی هستند که ما آنها را بسیار موثر دیدیم. پس از یک چنین برخوردی، بسیاری از الکلی‌ها از بستر به پا خواهند خاست و دوباره شروع به قدم برداشتن می‌کنند.

(کتاب الکلی‌های گمنام، صفحه ۱۸ و ۱۹) 

نقل قول از کتاب Hour To Hour

دوازده قدم ما در وهله نخست برای پرورش و کاشت اصول در ذهنِ گیج و مستِ معتاد است. سلامت روح با خودش سلامت ذهن می‌آورد. حتی اگر ما فرایند برنامه برای جلوگیری از ویار شدید مشروب را نفهمیم، باید همچنان باور داشته باشیم که کارساز خواهد بود.

من به آدم‌های اطرافم نگاه می‌کنم، به موفقیت‌شان و می‌دانم که این فرایند کارساز خواهد بود، حتی اگر چگونگی‌اش مشخص نباشد.

کمال را در هر آنچه هست، دیدن

امروز دیگر زندگی را همان‌گونه که هست، می‌بینم. دیگر نمی‌خواهم جهان حتماً با تصور من از کمال سازگار باشد تا آن را دوست بدارم. زیبایی و کمال را در همه چیز، هر طور که هست، می‌بینم، نه آن‌طور که خودم دوست دارم باشد. ناقص بودن زندگی، ناقص بودن آدم‌ها را می‌بخشم. اجازه می‌دهم زندگی، آدم‌ها و خودم هر چه هستیم، باشیم.

(دکتر تیان دیتون)

نقل قول از کتاب Pocket Sponsor

بهبودی فرایند است، اتفاق نیست. برای شکل تازه‌‌ زندگی‌ آدم، هرگز جشن فارغ‌التحصیلی برگزار نخواهد شد. هر چه بیشتر یاد بگیری و رشد کنی، می‌فهمی باز هم باید بیشتر یاد بگیری و رشد کنی. قدم ده، یازده و دوازده، همین‌ را می‌گویند.

من یاد می‌گیرم که رشد کنم و رشد می‌کنم که یاد بگیرم. تا لحظه‌ مرگ. آن روز، فار‌غ‌التحصیل می‌شوم.

اندیشه امروز

الکل برای الکلی سم است. نباید چنین تصور کرد که سم کلمه بزرگی است، نه، چرا که پایان راه اعتیاد به الکل مساوی است با مرگ الکلی. شاید مرگ آنی باشد یا تدریجی. وقتی ما به فروشگاه‌ها می‌رویم و مشروب‌های رنگاوارنگ در طرح‌ها و بسته‌بندی‌های شیک و فریبنده را می‌بینیم، همیشه باید این را به خاطر بسپاریم که به خود بگوییم، که هرگز این جمله را فراموش نمی‌کنیم: الکل برای من سم است. و واقعاً هم هست. الکل مدت‌ها زندگی‌های ما را مسموم کرده بود. آیا این را می‌دانم که چون الکلی هستم، مشروب برایم سم است؟

ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد