زندگی هدفمند/۱۳ اسفند

زندگی هدفمند/۱۳ اسفند

حقایقی که در برنامه‌های دوازده‌قدمی تدریس می‌شود، جهان‌شمول است. چیز تازه‌ای نیست. اصولی است حاصل سال‌ها تجربه و معنویت‌گرایی. آنچه تازه است، درک شخصی ما نسبت به این است که زندگی بر اساس این اصول، ما را از اعتیاد دور نگه می‌دارد.

نقل قول از کتاب  Hour To Hour 

قلم را روی کاغذ آوردن شاید سخت باشد، خواندن محتوای تازه می‌تواند طاقت‌فرسا باشد، چندین تماس تلفنی برقرار کردن می‌تواند آزاردهنده باشد، حضور در جلسات فراوان می‌تواند کسل‌کننده باشد، اما این روندِ کار ماست. باید به خاطر داشته باشیم که در وهله نخست اصلاً کارمان از کجا به اینجا رسید. آیا شرایط مطلوبی بود؟ 

آیا می‌توانم درست قدم بردارم تا به مقصد هوشیاری برسم؟

زندگی هدفمند

من روزم را به بخش‌های هدفمند تقسیم می‌کنم. مثلاً وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوم، تصور می‌کنم که در حین کارهای صبحگاهی حالم خوب است. و در ادامه روز، می‌بینم که صبحم آرام می‌گذرد، هر آنچه باید انجام دهم، تصور می‌کنم که راحت و با احساسی خوب انجام‌شان می‌دهم. به میانه روز که می‌رسم، تک‌تک لحظاتش را هدفمند می‌بینم، خودم را می‌بینم که مفید و فرز و چابکم و از مراوده‌هایم با هر آنکه روبه‌رویم قرار می‌گیرد، لذت می‌برم. بعدازظهر که می‌آید، پیشِ چشمِ درونم، عصری مطلوب و آرام را تصور می‌کنم. عصر که رو به شب می‌گذارد، خوابی آرام و آسوده را برای خودم متصور می‌شوم.

تک‌تک لحظات زندگی‌ام را هدفمند خواهم گذراند.

(دکتر تیان دیتون)

نقل قول از کتاب  Pocket Sponsor

هیچ راه درستی برای انجام کاری غلط وجود ندارد. هر آنچه که در گذشته می‌کردید، نمی‌توانید با اما و اگر توجیه‌اش کنید. همه می‌دانند درست و غلط چیست. حس ششم‌ این را به ما می‌گوید.

وقتی همه چیز غلط پیش می‌رود، من مسیر دیگری انتخاب می‌کنم.

از کتاب  Walk Softly and Carry a Big Book

فقط چون امروزت بد بوده، دلیل نمی‌شود تمام زندگی‌ات بد بوده باشد.