یک برنامه‌ ۲۴ساعته/۲۳مرداد

یک برنامه‌ ۲۴ساعته/۲۳مرداد

بیماری این شخص آن قدر پیچیده بود و حالت افسردگی‌اش آن چنان شدید بود که فکر کردیم تنها شانس او چیزی است که ما آن را «روانشناسی اخلاقی» می‌نامیم  و فکر می‌کردیم که حتی این برنامه هم در مورد این شخص ممکن است هیچ تاثیری نداشته باشد.

به هر حال این شخص ایده‌های این کتاب را پذیرفت و سال‌های درازی است که دیگر مشروب نخورده است. این مرد اکنون نمونه ای از انسانیت است و من هنوز گهگاهی او را می‌بینم.

(کتاب الکلی‌های گمنام– نظریه پزشک- ص xxx)

♣  ♣  ♣  ♣

فقط برای امروز. روز به روز. یک برنامه‌ی ۲۴ساعته.

امروز  مصرف نکن. دیروز و فردا را فراموش کن. فقط۲۴ساعت به ۲۴ساعت. روز به روز. تراز روزانه بگیر. تمامی این گفته‌ها تلاش دارند تا این ایده را تشریح کنند که برنامه‌ی ما یک برنامه برای زندگی در لحظه، زندگی در زمان حال است. هرچه زودتر شما یاد بگیرید در زمان حال زندگی کنید، زودتر مفهوم رهایی و آزادی را تجربه خواهید کرد.

خداوندا، صبری به من عطا کن تا بتوانم در این ساعت و در این لحظه با اصول و  قواعدی که در قلبم در حال رشد هستند، زندگی کنم.

من در جسم خود همان‌گونه‌ای زندگی خواهم کرد که در ذهنم زندگی می‌کنم.

(کتاب ساعت به ساعت)

♣  ♣  ♣  ♣

وقتی برای مدتی پاک می مانیم و روابط بلند مدت ایجاد می‌کنیم، نوعی از امنیت که قبلاً فکرش را هم نمی کردیم را تجربه خواهیم کرد .ما یکدیگر را بهتر از هرکسی می شناسیم. نظاره گر رشد و گذران عمر یکدیگر بوده ایم و در خطوط چهره یکدیگر می‌توانیم خوشی‌ها و مشکلاتی که باهم پشت سر گذاشته‌ایم را بخوانیم. ممکن است بعضی اوقات به طرز شگفت انگیزی با یکدیگر نزدیک باشیم و بعضی اوقات نیز از هم دور شویم، اما همین که می‌دانیم یکدیگر را داریم باعث می‌شود تا کمتر در این دنیا احساس تنهایی کنیم. عمیق‌ترین عشق و اتصالی را حس می‌کنیم که تاکنون تجربه کرده‌ایم.

(کتاب پاک زیستن، صفحه ۱۵۹)

ما چیزهای تازه‌ای را در سطحی بسیار عمیق‌تر و والاتر تجربه خواهیم کرد. به نسبت تغییر باورها و ارزش‌هایمان، زندگی ما نیز تغییر خواهد کرد.

این فرآیند مانند پلکانی مارپیچ است، زیرا ما بارها و بارها منظره‌ای مشابه را خواهیم دید، منتها هربار از لحاظ و منظری متفاوت. باز بودن در برابر نکته نظرات یکدیگر، کمک می‌کند تا افکار ما برای خودمان شفاف شوند. زمانی‌که عشق، کوشش و تعهد را با اعمال‌مان توام می‌کنیم، زندگی‌مان به نحوی معجزه‌آسا تغییر می‌کند.

(کتاب پاک زیستن)