صداقت ما را آزاد و سبک بال می‌کند/۲ فروردین

صداقت ما را آزاد و سبک بال می‌کند/۲ فروردین

در این سال پردرد و رنج کرونایی دریافتیم که هر اندازه مصیبت‌ها فراگیر و خلاف انتظار باشند بازهم زندگی تعطیل بردار نیست. و باز دریافتیم که راه همیشه گشوده نیست و بن‌بست نیز بخشی از زندگی است. اساسا تلاش برای بقا و رهایی از همین نقطه آغاز می‌شود. اصلا ذات و سرشت هستی، ناپایداری پایداری‌ها و ناپایداری‌ها را به ما گوشزد می‌کند.  حالا و در روزهایی که بهار طبیعت با خزان دل‌ها متقارن شده، نسیمی از راه رسیده که از لابلای شکوفه‌های سیب و گیلاس و عشق برخاسته. آمده گونه‌های سرد و رنگ‌پریده‌مان را نوازش دهد. آمده، شور زندگی را در عمق وجود ناآرام و پریشان‌مان زنده کند. نسیم آمده بگوید هیچ وضعی همیشگی نیست، امید پشت در سال ۱۴۰۰ ایستاده است، لطفا در را باز کنید.

↔         ↔         ↔

امروز دیگر آگاه هستم و فهمیدم برای اینکه دوباره زندگی دوران مصرفم تکرار نشود افکارم را پنهان نمیکنم، بلکه رسوایشان میکنم. تنها راه نجات من اقرار صادقانه است.

(کتاب پاک زیستن)

بیایید در شکل دادن و ساختنِ “صداقت”، بر پایه‌ی عشق و معرفت کوشا باشیم. باشد که هیچگاه از صداقت پروا نداشته باشیم و شانه خالی نکنیم. و هر جا که لازم و ضروری است شجاعانه زبان به حقیقت بگشاییم. فقط به شرطی که از روی عشق باشد، نه از روی ترس و نفرت. 

اینکه چگونه صداقت ما را آزاد و سبک بال می‌کند، چیزی است که ما‌ اعضاء AA بخوبی درک میکنیم. این صداقت ریسمانی را که روزگاری ما را به الکل طناب‌پیچ کرده بود، پاره می‌کند. و در ادامه‌ی مسیر ما را از کشمکش‌ها و مصیبت‌های بعد از مشروب‌خواری می‌رهانَد. و ترس و تنهایی را از ما دور می‌کند. 

 یگانگی و وحدت انجمنِ ما و عشقی که ما نثار یکدیگر می‌کنیم، محصولِ آن نوع از درستکاری و صداقتی است که زیر سایه‌ی خداوند شایسته‌ی دریافت آن شدیم. (بیل دابلیو)

وقتی ما خودمان را گول می‌زنیم، یک راهنمای باصلاحیت بلافاصله میتواند این خودفریبی را در ما ببیند. و زمانی که او ما را به خروج از خیال باطل راهنمایی کرد، با شگفتی متوجه می‌شویم که برای دفاع از خودمان در برابرِ حقایقِ تلخ، کمتر از حد معمول صداقت داشتیم. از هیچ راه دیگری ترس، غرور و نادانی نمی‌تواند به این سرعت ذوب شود. بعد از یک مدت ما متوجه می‌شویم که ما محکم و استوار بر روی بنیانی از صداقت و درستکاریِ راستین ایستاده‌ایم. (بیل دابلیو)