بیداری روح/۲۹ اردیبهشت

بیداری روح/۲۹ اردیبهشت

در برنامه‌های دوازده قدمی مانند ان‌ای و ای‌ای ما زیاد می‌شنویم که دوستان همانقدر که از اصطلاح «آخر خط» استفاده می‌کنند از اصطلاح بیداری روحانی یا بیداری معنوی هم صحبت می‌کنند. بیداری معنوی چیست؟

این عبارت ممکن است باعث شود شما به فکر صاعقه ، فرشته یا رنگین‌کمان در ابرها و آسمان باشید. معنویت لازم نیست ارتباطی با دین داشته باشد. معنویت در بهبودی معنای بسیار گسترده‌تری دارد.

کتاب بزرگ AA یک “تجربه معنوی” یا “بیداری روحانی” را به سادگی “تغییر شخصیت کافی برای بهبودی” توصیف می‌کند. اگر واقعاً به آن فکر کنید، تبدیل شدن از یک معتاد با وسوسه مصرف دائم مشروب یا مواد مخدر به فردی پاک و هوشیار بسیار معجزه‌آسا است.

در حالی که تعداد محدودی از اعضای برنامه با یک تلاطم ناگهانی و با یک واقعه شورانگیز و آنی، به بیداری روحانی می‌رسند، اکثر ما به تدریج و پس از طی کردن یک فرآیند رشد، به تدریج با این تجربه فوق‌العاده آشنا می‌شویم. 

اگر شما با خودتان، با برنامه و با اطرافیان صداقت داشته باشید، روشن‌بین باشید و تمایل به رشد داشته باشید و قدم‌ها را هم کار کنید، به بیداری روحانی خواهید رسید.

اعتیاد یک بیماری مزمن و عودکننده است که از نظر جسمی نحوه عملکرد مغز را تغییر می‌دهد، بنابراین تعجب آور نیست که از نظر جسمی، روانی و معنوی بر ما تأثیر بگذارد. در برنامه ۱۲ قدم بهبودی، هر کسی به شیوه خاص خود بهبودی را تجربه می‌کند، بنابراین داشتن بیداری معنوی برای همه نیز یکسان نخواهد بود. صرف نظر از این، درک معنای داشتن بیداری معنوی ممکن است به شما کمک کند تا عمیق‌تر به زندگی نگاه کنید و بیشتر بدانید که معنای واقعی زندگی در دوره بهبودی چیست.

پس از تسلیم کامل به نیروی برتر، وقتی حالات جسمی، روحی و عاطفی ما با هماهنگی و تعادل در یک فاز قرار می‌گیرند، ما به یک بیداری روحانی می‌رسیم که همان بیداری روح است. بیل ویلسون بنیان‌گذار AA درباره مبحثی به نام «بُعد چهارم حیات» سخن گفته که منظور همین زندگی جدید ما پس از تجربه‌ی تحول روحانی است. یعنی آگاهی مداوم از وجود قدرتی عظیم‌تر از خودمان که بعضی اعضاي مذهبی انجمن این حالت را «خدا آگاهی» می‌نامند.

بیل دابلیو گفته: “هنگامی‌که مرد یا زنی به بیداری روحانی می‌رسد، مهمترین معنای آن این است که او اکنون می‌تواند چیزی را احساس کند، انجام دهد و باور کند که‌ پیش از این بدون کمک و تنها با نیروی خودش قادر به انجامش نبوده است.”

 قدم ۱۲ معتادان گمنام: “با بیداری روحانی حاصل از برداشتن این قدم‌ها، ما کوشیدیم این پیام را به معتادان برسانیم و این اصول را در تمام امور زندگی خود به اجرا در آوریم.”

مجله اعتیاد www.etiad.org