آدم باید با خودش صادق باشد/۱۱ آبان

آدم باید با خودش صادق باشد/۱۱ آبان

به باور‌ ما هر طرح مبارزه با الکلیسم که روش آن حفاطتِ بیمار از وسوسه باشد محکوم به شکست است. امکان دارد یک الکلی بتواند مدتی خود را در پناه این سپر محافظت کند، اما معمولا کارش به انفجاری بزرگتر از همیشه می‌انجامد. ما این روش‌ها را آزمایش کرده‌ایم. کوشش‌های ما برای رسیدن به این هدف‌های غیرممکن، همیشه با شکست روبرو بوده است‌.

(کتاب الکلی‌های گمنام، ص۱۰۱)

وسوسه مصرف

وقتی وسوسه‌ مصرف مواد به سراغ‌مان می‌آید، بلافاصله با یک آدم دیگری که او هم در حال بهبودی است، حرف می‌زنیم، حتی دیر وقت و موقع خواب. یکی از چیزهایی که برنامه به ما یاد می‌دهد، همین است که روی هم حساب کنیم و از ارتباط با هم استقبال کنیم. به من این قدرت را بده که با یک آدم پاک و هوشیار، پیش از آنکه به فکر ارضای عطشم بیفتم، تماس برقرار کنم. (نقل قول از کتاب ساعت به ساعت)

نقش بازی کردن

لحظاتی هست که من توان انجام کارها را ندارم، زمان‌هایی که انگار بین آنچه فکر می‌کنم هستم و آنچه می‌خواهم باشم، فاصله زیادی وجود دارد. من معتقدم که آدم باید با خودش صادق باشد، همیشه صادق. وقتی یک چیز تازه را امتحان می‌کنم، انگار لباسی را تن زده‌ام که اندازه‌ام نیست. اما هیچ اشکالی ندارد که آدم ادای یک چیزی را در بیاورد، نقش‌اش را بازی کند. شاید باید ادای رفتارهای تازه را دربیاوریم تا با آن راحت شویم. گاهی وقتی به خودم اجازه می‌‌دهم ادای چیزی، رفتاری را درآورم، منِ قدیمی‌ ازم دور می‌شود و برای آن تازه جا باز می‌کند. بچه‌ها همیشه همین کار را می‌کنند، دائم نقش تازه به خود می‌گیرند و با آن بازی می‌کنند. هیچ دلیلی وجود ندارد آدم خودش را محدود کند، به نسخه محدود شده‌ای از خودش متعهد کند.

(دکتر تیان دیتون)


حالا که دیگر در بند الکل نیستیم، بیشتر می‌توانیم ذهن‌مان را در کنترل بگیریم. ما در همین ذهن‌هایی که هنوز زمان زیادی از تیرگی و تار بودن آنها نمی‌گذرد، طیف وسیع‌تری از افکار را داریم. افکاری را که انتخاب می‌کنیم تا در یک ۲۴ ساعت با آنها باشیم، می‌توانند بر احساسات ما در آن روز تاثیر بسیاری بگذارند ــ افکاری شاد و سالم، یا تیره و نا امیدانه.

از آنجایی که بیشتر افکار ما به طرز پیچیده‌ای با روش زندگی‌مان در دوران مشروب خواری مربوط بوده‌اند، دیدیم مفید و ارزشمند است که با دقت به عادات فکری خود نگاه کنیم و برای استفاده از ذهن خود روش‌های بهتر و متفاوتی را بیابیم.

(کتاب هشیار زیستن، ص۹۶)