ممنوعیت ویپ در مدارس انگلیس

هشدار به پدر و مادرها؛ ممنوعیت ویپ در مدارس انگلیس

برای بچه‌های خود ویپ نخرید

  ویپ یا سیگار الکترونیکی که در ابتدا به عنوان ابزاری برای ترک سیگار تولید و وارد بازار شد، امروز با تولید بیشتر و متنوع‌تر انواع مختلف و شیوع مصرف آن میان جوانان تبدیل به معضل شده است. معضلی که بسیاری از کشورها به طور ویژه کشورهای توسعه‌یافته هر یک به طریقی به دنبال راهکاری برای حل و فصل آن هستند و دست به اقدامات مختلف می‌زنند. این مدخل به ممنوعیت استفاده از ویت در مدارس لندن می‌پردازد.

  به دلیل ممنوعیت استفاده از ویپ در مدارس، یک اطلاعیه فوری برای والدین ارسال شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که بچه‌های ده ساله در زنگ تفریح در حال کشیدن سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار در توالت‌ها دیده شده‌اند. حالا معلم‌ها از والدین می‌خواهند که برای بچه‌های خود ویپ نخرند.

   ممنوعیت ویپ در مدارس انگلیس
  بعضی برندهای ویپ مشخصاً کودکان را هدف قرار داده‌اند و چنین چیزی نباید مجاز باشد. کودکان ۱۲-۱۰ ساله بیشماری در حال کشیدن سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار در توالت‌های مدارس انگلیس دیده شده‌اند.

  اوِلین فورد، مدیر مدرسه کوپتال در میل هیل لندن، می‌گوید ویپ مجاز نیست ولی باز هم بچه‌ها آن را مصرف می‌کنند.

  خانم فورد قصد دارد هزاران پوند برای نصب حسگرهایی در توالت‌های مدرسه هزینه کند تا جلو مصرف ویپ در توالت‌ها را بگیرد.

  او در گفت‌وگو با ای‌نیوز گفت: «[ویپ] هم مثل سیگار یا چاقو در مدرسه ممنوع است. این مسئله برایمان خیلی جدی است چون داریم می‌بینیم که چقدر برای سلامت بچه‌ها خطرناک است

  معلم‌ها از والدین و خواهر و برادرهای بزرگ‌تر بچه‌ها می‌خواهند که برای آنها ویپ نخرند، چون در آنها مایع انرژی‌زای zero fruit وجود دارد.

  طبق نظرسنجی سالانه YouGov Smokefree برای خیریه Action on Smoking and Health درصد کودکانی که بیش از یک بار در هفته ویپ می‌کشند از ۱.۳ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

  ممنوعیت ویپ در مدارس انگلیس
  در این گزارش انتقادی از وزیران انگلستان خواسته شده است که هر اقدامی که بتواند جلو مصرف ویپ در کودکان و نوجوانان را بگیرد، از جمله ممنوع کردن بسته‌بندی‌ها و توضیحات جذاب محصولات را انجام دهند

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  روایت یک پزشک متخصص ترک سیگار از اعتیاد فرزندان به ویپ

  عوارض ویپ: خطرناک‌تر از آن‌چه تصور می‌شد

  ویدیو مضرات ویپ


  متخصصان نسبت به مشکلاتی که ویپ برای رشد مغز ایجاد می‌کند و اینکه می‌تواند راه را برای مصرف مواد دیگر نیز هموار کند هشدار داده و نگران هستند.

  وزرای کشور نیز در حال بحث و مذاکره هستند تا با مالیات بستن روی ویپ‌های یکبار مصرفی مثل Elf Bars مصرف سیگارهای الکترونیکی را کاهش دهند.

  علاوه بر این می‌توان قیمت ویپ‌های چندبار مصرف را هم افزایش داد تا خرید آنها برای بچه‌ها سخت‌تر شود.

  کریس ویتی، همه‌گیرشناس بریتانیایی، به تازگی هشدار داده است که کشور باید سخت‌گیری‌های بیشتری روی مصرف ویپ در کودکان داشته باشد چرا که تعداد آنها رو به افزایش است.

  او در گفت‌وگوی خود اشاره کرد که تبلیغ این محصولات برای نوجوانان «مطلقاً غیر قابل قبول» است.

  او توضیح می‌دهد که بعضی برندها «مشخصاً کودکان را هدف قرار داده‌اند» و چنین چیزی نباید مجاز باشد.

  اِلف‌بار می‌گوید: «محافظت بهتر از نوجوانان و بچه‌های زیر سن قانونی موضوعی است که به کل صنعت مربوط می‌شود و اولویت اصلی اِلف‌بار هم همین است

  «ما مجموعه برنامه‌هایی مثل Lighthouse Guardian Program را اجرا کرده‌ایم تا از نوجوانان محافظت کنیم و جلو مصرف هر شکلی از نیکوتین را در آنها بگیریم. ما به دنبال همکاری با انجمن‌های صنعتی، نهادهای دولتی و سیاستگذار و سایر سهامداران اصلی این حوزه هستیم

  اخیراً چهره‌های مطرح صنعت در دیدار با جرمی هانت، رئیس خزانه بریتانیا، گفتند که مالیات ویپ می‌تواند «زیانبار» باشد، چرا که به سیگاری‌ها در ترک سیگار کمک می‌کند.

  با اینکه این تصمیم باعث ناراحتی صاحبان این صنعت پررونق می‌شود، خیریه‌ها و فعالان مدنی مصرانه پشت موضوع ایستاده‌اند.

  گزارش‌ها حاکی از آن است دولت برنامه‌هایی را در این زمینه به اجرا درآورده است.

  در این گزارش انتقادی از وزیران خواسته شده است که «هر اقدامی که بتواند جلو مصرف ویپ در کودکان و نوجوانان را بگیرد، از جمله ممنوع کردن بسته‌بندی‌ها و توضیحات جذاب محصولات را انجام دهند

  همچنین پیشنهاد شده است که افزایش سن مجاز برای خرید سیگار در هر سال می‌تواند به مقابله با بحران سیگار در انگلیس کمک کند.

  ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد

  https://www.thesun.co.uk/health/21516254/urgent-warning-vapes-banned-schools

  آیا شرکت‌های دخانیات برای کودکان تبلیغ می‌کنند؟

  چگونه در سال جدید سیگار را ترک کنیم

  برچسب‌ها