دفتر خدمات جهانی معتادان گمنام

بازدید از دفتر خدمات جهانی معتادان گمنام در کالیفرنیا

درس‌هایی که میتوان از این بازدید آموخت

  من در شهر سندی‌گو در کالیفرنیا به سر می‌بردم و تقریبا یک هفته از پایان خدمت ۴ ساله‌ام در کارگروه سردبیری مجله NA Way می‌گذشت که پیام خانم دی جنکینگز را در فیسبوک دریافت کردم. از من دعوت کرده بودند برای ملاقات حضوری به دفتر خدمات جهانی معتادان گمنام در لس آنجلس بروم. خانم «دی» بیش از یک دهه است که سردبیر فصلنامه دفتر جهانی است.

  برای من که پانزده سال از مدت پاکی و حضورم در انجمن اِن اِی ایران می‌گذرد و تجربه‌ی سال‌ها خدمت در مجله پیام بهبودی و مجله NA Way را دارم، همیشه یک آرزو بود که در دفتر خدمات جهانی NA حضور یابم و دیداری با خدمت‌گزاران این مجموعه داشته باشم. فرصت فوق‌العاده‌ای ایجاد شد و من با دنیایی متفاوت و سطح خدماتی جدیدی آشنا شدم.

  کتاب‌های انجمن به زبان‌های مختلف که تیراژ پایین
  داشته باشند در همین دفتر به چاپ میرسند

  ویژگی‌های محیط کار پویا و جذاب

  دفتر خدمات جهانی معتادان گمنام در لس آنجلس، ۵۳ کارمند دارد که همگی اعضای متخصص در امور مدیریت، روابط عمومی، نویسندگی، ترجمه، IT، گرافیک و… هستند. اکثریت کارمندان این دفتر، عضو انجمن اِن اِی می‌باشند. تشکیل چنین تیم حرفه‌ای برای من این پیام را داشت که جدا از اینکه ما حرفه‌ای نیستیم اما می‌توانیم از حرفه‌ای‌ها برای مدیریت امور مختلف انجمن و گسترش پیام‌رسانی به نحو شایسته‌ای استفاده کنیم. نمونه بارز آن دفتر خدمات جهانی با کارمندان خاص و حرفه‌ای است که عضو انجمن NA نیز هستند.

  در آنجا چندین دستگاه مدرن چاپ داشتند و نشریات و پمفلت‌های گوناگونی به زبان‌های آلمانی، روسی، اسپانیایی، عربی و حتی فارسی منتشر می‌کردند. حتی دیتا سنتر و میزبانی سایت اینترنتی انجمن جهانی هم در همان ساختمان پشتیبانی می‌شود. سالن کنفرانسی به نام Zoom Room توجه من را به خود جلب کرد. در اینجا اتاقی به دوربین‌ها و میکروفن‌های حرفه‌ای مجهز شده که برای کنفرانس و ارتباط صوتی تصویری از طربق نرم‌افزار «Zoom» استفاده می‌شد. در این سالن جلسات مختلف اداری با کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شود و به یاد آوردم چند بار هم با خود من جلساتی با این سیستم مدرن برگزار کرده بودند.

  دفتر اِن اِی در لس انجلس انبار عظیمی دارد که واقعاً دیدنی است و با پویایی مدیریت میشود

  ساختمان بزرگ دفتر جهانی NA، دارای انبار بزرگی بود که نشریات فراوان انجمن به زبان‌های مختلف، در آنجا انبار شده بود. همچنین فروشگاهی بزرگ و متنوع از کالاهای گوناگون در کنار انبار فعالیت داشت. کیف‌های پارچه‌ای، فنجان قهوه‌خوری، تی‌شرت، مدال، چیپ، نشریات، انگشتر و غیره در این مکان، بیشتر به صورت عمده به کلیه کشورهای جهان فروخته می‌شود. چندی است این محصولات به صورت آنلاین نیز عرضه می‌گردد و در اولین روزی که فروش اینترنتی شروع شد ۵۰،۰۰۰ دلار فروش داشتند.

  طبق مفهوم یازدهم، بودجه اِن اِی باید تحت مدیریت مسئولانه باشد و برای پیشبرد هدف اصلی ما مورد استفاده قرار گیرد. به نظر می‌رسد بهتر است در راستای اجرای صحیح این مفهوم، به عنوان مثال به جای خرید یک کامپیوتر ارزان قیمت که طول عمر کوتاهی دارد، کامپیوتری خریداری کنیم که سالیان سال برای ما کاربرد داشته باشد و دیدار من از دفتر خدمات جهانی نشانگر اجرای کامل این مفهوم بود. در این محیط گرم و صمیمی کلیه دست اندرکاران در رشته تخصصی خود خبره بودند و با استفاده از آخرین تکنولوژی و وسایل موجود، به نحو احسنت امور اِن اِی جهان را مدیریت می‌کردند.

  به نظر من وقت آن رسیده که در دفاتر منطقه‌ای ایران از حضور افراد حرفه‌ای و متخصص بیشتر بهره ببریم. حرفه‌ای‌هایی برای امور مورد نیاز استخدام کنیم که به همه کمیته‌ها و به همه انجمن، در اموری مانند مدیریت، روابط عمومی، ترجمه، گرافیک، فن‌آوری (IT)، صنعت چاپ، پاسخگویی تلفنی و غیره کمک کنند. سایت اینترنتی انجمن ایران با وجود زحمات دست اندرکاران بسیار ضعیف است و هنوز نیاز به کار و  تغییرات زیادی دارد تا بتواند جایگاه واقعی خود را به دست آورد. در این راستا به افراد متخصص و بودجه بیشتری نیاز داریم.

  بعضی از کادوهای انجمن که میتوان آنها را از طریق اینترنت نیز خریداری کرد

  از نظر من عرضه بیشتر محصولات و نشریات  در کنار مسایل معنوی انجمن، دارای چند ویزگی می‌باشند:

  ۱– علاقه مندان شروع به جمع آوری نشریات و محصولات مورد علاقه خود می‌کنند و صاحب مجموعه‌ای خاص خود از انجمن می‌شوند.

  تابلویی از دعای آرامش به زبان فارسی روی دیوار دفتر جهانی

  ۲– سود حاصله از فروش تولیدات صرف پیام‌رسانی بهتر و بیشتر می‌شود. در همایش‌های خارج از کشور بارها از ما سوال شده آیا شما در ایران محصولاتی که نماد ایرانی باشد و با آرم اِن اِی تزئیین شده باشد و یا مزیّن به متون فارسی باشد؛ جهت فروش دارید؟ جالب است بدانید تی‌شرتی که دعای آرامش به زبان فارسی روی آن نوشته شده بود در ردیف یکی از پرفروش‌ترین‌ها بود و همچنان مخاطبین خود را دارد.

  همچنین در دفتر جهانی متوجه شدم که کمیته جوانان در کشورهای مختلف پایه‌ریزی شده و روز به روز فعالیت‌شان بیشتر و موثرتر می‌شود. آنها مایل به جمع‌آوری داستان جوان‌های ما هستند. ما نیز می‌توانیم به خدمات جهانی از طریق شورای منطقه ایران پیشنهاد کنیم در قسمتی از نشریات، داستان‌هایی از اعضای خود داشته باشیم که ضمن پوشش فرهنگ ایرانی بتواند برای پیشبرد اهداف والای انجمن کمک کند. 

  امید دارم که ما هم به زودی زود بتوانیم از پتانسیل‌های موجود در اِن اِی ایران استفاده کنیم و پرقدرت‌تر و موثرتر، در راستای رساندن پیام اصلی انجمن معتادان گمنام گام برداریم.

  سپهر. الف/سردبیر مجله پیام بهبودی/شماره ۶۰، پائیز ۱۳۹۸

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  روایتی از افت و خیزهای یک زندگی پرماجرا

  رابطه راهنما و رهجو در معتادان گمنام

  مدیریت دفتر جهانی NA تحسین برانگیز است