گوش کنید، مشارکت کنید و دعا کنید/۲۷ دی

گوش کنید، مشارکت کنید و دعا کنید/۲۷ دی

هنگامی که با یک شخص و خانواده‌اش کار می‌کنید، باید مراقب باشید که در مشاجره‌های آنها شرکت نکنید، زیرا ممکن است شانس خود را در کمک به آنها تباه کنید.

(کتاب الکلی‌های گمنام، کار کردن با دیگران، صفحه ۱۰۰)

وقتی دارم سعی می‌کنم به یک الکلی دیگر کمک کنم، گاهی وسوسه می‌شوم نصیحت کنم و این شاید اجتناب‌ناپذیر باشد. اما درست نیست، چرا که به اصطلاح ثواب آدم را کباب می‌کند. بهترین کاری که می‌توانم بکنم که البته در حرف ساده‌تر از عمل به نظر می‌رسد، گوش دادن و به اشتراک گذاشتن تجارب شخصی و دعا برای دیگران است.

از کتاب Keep it Simple

«تا کسی از تو نخواست، نصیحت نکن (دسیدریوس اراسموس، ادیب و فیلسوف هلندی)

اگر کسی نظر تو را بخواهد، خودش درخواست می‌کند. به همین خاطر است که ما در برنامه‌های دوازده قدمی سعی نمی‌کنیم مردم را متقاعد به پیوستن به انجمن کنیم. اما مردم خودشان نظر ما را جویا می‌شوند. تغییر ما را می‌بینند و می‌خواهند همان شوند که ما هستیم. تنها کاری که باید بکنیم این است که به‌شان بگوییم کجا می‌توانند به این تغییر دست پیدا کنند، در اِی‌اِی، اِن‌اِی یا یک گروه دوازده قدمی دیگر. به‌شان نمی‌گوییم چه بکنند، فقط قصه‌مان را برایشان تعریف می‌کنیم؛ اینکه چگونه بودیم، چه به‌مان گذشته و حالا به کجا رسیده‌ایم. و بعد ازشان دعوت می‌کنیم که به ما بپیوندند.

نیایش امروز: قدرت برتر، کمکم کن تا پیام شفابخش برنامه را به آنها که به دنبال راه چاره‌اند، برسانم.

فعالیت امروز: تصمیم گرفته‌ام با کسی که از من کمک می‌خواهد، وقت بگذرانم.

«صلح از درون می‌آید. جز این، در پی‌ آن نباشید.»- (بودا)

«ما با کمک به دیگران به خودمان کمک می‌کنیم. هر چه خوبی نثار کنیم، این حلقه کامل می‌شود و به خودمان برمی‌گردد.»- (فلورا ادواردز، نویسنده امریکایی)

«تا زمانی که من بخواهم، از خدا جواب خواهم گرفت. قرار نیست از این جواب‌ها خوشم بیاید، اما آنها را خواهم پذیرفت.» – (شلی)