سرزنش دیگران/۱۹ آبان

سرزنش دیگران/۱۹ آبان

علی‌رغم مطالبی که گفته شد، بسیاری از الکلی‌های واقعی، خود باور ندارند که جزء این دسته می‌باشند. آنها سعی می‌کنند با توسل به انواع آزمایش‌ها و خودفریبی‌ها، ثابت کنند که از این قانون مستثنی بوده و لذا الکلی نیستند. ما در مقابل هر مشروب خوار کنترل باخته‌ای که بتواند مانند یک «جنتلمن» مشروب خواری کند، به احترام سر تعظیم فرود می‌آوریم. خدا می‌داند که ما هم چقدر وقت و کوشش خود را به کار برده‌ایم تا بتوانیم مانند مردم عادی مشروب خواری کنیم! (کتاب الکلی‌های گمنام، ص۳۱)

نقل قول از کتاب ساعت به ساعت

دلباختگی نسبت به زندگی گذشته یک حس اشتباهی از امنیتِ بر پایه فکر باطل به وجود می‌آورد. «این آدم‌ها من را دوست دارند؛ می‌‌دانم توقع‌شان از من چیست؛ اینها حقه‌باز نیستند.» در نهایت ما متوجه می‌شویم که عمر آن نقاط امن قدیمی، تنها به اندازه‌‌ی عمر سودمندی ما برای آنها بوده است.

خدایا حالا که به تو رسیدم، مگذار فکر باطل روزهای خوش گذشته مرا شیفته و شیدای خود کند!

سرزنش دیگران

امروز من می‌دانم که تقصیر را به گردن دیگری انداختن نه درد را کم می‌کند نه زندگی‌ام را بهتر خواهد کرد. اگر من با حمله و سرزنش دیگران بخواهم با آنها ارتباط برقرار کنم، چطور می‌توانم ازشان انتظار داشته باشم به حرف‌های من گوش دهند؟ اگر می‌خواهم شنیده شوم، باید خطر کنم و خودم را در معرض دید بگذارم، نه آن‌طور که دوست دارم مرا ببینند، همان‌طور که واقعاً هستم. توقع بسیار زیادی است که به کسی هزار جور حرف درشت بزنی و همچنان اصرار داشته باشی تو را بشنود. اگر واقعاً می‌خواهم کسی مرا درک کند، باید خطر آسیب‌پذیر بودن را به جان بخرم و بگذارم احساساتم بروز پیدا کنند. احساس آسیب‌پذیری سخت است، اما با تمرین آسان می‌شود. آدم اگر به نفس دیگری حمله نکند با خود واقعی‌اش بیشتر مواجهه می‌شود.

(دکتر تیان دیتون)


Sarcasm به معنای «کنایه» از کلمه‌ای یونانی به معنای «تن را دریدن» می‌آید! ما می‌دانیم تنها اسلحه‌ای که با کار کردن تیزتر می‌شود، زبان است. من از شوخ طبعی برای سرگرم کردن دیگران استفاده می‌کنم، نه از هتاکی و  ناسزا گفتن.