سیگار‌ الکترونیکی راه مناسبی برای ترک کامل سیگار نیست

سیگار‌ الکترونیکی راه مناسبی برای ترک کامل سیگار نیست

احتمال لغزش و مصرف دوباره سیگار در زمان مصرف سیگار الکترونیکی زیاد است

بر اساس یک مطالعه طولی جدید روی نزدیک به سیزده هزار سیگاری در ایالات متحده، استفاده از سیگارهای الکترونیکی و سایر محصولات تنباکو برای جلوگیری از لغزش در فرایند ترک سیگار مؤثر به نظر نمی‌رسد.

جان پیرس، نویسنده این مطالعه، استاد پزشکی خانواده و سلامت عمومی در مؤسسه بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو در دانشکده بهداشت عمومی و علوم طول عمر انسانی ورتهایم در این باره می‌گوید: «این اولین مطالعه‌ای است در این باره که آیا افراد سیگاری می‌توانند به مصرف سیگارهای الکترونیکی بدون بازگشت مجدد به سیگار روی بیاورند یا خیر

او در بیانیه‌ای به ضمیمه این مطالعه می‌گوید: «ترک  مهم‌ترین کاری است که یک فرد سیگاری می‌تواند برای بهبود سلامت خود انجام دهد، اما شواهد نشان می‌دهد که روی آوردن به سیگارهای الکترونیکی احتمال ترک سیگار را کمتر می‌کند، نه بیشتر

پیرس به سی‌ان‌ان گفت که این مطالعه استفاده از درمان جایگزین نیکوتین (NRT) را که برای کمک به افراد در ترک سیگار طراحی شده است، در نظر نگرفت. این درمان‌ها شامل چسب‌ها، آدامس و قرص‌هایی است که حاوی مقادیر محدودی نیکوتین هستند.

پیرس می‌گوید: «این مقاله بر تلاش برای ترک تمرکز ندارد؛ بر افرادی متمرکز است که به نظر می‌رسد در ترک سیگار موفق بوده‌اند و اینکه آیا کسانی که به یک منبع نیکوتین جایگزین روی آورده‌اند که به ندرت استفاده طولانی‌مدت از NRT است در ترک موفق‌تر از افرادی بوده‌اند که از نیکوتین پرهیز می‌کنند.

 سیگار الکترونیکی
سال 2017 سیگارهای الکترونیکی به پنجاه تا هفتاد هزار سیگاری در انگلیس در ترک سیگار کمک کرد. در نتیجه استفاده از ویپینگ برای ترک دخانیات به ویژه در بریتانیا رایج شد.

استفاده از سیگارهای الکترونیکی به عنوان کمکی برای مقابله با سیگار

از آنجا که سیگاری‌ها به دنبال راه‌های برای ترک عادت خود هستند، سیگارهای الکترونیکی روزبه‌روز بیشتر به عنوان جایگزین نیکوتین مورد استفاده قرار می‌گیرند، و بعد برای همیشه سیگار را کنار می‌گذارند. سیگارهای الکترونیکی با حرارت دادن مایع خالصی به نام e-juice متشکل از طعم‌دهنده‌ها، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین و گاهی نیکوتین کار می‌کنند تا زمانی که این مایع تبخیر شود.

پس از مطالعه‌ای که نشان داد سال 2017 سیگارهای الکترونیکی به پنجاه تا هفتاد هزار سیگاری در انگلیس در ترک سیگار کمک کرد، استفاده از ویپینگ برای ترک دخانیات به ویژه در بریتانیا رایج شد.

طبق گفته دانشکده پزشکی جانز هاپکینز، ویپینگ ظاهراً هفت هزار و اندی ماده شیمیایی موجود در یک سیگار در حال سوختن و دود آن را، که بسیاری از آنها سمی هستند، از بین می‌برد.

اما مصرف این سیگارها در ایالات متحده و سایر کشورها به دلیل هشدارهایی نسبت به اثرات احتمالی آن بر سلامتی افراد در درازمدت، احتمالاً به خاطر مواد تشکیل‌دهنده‌ای که علاوه بر نیکوتین در مایع یا کارتریج آن وجود دارد، بحث‌برانگیز شده است. جراح عمومی ایالات متحده می‌گوید که ویپ‌ها حاوی «ذرات فوق‌العاده ریز هستند که می‌توانند در عمق ریه‌ها نفوذ کنند، طعم‌دهنده‌هایی مانند دی استیل، یک ماده شیمیایی مرتبط با بیماری‌های جدی ریوی، ترکیبات آلی فرّار و فلزات سنگین مانند نیکل، قلع و سرب

سیگار‌ الکترونیکی راه مناسبی برای ترک کامل سیگار نیست
ترک کامل مهم‌ترین کاری است که یک سیگاری می‌تواند برای سلامت خود انجام دهد، اما شواهد نشان می‌دهد سیگارهای الکترونیکی احتمال ترک سیگار را کمتر می‌کند، نه بیشتر.

در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

عوارض ویپ: خطرناک‌تر از آن‌چه تصور می‌شد

اعتیاد پنهان در پس لذت قلیان

علاوه بر این، مطالعات متعددی در زمانی که استفاده از سیگار الکترونیکی در میان نوجوانان به شدت افزایش یافته بود، نشان می‌دهد که مصرف این سیگارها در میان نوجوانان در واقع مستقیماً به مصرف سیگار سنتی منجر می‌شود. 

شیوع یک بیماری مرموز ریوی مرتبط با سیگارهای الکترونیکی در سال 2019 در میان جوانان امریکایی نیز زنگ خطری را برانگیخته است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، تا فوریه 2020، این بیماری حداقل شصت و هشت نفر را کشته و بیش از 2807 نفر را مبتلا کرده است.

یک امریکایی هجده ساله که بیش از یک سال سیگار الکترونیکی مصرف می‌کرد، در نهایت با «ریه‌هایی همچون پیرمردی هفتاد ساله» در بیمارستان بستری شد.

این بیماری که اکنون به نام EVALI (آسیب ریه ناشی از مصرف سیگار یا سیگار الکترونیکی) شناخته می‌شود، به شدت با سیگارهای الکترونیکی حاوی استات ویتامین E، یک ماده روغنی چسبنده که می‌تواند به بافت ریه بچسبد، مرتبط است.

در مقایسه با پرهیز از سیگار در ترک با سیگار الکترونیکی، هشت درصد بیشتر احتمال لغزش وجود دارد 

به تازگی مطالعه‌ای در ژورنال JAMA Network Open منتشر شده که اطلاعات مرتبط با سیگاری‌هایی که سیگار را ترک کرده بودند، تجزیه و تحلیل کرده است. داده‌ها از سوی مؤسسه ملی سوء‌مصرف مواد مخدر و مرکز محصولات دخانیات سازمان غذا و دارو جمع‌آوری شده است. در این مطالعه بررسی شد که آیا افراد سیگاری با کمک سایر محصولات تنباکو مثل سیگار برگ، سیگار برگ باریک، سیگار برگ فیلتر شده، پیپ، قلیان، محصولات بدون دود مانند انفیه و هر محصول سیگار الکترونیکی، سیگار را ترک کرده‌اند یا خیر. سپس این مطالعه میزان لغزش را در دو بازه زمانی سالیانه بررسی کرد.

کارن مسر، نویسنده ارشد این پژوهش و رئیس بخش آمار زیستی و بیوانفورماتیک دانشکده بهداشت عمومی هربرت ورتهایم، می‌گوید: «هدف ما در این مطالعه این بود که ارزیابی کنیم آیا سیگاری‌های سابق که اخیراً به سیگارهای الکترونیکی یا سایر محصولات تنباکو روی آورده‌اند، در مقایسه با افرادی که در فرایند ترک از مصرف تنباکو به‌کل پرهیز کرده‌اند، کمتر احتمال دارد دوباره سیگار بکشند یا خیر

ویپ
سیگارهای الکترونیکی عاری از هزاران ماده شیمیایی مضر موجود در توتون، کاغذ و فیلتر سیگارهای معمولی هستند ولی مواد شیمیایی مضر دیگری دارند که به اندازه سیگارهای معمولی برای سلامتی خطرناک می‌باشند. سیگارهای الکترونیکی ممکن است ریه‌ها را مسموم کرده و سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند، همچنین موجب تحریک فعالیت باکتری‌ها می‌شود. علاوه بر این استنشاق رایحه‌ها و طعم دهنده‌های مختلف سیگارهای الکترونیکی می‌تواند انواع بیماری‌های تنفسی را در فرد ایجاد کرده و باعث آسیب به ریه‌های فرد شود. تصویر از مجله فوربس

این تجزیه و تحلیل نشان داد که پنجاه درصد از سیگاری‌هایی که تنباکو را کاملاً کنار گذاشته بودند، در دومین پیگیری سالانه سیگار را ترک کرده بودند، اما تنها 41.5 درصد از کسانی که برای ترک از هر شکل دیگری از استعمال دخانیات، از جمله سیگار الکترونیکی استفاده می‌کردند، با موفقیت آن را ترک کردند.

پیرس در این باره می‌گوید: «کسانی که به سیگارهای الکترونیکی (یا در واقع هر شکل دیگری از تنباکو) روی آوردند، 8.5 درصد بیشتر احتمال داشت دوباره به سیگار روی آورند

او می‌گوید: «اگر روی آوردن به سیگارهای الکترونیکی راهی مناسب برای ترک سیگار بود، پس کسانی که به سیگارهای الکترونیکی روی آوردند باید نرخ لغزش (مصرف دوباره سیگار) بسیار کمتری داشته باشند. اما ما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا نیافتیم

نویسندگان این پژوهش می‌گویند مطالعات بیشتری برای تجزیه و تحلیل اینکه چگونه استفاده از سیگار الکترونیکی بر ترک و مصرف دوباره سیگار در مدت‌زمان طولانی‌تری تأثیر می‌گذارد، مورد نیاز است.

پیرس می‌گوید: «برای اینکه سیگارهای الکترونیکی واقعاً در ترک طولانی‌مدت سیگار مؤثر واقع شوند، مردم باید به طور کامل از سیگار دور شوندتا به امروز، محققان نتوانسته‌اند ثابت کنند که سیگاری‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند.

چگونه با موفقیت ترک کنیم

به دلیل دسترسی نسبتا راحت، تبلیغات جذاب و گیرا، طعم‌های مختلف مایع و باور به ضرر کمتر نسبت به سیگارهای عادی، مصرف این نوع از سیگار در بین جوانان و نوجوانان در حال افزایش است ولی هنوز اطلاعات کافی در مورد مضرات و معایب سیگار الکترونیکی انجام نشده و شواهدی مبنی بر این که برای ترک سیگارهای عادی مفید هستند، وجود ندارد.

متخصصین ترک اعتیاد توصیه می‌کنند برای آنکه بتوانید سیگار را ترک کنید بهتر است که از روش‌های اصولی و قطعی از جمله بهره بردن از مشاوره ترک اعتیاد استفاده نمایید.

خبر خوب این است که سیگاری‌ها می‌توانند با موفقیت سیگار را ترک کنند. در واقع، به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده، از یک دهه پیش، در ایالات متحده «سیگاری‌های سابق نسبت به سیگاری‌های فعلی» بیشتر است.

ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد

https://edition.cnn.com/2021/10/19/health/e-cigarette-smoking-relapse-wellness/index.html

سیگار الکترونیکی همچنان بحث برانگیز است

چگونه سیگار را ترک کنیم؟