ژول میشله

آنکه می‌داند چگونه فقیر باشد، همه چیز را می‌داند/۲ دی

تعهد عاطفی به دیگری کار بسیار دشواری است، اما تنها بودن هم غیرممکن است.

(استیون سوندهایم، آهنگساز و ترانه‌سرای امریکایی)

بیایید با هم صادق باشیم، ساختن رابطه کار سختی است! اما ما خوش‌شانسیم! ترک و بهبودی بر اساس روابط شکل می‌گیرد. ما در این فرآیند یاد می‌گیریم که چطور حدگذاری کنیم. گوش دادن و حرف زدن با دیگران را یاد می‌گیریم. در قدم اول، با خودمان رابطه جدیدی را آغاز می‌کنیم. در قدم دوم و سوم، با نیروی برترمان. در قدم‌های بعدی، روابط با خانواده و دوستان را بهبود می‌بخشیم. در رابطه با راهنمایمان، دوستی را یاد می‌گیرم. و بدین ترتیب، رابطه‌های قدیمی با الکل و مواد دیگر جای خود را می‌دهند به آدم‌ها و نیروی برترمان.

مراقبه امروز: نیروی برتر، تو را برای تمام روابط جدیدم سپاس می‌گویم. تو را سپاس می‌گویم که به من آموختی دوباره حس کنم انسانم.

فعالیت امروز: امروز من به واسطه هوشیاری‌ام، فهرستی از تمام روابط جدیدی که دارم، تهیه می‌کنم.

(ترجمه از کتاب Keep It Simple)

فقیر بودن

آنکه می‌داند چگونه فقیر باشد، همه چیز را می‌داند. (ژول میشله، مورخ و آزادیخواه فرانسوی)

گذشتن و رها کردن یکی از ساده‌ترین اما عمیق‌ترین وظایف معنوی است که بسیاری از ادیان دنیا آموزش می‌دهند. اینکه بلد باشی چگونه فقیر باشی یعنی بدانی چطور یک زندگی کامل و غنی، بدون وابستگی به ثروت مادی، غذا، مواد مخدر یا شهوت داشته باشی. یعنی هستی‌ات نه به چیزهای این‌دنیایی مثل لباس گران‌قیمت، جاه و مقام یا ماشین آن‌چنانی، که به نیازهای اساسی وابسته باشد. چگونه فقیر بودن را دانستن یعنی بدانی که تحت سلطه چیزی نیستی و آرامشت را فدای جان کندن نمی‌کنی. یعنی کاملاً در همه چیز صداقت داشتن. یعنی دانستن اینکه زندگی نه آسان، نه فارغ از درد است.

فقیر بودن را دانستن یعنی گذشتن از تمام ضروریات و لذت بردن از سادگی‌ای که با خود می‌آورد. ما خود به خود نمی‌دانیم چطور این کار را بکنیم، اما می‌توانیم یاد بگیریم.

من از خودم توقع ندارم که همه چیز را بدانم، اما نیروی برترم می‌تواند مرا هدایت کند و نشانم دهد که چطور از همه چیز بگذرم.

(ترجمه از کتاب Touchstones)