بیشتر معتادها وسواس کمال‌گرایی دارند/۱۲ دی

بیشتر معتادها وسواس کمال‌گرایی دارند/۱۲ دی

ما باید به دنبال پیشرفت باشیم، نه کمال. (قدم دهم، کتاب ۱۲ در ۱۲)

ما همه کمال‌گرایانی هستیم که چون به کمال نمی‌رسیم، از آن سوی بام می‌افتیم و به الکل و بیهوشی پناه می‌بریم. (سنت ششم، کتاب ۱۲ در ۱۲)

«تضادی کوبنده، تناقضی ظالمانه است، اما کاملاً حقیقت  دارد؛ گویا بیشتر معتادها وسواس کمال‌گرایی دارند. فکر می‌کنند برای اینکه ارزش واقعی داشته باشند، دوست داشته و پذیرفته شوند، باید کامل باشند. و وقتی در پی این کمال‌گرایی شکست می‌خورند، برای فرار به اعتیاد پناه می‌برند. این خودش باعث احساس گناه و شرم می‌شود.»

(مارک کَسِلمَن، متخصص اعتیاد و یکی از نویسندگان در مسیر تعادل: زندگی ایده‌آل‌تان در انتظار شماست)

بازتاب امروز

وقتی ما از روی وسواس به دنبال کمال هستیم، همواره به خودمان آسیب می‌رسانیم. اول اینکه از چیزهای کوچک، مشکلات بزرگ می‌سازیم. دوماً وقتی نمی‌توانیم به اهداف غیرممکنی که برای خودمان تعیین کرده‌ایم، برسیم، درمانده و ناامید می‌شویم. و در نهایت، ظرفیت و توانایی مواجهه و کنار آمدن با زندگی و واقعیت را به همان شکلی که هست، از دست می‌دهیم. آیا می‌توانیم بعضی جاها کمی از موضع خود کوتاه بیاییم؟ تسلیم شویم؟ آیا می‌توانم با ذهنی آرام تنها برای رسیدن به آنچه ممکن و دست‌یافتنی است، تلاش کنم؟

امروز دعا می‌کنم

خدایا بگذار بفهمم که تلاش برای رسیدن به دستاورد ناممکن، بهانه‌ای همیشگی برای نرسیدن به آن به دستم می‌دهد. این را هم نشان می‌دهد که من واقع‌گرایی نسبت به زندگی را از دست داده‌ام؛ حسی که باید باشد تا در وهله اول تشخیص دهیم چه در توان‌مان هست و بعد در مسیر آن قدم برداریم. با کمک گروه‌درمانی و نیروی برترم، به من این قدرت را بده که برای خودم «اهداف منطقی» تعیین کنم. حالا بعد از سال‌ها بلندپروازی، این اهداف به طرز مضحکی از نگاهم کوچک‌ به نظر می‌آیند. اما با تبدیل پروژه‌های بزرگ به چند پروژه کوچک بگذار که ببینم واقعاً می‌توانم به اهداف بزرگ برسم.

امروز به خاطر می‌سپارم

اهداف بزرگ را به چند هدف کوچک تبدیل کن.

(ترجمه از کتاب Day at a time از بنیاد Hazelden)