تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
0

وقتی از زندگی در زمان حال دست می‌کشیم، مشکلات ما به طرز نامعقولی بزرگ می‌شوند. (کتاب پایه NA)

از کاه کوه ساختن

ظاهراً برخی از ما در رویارویی با مشکلات، از کاه کوه می‌سازیم. حتی برخی از ما که تا حدودی آرامش پیدا کرده‌ایم، احتمالاً گاهی اوقات در دوران بهبودی خود مشکلی را بیش از حد بزرگ کرده‌ایم و اگر هنوز هم این کار را انجام نداده‌ایم، احتمالاً به زودی انجام خواهیم داد!

گاهی اوقات مشکلات بزرگی اتفاق می‌افتد، اما نباید این مشکلات را به وجود آوریم. اعتماد به خداوندی مهربان، دیدگاه مناسبی را نسبت به اکثر مشکلات در نظر ما ایجاد می‌کند. دیگر نباید برای احساس هیجان نسبت به زندگی خود آشوب به پا کنیم. بهبودی ما، فرصت‌های واقعی بیشماری را برای هیجان و ماجراهای هیجان انگیز در اختیار ما خواهد گذاشت.

فقط برای امروز: نگاه واقع بینانه‌ای به مشکلات خود می‌اندازم و متوجه می‌شوم اکثر آنها جزیی و کوچک هستند. آنها را به همین منوال رها می‌کنم و از بهبودی خود لذت می‌برم.

(کتاب فقط برای امروز، معتادان گمنام)

↔        ↔          ↔

هیجان زدگی و ماجراجوئی

مدت‌ها پس از برطرف شدن وسوسه‌ی مصرف، برخی از ما هنوز به دنبال «حال کردن» به روش‌های مختلف هستیم. اگرچه انگیزه برای هیجان داشتن باعث می‌شود تا زندگی‌ای گامل، هیجان انگیز و سراسر ماجرا داشته باشیم و همین طور نیز باعث می‌شود تا بدون ترس ریسک کنیم و به دنبال فرصتی باشیم تا کارهایی را انجام دهیم که همیشه خواهانش بوده‌ایم. اما به نظر می‌رسد که بعضی مواقع به آدرنالین تولیدی جسم خود نیز وابسته و معتاد می‌شویم و جهت تولید آن به قمار، رابطه جنسی یا مواردی از این دست روی می‌آوریم و چنان سریع در سراشیبی تند آن پیش می‌رویم که عقب‌نشینی بسیار سخت می‌شود. ممکن است جهت پُر کردن خلا درونی خود و یا بلوکه‌کردن احساسات‌مان به رفتارهای خطرناک روی آوریم تا افکارمان را منحرف سازیم. به عهده‌ی ما است تا بین «حال کردن» مخرب از راه‌های مختلف، با داشتن زندگی‌ای کامل و هیجان‌انگیز، تعادل برقرار کنیم.

(کتاب پاک زیستن، ص۱۱۰)

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.