زندگی در زمان حال ابتدا دشوار است/۲۳ بهمن

زندگی در زمان حال ابتدا دشوار است/۲۳ بهمن

این‌که ندانم در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد مرا آشفته می‌کند. من دوست دارم موقعیت‌ها برایم قابل پیش‌بینی باشند و وقتی این‌طور نیست اضطرابی را که به درونم رخنه می‌کند احساس می‌کنم. ذهن من در برخورد با ناشناخته‌ها دست به پیش‌بینی اتفاقات آینده می‌زند. اضطراب باعث می‌شود این پیش‌بینی‌ها غالبا منفی باشند و این خود باعث افزایش اضطراب می‌شود و چرخه‌ی معیوبی شکل می‌گیرد.

در هر صورت، کنترل داشتن بر زندگی خیالی واهی است. من نمی‌توانم آنچه را که برایم اتفاق می‌افتد کنترل کنم، اما می‌توانم با روشی مثبت با اضطراب روبرو بشوم.

زندگی در زمان حال

از گذشته پشیمان بودیم، از آینده واهمه داشتیم و درباره زمان حال خود آنقدر هم هیجان‌زده نبودیم. -کتاب پایه NA

تا وقتی التیامی را که با کارکرد قدم‌های دوازده گانه رخ می‌دهد تجربه نکنیم، بعید است جمله‌ای صادقانه‌تر از جمله بالا را پیدا کنیم. بسیاری از ما وقتی به NA می‌آییم، سر خود را از روی خجالت پایین می‌اندازیم، درباره گذشته فکر می‌کنیم و آرزو می‌کنیم که به گذشته بازگردیم و آن را تغییر دهیم.

 خیالات و انتظارات ما درباره آینده شاید آنقدر عمیق باشد که در اولین ملاقات خود با کسی که می‌خواهیم با او ازدواج کنیم، احتمالاٌ از خود می‌پرسیم که باید هنگام طلاق از کدام وکیل استفاده کنیم. تقریباً هر تجربه‌ای باعث می‌شود چیزی از گذشته را به یاد آوریم یا آینده را مجسم کنیم.

زندگی در زمان حال ابتدا دشوار است. ظاهراً افکار و ذهن ما متوقف نخواهد شد. ما برای لذت بردن از وقت خود مشکل داریم. هر وقت متوجه می‌شویم افکار ما بر چیزی که همین حالا اتفاق می‌افتد، متمرکز نیست، می‌توانیم دعا کنیم و از خداوندی مهربان برای رهایی از افکار درونی خود کمک بخواهیم. اگر افسوس گذشته را می‌خوریم، امروز با تغییر شیوه زندگی خود در صدد جبران برمی‌آییم؛ اگر از آینده واهمه داریم، امروز با احساس مسئولیت زندگی می‌کنیم.

با کارکرد قدم‌ها و دعا کردن در مواقعی که درمی‌یابیم در زمان حال زندگی نمی‌کنیم، متوجه خواهیم شد که آن دوران مانند سابق تکرار نمی‌شود. ایمان به ما کمک میکند تا فقط برای امروز زندگی کنیم. ما ساعت‌ها یا حتی روزهایی را سپری کرده‌ایم که به جای گذشته تأسف‌برانگیز یا آینده هولناک کاملاً به زمان حال توجه کرده‌ایم.

فقط برای امروز: وقتی کاملاً در لحظه زندگی می‌کنم، از خوشی‌هایی که در غیر این صورت شاید از من فرار کنند، استقبال می‌کنم. اگر مشکل دارم، از خداوند مهربان کمک می‌خواهم.

(از کتاب فقط برای امروز، ۲۳ بهمن)