پاک کردن نوارهای قدیمی/۹ اسفند

پاک کردن نوارهای قدیمی/۹ اسفند

مغز انسان مثل ضبط صوت می‌ماند. این ضبط از پیش تعبیه‌شده، خاطرات قدیمی را با تعهد کامل در خود ذخیره و ثبت می‌کند و در لحظات عجیب و غریب، آنها به یادمان می‌آورد. دو جور «نوار قدیمی» وجود دارد که برای ما الکلی‌های در حال ترک، خطرناک است.

یکی خاطره تلخ کلمه نامهربانانه یا عمل ظالمانه‌ای است که در گذشته عمیقاً ما را رنجانده است. این قبیل خاطرات به یادمان می‌آید تا آرامش ذهن‌مان را بر هم بزند یا عزت نفس را به شدت تضعیف کند.

دیگری یادآوری خاطرات مشروب‌خواری‌ام که شاید به نظر لذت‌بخش بیاید. وقتی این نوار قدیمی را در ذهن مرور می‌کنیم، یعنی هنوز دوست داریم مشروب بخوریم.

بهبودی به ما نشان می‌دهد که چطور این نوارهای قدیمی را پاک کنیم. با بخشیدن آنهایی که ما را رنجانده‌اند، خاطرات تلخ و نفرت‌ها از ذهن پاک می‌شود.

امروز را زندگی کن

می‌توانیم با نگاه صادقانه به تأثیر کلی الکل بر زندگی‌مان، میل به تکرار تجربه لذت در الکل را در‌ خود‌ کم‌ کنیم. ما‌ نمی‌توانیم گذشته را دوباره زندگی کنیم، اما می‌توانیم از درس‌هایی که از گذشته گرفته‌ایم، استفاده کنیم تا زندگی امروزمان را به آنچه واقعا‌ً می‌تواند باشد، تبدیل کنیم.

امروز هیچ‌چیز گذشته مرا نمی‌آزارد. من نمی‌توانم حتی پنج دقیقه پیش را عوض کنم، اما می‌توانم جلو افکار آزاردهنده را بگیرم.

(از کتاب Walk In Dry Places)

 خدایا، ترسم را هدایت کن

برای آدمی ترس جانانه از صد نصیحت جانانه بهتر است.

(ادگار هادسون هاو، نویسنده و روزنامه‌نگار امریکایی)

آیا شما به خودتان اجازه می‌دهید که از بیماری‌تان بترسید؟ بسیاری از ما از بعد از این که ترسیدیم، هوشیار شدیم. اغلب بعد از این که ترس به جان آدم می‌افتد، بیداری روحانی پیدا می‌کند. ترس انگار دید ما را بهتر می‌کند. آیا آن‌قدر باهوش هستی که اعتیاد را از خودت دور کنی؟ 

قدم اول باید ترس به دل ما بیندازد. اینجا ما صادقانه با اعتیادمان و آنچه در صورت ادامه‌‌اش بر ما رخ می‌دهد، مواجه می‌شویم. با تمرین قدم اول ‌کم‌کم آن ترس که برای هوشیار ماندن لازم است، در ما به وجود می‌آید. معمولاً ترس را چیز بدی می‌دانند، اما اگر به آن گوش دهیم، می‌تواند خوب باشد. می‌تواند محرک خوبی باشد. وقتی می‌ترسید، روح شما دارد سعی می‌کند چیزی به‌تان بگوید.

نیایش امروز: خدایا، ترسم را هدایت کن. بگذار به تو، خانواده، دوستان و دیگرانی که دوستم دارند، نزدیک شوم. کمکم کن ترسم را ببینم و به پیامش گوش دهم.

فعالیت امروز: پنج مورد از مواردی را که در آن از ترس درس‌های مهمی آموخته‌ام، فهرست می‌کنم. و خواهم دید که ترس تا زمانی که به آن گوش کنم، نه که زندگی‌اش کنم، چطور کمکم می‌کند.

(از کتاب Keep It Simple)

ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد