دوباره یاد می‌گیریم چگونه زندگی کنیم/۷ بهمن

دوباره یاد می‌گیریم چگونه زندگی کنیم/۷ بهمن

ما در بهبودی تغییر می‌کنیم و در عین حال برای‌مان آشکار می‌شود که ما در طول مدت زندگی چه کسی بوده‌ایم. ما خود را پیدا می‌کنیم برای خیلی از ما این به معنی برگشت سلامت عقلی است که قدم دوم درباره آن صحبت می‌کند.

(کتاب پاک زیستن NA)

روش‌های جدید زندگی را یاد می‌گیریم، دیگر محدود به عقاید قدیم خود نیستیم.(کتاب پایه انجمن معتادان گمنام)

ممکن است در دوران کودکی تشخیص کار درست از خطا و سایر اصول زندگی را آموخته و یا نیاموخته باشیم. در هر حال، قبل از بهبودی، اکثر ما درباره زندگی کردن عقاید بسیار مبهمی داشتیم.

انزوای ما از سایر افراد جامعه موجب شده بود مسئولیت‌های انسانی اساسی را نادیده بگیریم و برای سازگاری با دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، مهارت‌های عجیب و غریبی را برای حفظ بقای خود پرورش دهیم.

برخی از ما نمی‌دانستیم حقیقت را چگونه بگوییم؛ برخی نیز در بیان آن بسیار صریح بودیم، با هر کسی که صحبت می‌کردیم او را جریحه‌دار می‌کردیم. برخی از ما نمی‌توانستیم با ساده‌ترین مشکلات شخصی خود کنار بیاییم، در حالی که برخی دیگر نیز قصد داشتیم مشکلات تمام دنیا را حل کنیم، حتی وقتی برخورد ناعادلانه‌ای با ما می‌شد. برخی از ما هرگز عصبانی نمی‌شدیم؛ برخی دیگر نیز عجولانه بر علیه هر کس یا چیزی شکایت می‌کردیم.

فرقی نمی‌کند مشکلات ما چیست یا وخامت آنها چقدر است. در معتادان گمنام، همه ما فرصت یادگیری روش جدید زندگی را در اختیار داریم، شاید لازم باشد مهربانی و نحوه دوست داشتن دیگران را یاد بگیریم.

شاید لازم باشد مسئولیت‌های شخصی را بپذیریم، یا شاید باید بر ترس خود غلبه کنیم و قدری ریسک کنیم. می‌توانیم از یک چیز مطمئن باشیم؛ هر روز صرفاً از طریق زندگی کردن، چیز جدیدی را یاد می‌گیریم.

فقط برای امروز: نسبت به دیروز چیزهای بیشتری درباره شیوه زندگی می‌دانم، اما نه به اندازه فردا. امروز چیز جدیدی یاد می‌گیرم.


ما از تلاش بیهوده برای دوباره خلق کردن خود، دست بر می‌داریم و اجازه می‌دهیم تا روند عادی خود را طی کند. در حالی‌که این لایه‌های مختلف را از سر می‌گذرانیم، به امنیت، وضوح و اعتماد به نفسی دست پیدا می‌کنیم که باعث می‌شود که علیرغم هر اتفاقی، شخصیت واقعی‌مان را حفظ کنیم.

(کتاب پاک زیستن NA)