تنها لحظه مهم است/۷ اردیبهشت

تنها لحظه مهم است/۷ اردیبهشت

ما روزها را به یاد نمی‌آوریم، لحظه‌ها را به خاطر می‌سپاریم.

(چزاره پاوزه، شاعر و رمان‌نویس ایتالیایی)

تنها لحظه مهم است. هر لحظه را انتخابی هست. روح ما با تمرین برنامه لحظه‌ به لحظه رشد می‌کند. لحظه‌ها می‌شود روز، روزها می‌شود سال و سال‌ها می‌شوند یک زندگی بهبودی صادقانه.

همین لحظات انتخاب است که ما به خاطر می‌سپاریم. لحظه‌ای که به جای تنها ماندن، به یک دوست زنگ می‌زنیم. 

آن لحظه که تصمیم می‌گیریم به جای مشاجره کردن با شریک زندگی‌مان برویم پیاده‌روی. آن لحظه که تصمیم می‌گیریم به جای مشروب نوشیدن یا مصرف مواد مخدر دیگر برویم در جلسه بهبودی‌ دیگر شرکت کنیم. آن لحظات است که ما را به قدرت برترمان می‌رساند.

این لحظات به ما می‌آموزند که انسانیم، که به دیگران نیاز داریم. در این لحظات می‌فهمیم که دیگران به ما، شادی‌ها و کشمکش‌هایمان اهمیت می‌دهند.

نیایش امروز: قدرت برتر، کمکم کن به خاطر بسپارم که بهبودی‌ام را همین لحظات انتخابی می‌سازد.

فعالیت امروز: به بیست و چهار ساعت گذشته‌ام نگاه می‌کنم. چه لحظاتی را به خاطر می‌آورم؟ چرا این لحظات برایم مهم‌اند؟

(از کتاب Keep It Simple)

نقل قول از کتاب Pocket Sponsor

ما می‌دانیم که فرق میان ماجراجویی و فاجعه معمولاً به نگرش آدمی برمی‌گردد. مثل آن است که نیمه خالی لیوان را ببینی یا نیمه پر آن. آیا مشکل است یا فرصت؛ مانع یا چالشی بر سر راه رشد؟ این نگاه آدمی است که همه چیز را تعیین می‌کند.

من مسائل را آن‌گونه که هستند، نمی‌بینم، از نگاه خودم می‌بینم.

قدرت خودت را ببین

آدم‌هایی که فکر می‌کنند قربانی هستند، به خودشان حق می‌دهند. در هر تجربه‌ای که از سر می‌گذرانند، حق را به خودشان می‌دهند. از موقعیت‌هایی که در زندگی پیش رویشان قرار می‌گیرد، درس نمی‌گیرند، رشد نمی‌کنند و زیبایی‌اش را نمی‌بینند. تنها چیزی که می‌بییند، قربانی شدن خودشان است.

بسیاری از ما سخت تلاش کرده‌ایم که این شکلِ همیشه قربانی دیدن خود را در خودمان تغییر دهیم. در گذران این فرایند دشوار متوجه شدیم که دورنمای زندگی‌مان تغییر کرد. وقتی باور عوض می‌شود، زندگی عوض می‌شود.

از سویی، آنها که قدرت وجودی‌شان را می‌بینند هم، حق را با خودشان می‌بینند. البته ما می‌دانیم چیزهایی در زندگی هست که از کنترل‌مان خارج است. این را هم می‌دانیم که ما قدرتِ اندیشه، احساس، انتخاب و مسئولیت‌پذیری در قبال خودمان و زندگی‌مان داریم. ما در حال کشف قدرت‌های خلاقانه‌مان، قدرت عشق ورزیدن از جمله عشق‌ورزی به خودمان هستیم. ما قدرتِ رشد، تغییر و پیشروی را در آغوش کشیده‌ایم. می‌دانیم قدرت آن را داریم که مسئولیت خودمان و زندگی‌مان را در هر موقعیتی که ممکن است بر سر راه‌مان قرار بگیرد، بپذیریم. اگرچه شاید زندگی گاهی به‌مان سخت بگیرد، ما یاد گرفته‌ایم که فراسوی آن را ببینیم. ما زیبایی‌ها، موهبت‌ها و درس‌های زندگی و ماهیت رازآلود و گاهی معجزه‌آسایش را می‌بینیم.

در مسیر رسیدن به آزادی شاید جایی متوقف شده باشیم. باور کرده باشیم که قربانی هستیم و حق، بی چون و چرا با ماست. حالا مسیر زندگی، ما را به سمت دیگری برده است. می‌دانیم که قدرت داریم، می‌دانیم که حق انتخاب داریم. دیگر لازم نیست حق با ما باشد. کافی است آزاد باشیم.

قدرت وجودتان را ببینید.

(از کتاب Journey To The Heart)

ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد