دغدغه بیشتر معتادان، کمال‌گرایی است!/۲۹ مرداد

دغدغه بیشتر معتادان، کمال‌گرایی است!/۲۹ مرداد

مادامی که شما توان انتقادپذیری نداشته باشید به سوی «کمال‌گرایی»¹ قدم برمی دارید. نقل قول گمنام

ظاهر امر این است که ما با نوعی پارادوکس یا تضاد دردآور مواجه هستیم. بله این کاملاً صحیح است که د‌ل‌مشغولی بیشتر معتادان، حد کمال و عالی بودن است. تصور آن‌ها جهت کسب هر نوع ارزش برای دوست داشته شدن برای هر کاری باید در حد کمال باشد. اگر در این مسیر موفقیتی حاصل نشود، آن‌ها از طریق مصرف مواد مخدر یا الکل، راه فراری خواهند یافت؛ ولی با انباشته شدن مشکلات، حس گناه و شرمساری، آزارشان خواهد داد.        

در دوران بهبودی، انتظار بی‌نقصی و بهترین بودن از خود یا دیگران، همان‌طور که کمال‌گراها انجام می‌دهند، فرآیندی در جهت یک فاجعه است. لازمه بهبودی، تعهدی روزانه برای پیشرفت است. در این راستا، نوعی شناخت به دست می‌اید که در فرایند بهبودی، مسیری پرفراز و نشیب  و همراه با نارسائی و کمبودها وجود خواهد داشت. جهت حفظ اشتیاق خود در مسیر بهبودی، نباید اجازه داد که اشتباه یا شکست بهانه‌ای برای دل‌سرد‌شدن باشد. در برنامه‌های بهبودی تلاش برای پیشرفت، نه تکامل توصیه می‌شود.        

انسان جایزالخطاست و حس عدم تکامل در او وجود دارد. البته اگر همه ما مثل جسمی شکل پذیر بودیم انتظار در مورد بی‌نقص بودن به‌جا بود. در واقع هر انسان نوعی فرآیند است. ما یک جسم نیستیم بلکه یک اتفاق یا یک واقعه هستیم که هنوز در حال متحول شدن است. این‌ها ماجرای خلاقانه و معنوی ما هستند. به نوعی ما آموخته‌ایم که انتقادپذیری خطرناک است. شاید تصور ما این بود که اگر شخص مقابل متوجه اشتباه یا خطای ما شود دیگر ما را دوست نداشته باشد یا شاید ما دچار آسیب یا تحقیر شویم. مادامی که رابطه خود را با نیروی برتر دنبال می‌کنیم میتوانیم پابرجا باشیم. هر انسان این حق را دارد که مرتکب اشتباه یا خطا شود. اگر ما به خود، فرصت قرار گرفتن در این فرآیند را دهیم، بیشتر رشد خواهیم کرد.

تقاضا و درخواست من قدرت کمال‌گرایی نخواهد بود. استدعای من این است که در مسیر پیشرفت زندگی، تنها نباشم.

Touchstones, Daily Meditation for Men

پانوشت

۱ کمال گرایی perfectionism مجموعه‌ای از الگوهای فکریِ محکوم به شکست است که برای رسیدن به اهداف غیرواقع‌بینانه، شما را وادار به تلاش می‌کنند. کمال گرایی دشمن اصلی اعتماد به نفس است و باعث می‌شود که رضایت شما از زندگی، عزت نفس و اعتماد به نفس خود را از  دست بدهید.