یک راهنمای زندگی/۲۰ مرداد

یک راهنمای زندگی/۲۰ مرداد

معتاد کودکی است که خود را بالغ  و حق‌به‌جانب می‌داند. غافل از اینکه او دیوانه‌ای‌ است مخرب که با احساسات بیمارگونه‌اش مرتبا وعده آینده‌ای درخشان و مملو از ثروت و افتخار به خود می‌دهد. او با این توهمات به مصرف و خودمحوری‌اش ادامه می‌دهد تا مراحل سه‌گانه زندان، تیمارستان و مرگ راطی نماید. ما قبرستانی راسراغ داریم که مملو از این بیماران است. آنها حرف ما را گوش نکردند.

(بیل ویلسون)

◊         ◊         ◊

ما هم به نوبه‌ی خود همچون غریقی درمانده، به دنبال یک چنین راه حلی بودیم. آنچه که در ابتدا پوچ و سبک به‌نظر می‌آمد ثابت شد که دست با‌محبت و پُرقدرت خداوند است. در واقع به‌ما یک زندگی جدید و یا بهتر بگوییم یک راهنمای زندگی ارزانی شده است که واقعا مُثمر ثمر می‌باشد.

(کتاب الکلی‌های گمنام، ص۲۸)

من هر روز سعی می‌کنم به خاطر “یک راهنمای زندگی” که از طریق این برنامه شگفت‌انگیز به من اعطا شده، دستانم را بالا ببرم و از خدا تشکر کنم. اما واقعاً این برنامه چگونه کار می‌کند؟

برای من، اجرای دوازده قدم به بهترین شکل ممکن و آگاهی مستمر از خدایی که بدون قید و شرط مرا دوست دارد، زندگی را پرمعنا میکند. حس می‌کنم در هر روز جدید، هدفی برای من وجود دارد.

رهائی و شعف

چه کسی می‌تواند میزان بدبختی‌هایی را که سال‌های قبل در آن غوطه‌ور بودیم و یا شادی و شعفی که در سال‌های بعد از آن تجربه کردیم را تخمین بزند؟ چه کسی میتواند نتایج چرخه‌ای را که خداوند از طریق برنامه  .A.A به حرکت درآورده، به زبان آورد؟

و چه کسی میتواند به راز عمیق رهایی کامل ما از بردگی، و رهایی از بند مرگ‌بارترین ومایوس‌کننده‌ترین توع وسوسه که قرن‌ها روح وذهن زنان و مردان بسیار زیادی مثل ما را تسخیرکرده بود پی ببرد؟

به نظر ما شادمانی و خنده بسیار مفید است. وقتی به خاطرات دردآور و غم انگیز زندگی قبل از هشیاری خود قهقه می‌زنیم، افرادی که از بیرون به ما نگاه می‌کنند، بسیار متعجب می‌شوند.

اما چرا نخندیم؟ ما بهبود یافته‌ایم و به بهبودی دیگران هم کمک کرده‌ایم. چه دلیلی بهتر از این برای شاد بودن میتواند باشد؟

(کتاب از دیدگاه بیل، ص۱۷۳)

◊         ◊         ◊

به امروز خوش آمدید

من عاشق امروزم ، ديروز را كه نمي توانم جان دوباره ببخشم، رفت كه رفت. از ديروزم درس ميگيرم كه امروزم را بسازم. من عاشق امروزم، امروز، همين حالا، اين لحظه، نمي‌گذارم فردا نگرانم كند. شايد هيچ وقت فردايی نداشته باشم، من عاشق امروزم… برای لذت بردن از زندگی هیچ‌وقت دیر نیست. نگو رشد کردم، من بزرگ شدم، برای من زشته!  شادی کن و ورزش کن، مشکلات این دنیا تمام شدنی نیست… روز خوبی رو برای خودمون خلق کنیم?….خدایا شکرت?