زندگی را آن‌طور که هست بپذیریم/۱۸ مهر

زندگی را آن‌طور که هست بپذیریم/۱۸ مهر

امروز من تلاش خواهم کرد که خواسته‌هایم را به حداقل ممکن برسانم و نه تنها زندگی را آن طور که هست بپذیرم بلکه قدر آن را هم بدانم. من از هیچ کس، به خصوص از شخص خودم توقع زیادی نخواهم داشت. من تلاش خواهم کرد که همیشه بخاطر داشته باشم که رضایت خاطر، از پذیرش خالصانه نعمت‌های زندگی حاصل می‌شود نه از تلاطم و التهاب اینکه چرا ما بهترین‌ها را نداریم.

من امروز هدف‌های خود را به صورت واقعی و با در نظر گرفتن توانایی‌ها و امکانات خود تعیین خواهم کرد. چرا که تجربه‌ی دوران اعتیادم به من آموخته است که اگر خواسته‌ی من خارج از امکانات من باشد، هرگز به آن دست نخواهم یافت و احساس شکست و عدم کفایت مرا مجدداً به سمت مصرف مواد مخدر یا نوشیدن الکل سوق خواهد داد.

آیا من می‌توانیم با فراموش کردن و اجتناب از روش‌های گذشته که زاییده‌ی اعتماد به نفس کاذب بود، با نگاهی واقعی‌تر هدف‌های زندگی خود را تعیین کنم؟

خوب به اندازه کافی خوب است.

(ترجمه از کتاب A Day at a Time)

↔         ↔

آیا هدف خوشحالی است؟

گمان نمی‌کنم که خوشحالی یا ناراحتی مسئله اصلی باشد. چگونه با مشکلاتمان برخورد می‌کنیم؟ چگونه بهترین درس را از آن‌ها می‌گیریم؟ و چگونه آن چه را که آموخته‌ایم، به افراد دیگری که خواهان هستند منتقل می‌کنیم؟

به عقیده‌ی من، ما در این جهان همچون دانش آموزانی در مدرسه‌ی عظیم زندگی هستیم و بنابراین انتظار می‌رود که برای رشد تلاش کنیم و بکوشیم تا به همسفرانمان نیز یاری رسانیم تا آنها نیز عشقی بدون توقع را در خود پرورش دهند.

خلاصه این که، هنگامی که به سوی مهر پروردگار گام بر می‌داریم او را درک خواهیم کرد.

زمانی که رنجی داریمِ از ما انتظار می‌رود که مشتاقانه از آن چیزی بی‌آموزیم و به دیگران نیز کمک کنیم تا بیاموزند.

هنگامی که شاد هستیم، آن شادی را به عنوان هدیه‌ای می پذیریم و خدا را شکر می‌کنیم.

(کتاب  از دیدگاه بیل، ص۳۲۰)

↔             ↔             ↔

مراقبه امروز

سادگی رمز زندگی خوب است. همیشه ساده زندگی کنید. اگر شما سخت بگیرید، زندگی هم به شما سخت می‌گیرد. اگر زیادی روی مشکلات زندگی تمرکز کنید، شما را غرق خواهد کرد. هر مشکلی را یا می‌شود حل کرد یا باید آن را نادیده گرفت و چیز بهتری را جایگزینش کرد. فروتنانه به زندگی عشق بورزید. ساده باشید و به سادگی احترام بگذارید. معیار شما هرگز نباید همان معیار قدرت و ثروت‌محور حاکم بر جهان باشد.

نیایش امروز

دعا می‌کنم که سادگی‌های زندگی را دوست داشته باشم. دعا می‌کنم ساده و رها زندگی کنم.