جنبه‌های دیگر بیماری من/۲۳ تیر

جنبه‌های دیگر بیماری من/۲۳ تیر

من از این باور نادرست که مصرف مواد مخدر فقط آشکارترین جنبه بیماری اعتیاد است و از نپرداختن به جنبه‌های دیگر آن، آسیب‌های بسیار دیده‌ام، دلیل آن نیز انکار و تفکر غیرمنطقی من بوده است.

بر اساس تجربه‌ی من، پرداختن به جنبه‌های نه چندان آشکار بیماری ضروری است تا آزادی را تجربه کنم و برای بی‌حس کردن دردهای احساسی، روحانی و روانی، نیازی به بازگشت به مواد احساس نکنم.

من می‌توانم از غذا، خیال‌بافی، روابط جنسی و بسیاری از روش‌های بیمارگونه دیگر استفاده کنم. تسلیم به این معنی است که بیاموزم قدم یک را بطور کامل زندگی کنم تا بهبودی را تجربه کنم، نه اینکه فقط پاک بمانم. باید رشد کنم وگرنه مرگ در انتظارم است. پختگی برای بقاء الزامی است.

تسلیم، پذیرش، مراقبت و صداقتِ با خود، کلیدهای من برای باز کردن در، به یک زندگیِ راه‌حل‌محور هستند. وقتی اصول قدم اول را بکار می‌گیرم، می‌تواند باعث آرامشِ آنی و کاهشِ غیر قابل اداره بودن، شود. سپس می‌توانم قدم‌های دیگر را بکار گیرم تا ضعف‌هایم را در مواجهه با زندگی، برطرف کنم.

فهمیده‌ام وقتی که جنبه‌های دیگر بیماری را درمان کنم، یک دیوار محافظ به دورم کشیده می‌شود که کمک می‌کند یک شخص باثُبات و سالم باشم نه یک روانی بی‌مسئولیت و لذت‌طلب یا یک دیوانه‌ی مخرّب.

من از اعضای در حال بهبودی «اِن‌اِی» که به من یاد دادند چگونه زندگی کنم سپاسگزارم. اگر تنها به عهده خودم بود، من فقط به درمان جنبه‌های آشکار بیماری‌ام می‌پرداختم و بقیه را نادیده می‌گرفتم. وقتی قدم‌ها را در تمام جنبه‌های زندگی‌ام بکار می‌گیرم، به حدی باورنکردنی از آزادی، دست پیدا می‌کنم.

↔         ↔         ↔

تسلیم

با آرامش تسلیم می‌شویم و مراقبت از خود را به خداوندی که درک می‌کنیم می‌سپاریم. (کتاب پایه معتادان گمنام)

وقتی به خداوند اجازه می‌دهیم به اعماق وجود ما دسترسی پیدا کند، میزان بیشتری از مراقبت خداوند را می‌پذیریم. از نیروی برتر خود می‌خواهیم ما را از کمبودهای‌مان رها بخشد و در جبران خطاهایی که انجام داده‌ایم، به ما کمک کند.

سپس، شیوه‌ی جدیدی از زندگی را در پیش می‌گیریم، ارتباط آگاهانه خود را بهبود می‌بخشیم و مراقبت، راهنمایی و قدرت مداوم نیروی برتر خود را می‌پذیریم.

تسلیم می‌تواند آغاز رابطه‌ای طولانی مدت باشد. اما برای تبدیل تسلیم به پذیرش، اجازه می‌دهیم خداوندی که درک می‌کنیم هر روز از ما مراقبت نماید.