زیاده‌روی در مصرف الکل

حتی مقدار کم الکل هم می‌تواند به سلامت شما آسیب بزند

مقدار کم الکل هم مضر است

  آیا حتی مقدار کم الکل هم مضر است؟ تمام تحقیقاتی که درباره مصرف کم یا متوسط مشروبات الکلی انجام شده است به یک نتیجه مشابه رسیده‌اند: مهم نیست چقدر الکل مصرف کنید، مصرف آن مضر است و به سلامتی آسیب می‌زند. در گذشته، اعلام شده بود که مصرف یک یا دو لیوان شراب یا ویسکی در روز برای سلامتی مفید است. تحقیقات جدید این ادعا را رد کرده و این اطلاعات دروغین، تبلیغات شرکت های چند ملیتی تولید الکل بوده است.

  بعضی‌ها فکر می‌کنند فقط زیاده‌روی در مصرف الکل برای سلامتی خطرناک است. شما ممکن است خودتان را یک مشروب‌خور کم‌مصرف یا متعادل بدانید. مثلاً هر از گاهی یک کوکتل یا گیلاس شرابی با شام‌تان می‌نوشید و فقط آخرهفته‌ها در جمع‌های دوستانه چند شات یا لیوان اضافه‌تر مصرف می‌کنید. بنابر بسیاری از استانداردهای ارزیابی مصرف الکل، حق با شماست؛ چرا که میزان مصرف الکل بر اساس میانگین مصرف هفتگی شما محاسبه می‌شود.

  رودولف موس، استاد بازنشسته روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، در این‌باره می‌گوید: «این معیار سنجش مصرف الکل باعث می‌شود بسیاری از مصرف‌کنندگان به اشتباه تصور کنند که به طور میانگین مصرف میزان ​​متوسطی از الکل، بدون توجه به روند مصرف، بی‌خطر است

  موس یکی از نویسندگان تحقیق جدیدی است که نشان می‌دهد بسیاری از افرادی که مصرف الکل‌شان متوسط است، ​​​​بالای سی سال دارند، آخر‌هفته‌ها در مصرف مشروبات الکلی زیاده‌روی می‌کنند، که یعنی مصرف بیشتر از پنج نوشیدنی پشت‌سرهم یا طی یک بازه‌ی زمانی کوتاه.

  مصرف کم الکل هم مضر است
  طبق پژوهش‌های جدید، آن دسته از مصرف‌کنندگان الکل که دوره‌های زیاده‌روی در مصرف مشروب دارند، پنج برابر بیشتر احتمال دارد که مشکلات متعدد مرتبط با الکل پیدا کنند

  چارلز هولاهان، استاد روانشناسی دانشگاه تگزاس در آستین و یکی از نویسندگان دیگر این تحقیق، می‌گوید: «در این تحقیق افرادی که در مصرف زیاده‌روی می‌کردند، تقریباً پنج برابر احتمالش بیشتر بود که مشکلات متعدد مرتبط با الکل را تجربه کنند، مثل آسیب دیدن اعضای بدن، مشکلات هیجانی یا روانی ناشی از الکل، احساس نیاز غیرارادی به مصرف بیشتر الکل برای رسیدن به همان تأثیر اولیه و تجربه عواقب ناشی از مصرف الکل در محل کار، مدرسه یا هنگام مراقبت از کودکان

  هولاهان می‌گوید: «این یعنی کسی که در یک آخر هفته در مجموع هفت شات مشروب مصرف می‌کند، در مقایسه با کسی که کل مصرفش یک شات یا گیلاس روزانه همراه با شام است، با وجود اینکه میانگین مصرف‌شان یکسان است، در معرض خطر بیشتری قرار دارد

  برخی تحقیقات نشان داده حتی مقدار کم الکل هم مضر است.

  زیاده‌روی مصرف الکل در بزرگسالان

  بیشتر تحقیقاتی که در گذشته در رابطه با مصرف زیاد الکل انجام شده، بر نسل جوان، معمولاً نوجوانان و دانشجویان تمرکز داشته‌اند. مصرف چندین شات مشروب در یک نوبت میان این دسته از جمعیت رایج است. اما آمارها نشان می‌دهند بسیاری از بزرگسالان بالای سی سال در مصرف الکل زیاده‌روی می‌کنند و این مشکل به‌ویژه میان زنان و بزرگسالان بالای شصت‌ و پنج سال رو به افزایش است. 

  هولاهان می‌گوید: «با این تفاسیر، زیاده‌روی مصرف در بزرگسالان ممکن است از تحقیقات مرتبط با بهداشت عمومی جا بماند، چرا که این مسئله میان افرادی که مصرف متوسط الکل دارند رخ می‌دهد. در حال حاضر، زیاده‌روی در مصرف الکل میان کسانی که مصرف متوسط الکل دارند، تا حد زیادی در مراکز مراقبتهای اولیه ناشناخته مانده است

  زیاده‌روی در مصرف مشروب
  نوشیدنی استاندارد چیست؟ طبق استانداردهای ایالات متحده، نوشیدنی استاندارد برابر با یک لیوان و نیم آبجو معمولی، نصف گیلاس شراب معمولی یا یک شات الکل است

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  بالا رفتن سن، عامل افزایش خطر اعتیاد به الکل

  من اعتیاد را شکست دادم اما الکلیسم پسرم را کشت


  عواقب نوشیدن الکل در زنان

  به گفته‌ مؤسسه ملی سوء‌مصرف الکل و الکلیسم، زنان نسبت به اثرات الکل بیشتر حساس‌اند. این مؤسسه اضافه کرد که در زنان، مشکلات مربوط به الکل زودتر و در سطوح پایین‌تری نسبت به مردان ظاهر می‌شود.

  زنان بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های مغزی و بیماری‌های قلبی ناشی از الکل هستند و مطالعات نشان می‌دهد زنانی که یک نوشیدنی الکلی در روز مصرف می‌کنند، خطر ابتلای خود به سرطان سینه را بین پنج تا نه درصد در مقایسه با زنانی که از مصرف مشروب پرهیز می‌کنند، افزایش می‌دهند.

  طبق گفته‌های این مؤسسه، برای مردان و همچنین زنان بالای شصت و پنج سال، زیاده‌روی در مصرف الکل نگران‌کننده است؛ چرا که بسیاری از افراد مسن از داروهایی استفاده می‌کنند که می‌تواند با الکل تداخل داشته باشد، مشکلات سلامتی داشته‌ باشند که به واسطه‌ی الکل تشدید شود و همچنین ممکن است بیشتر در معرض خطر سقوط در اثر مصرف الکل و سایر آسیب‌های تصادفی قرار بگیرند.

  مصرف الکل نه تنها برای سلامت جسم و روان زنان آسیب‌هایی ایجاد می‌کند، بلکه بر باروری و سلامت جنین و نوزاد در دوران بارداری و شیردهی نیز تاثیرگذار است. والدینی که قصد بچه‌دار شدن دارند، بهتر است پیش از بارداری مصرف الکل را محدود و حتی قطع کنند، تا فرزندی سالم و سلامتی داشته باشند.


  دکتر لینا میتال می‌گوید: «روابط‌تان را هم فراموش نکنیدآیا اختلافات‌‌تان بیشتر شده است؟ آیا عزیزان شما ابراز نگرانی می‌کنند یا حس می‌کنند شما با گذشته فرق کرده‌اید؟ مخفی کردن مصرف الکل یا دروغ گفتن در‌باره آن هم رفتار نگران‌کننده به حساب می‌آید


  الگویی که نادیده گرفته شد

  تحقیق جدیدی که در مجله پزشکی امریکایی درمان پیشگیرانه منتشر شد، نزدیک به هزار و سیصد مصرف‌کننده الکل را طی نه سال تجزیهو‌ تحلیل کرد و نشان داد که بیشتر موارد زیاده‌روی در مصرف الکلو مشکلات متعدد مرتبط با الکلمیان افرادی رخ داده است که مصرف متوسط الکل داشتند.

  به گفته هولاهان یک مصرف‌کننده‌ معمولی که مصرف متوسط الکل دارد، مثلاً یک نوشیدنی در روز، ممکن است با یک نوشیدنی روزانه با شام یا هفت نوشیدنی در یک آخر هفته به این میانگین برسد. در حالی که این رفتار لزوماً منجر به اعتیاد به الکل نمی‌شود، مطالعه‌ی مذکور نشان داد که نوشیدن بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای مردانیا بیشتر از پنج نوشیدنی در یک نوبتطی نه سال، مشکلاتی مرتبط با الکل در آنها به وجود خواهد آورد.

  هولاهان گفت: «این یافته‌ها نشان داد که نیاز است اقدامات مداخله‌ای در رابطه با مصرف‌کنندگان متوسط ​​الکل انجام شود

  مصرف کم الکل هم مضر است
  زنان بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های مغزی و بیماری‌های قلبی ناشی از الکل هستند

  تاثیر ژن بر اعتیاد به مشروبات الکلی

  مراحل اعتیاد به الکل و دلایل الکلیسم


  آیا مصرف زیاد الکل مشکل‌ساز شده است؟

  چگونه متوجه می‌شوید که مصرف الکل شما مشکل‌ساز شده است؟ به گفته کارشناسان، یکی از نشانه‌های آشکار این است که نوشیدن الکل در توانایی شما برای گذراندن زندگی روزمره اختلال ایجاد کند.

  دکتر سارا واکمن، مدیر پزشکی بنیاد اختلالات مصرف مواد در بیمارستان Mass General Brigham، در مصاحبه‌ی پیشین خود به سی‌ان‌ان گفته بود: «اختلال مصرف الکل یعنی مصرف غیرارادی الکل علی‌رغم پیامدهای منفی ناشی از مصرف، مثل تحت تأثیر قرار دادن روابط شما و توانایی‌ عملکرد مناسب در کار شما یا هر نقشی که در جامعه‌تان دارید.» دکتر واکمن اعتقاد دارد حتی مصرف کم الکل هم مضر است.

  دکتر لینا میتال، رئیس بخش سلامت روان زنان در بخش روانپزشکی در بیمارستان زنان و Brigham در بوستون، به سی‌ان‌ان گفت: «اگر به‌رغم تأثیرات منفی الکل بر سلامت جسمی یا روانی خود همچنان به نوشیدن ادامه می‌دهید محتاط باشید. شما واقعاً مجبور نیستید به این شکل زندگی کنید که بگویید مریضید و از کار مرخصی بگیرید یا با خماری کار کنید

  میتال می‌گوید: «روابط‌تان را هم فراموش نکنید. آیا اختلافات‌‌تان بیشتر شده است؟ آیا عزیزان شما ابراز نگرانی می‌کنند یا حس می‌کنند شما با گذشته فرق کرده‌اید؟ مخفی کردن مصرف الکل یا دروغ گفتن در‌باره آن هم رفتار نگران‌کننده به حساب می‌آید

  این برای شما زنگ خطر است؛ اینکه دارید بی آنکه متوجه باشید، برای خودتان مشروب زیاد می‌ریزید. دستورالعمل‌های کنونی انجمن قلب امریکا بیش از دو نوشیدنی استاندارد در روز برای مردان و یک نوشیدنی برای زنان و افراد بالای شصت و پنج سال را توصیه نمی‌کند.

  نوشیدنی استاندارد چیست؟ طبق استانداردهای ایالات متحده، نوشیدنی استاندارد برابر با یک لیوان و نیم آبجو معمولی، نصف گیلاس شراب معمولی یا یک شات الکل است.

  ویکمن می‌گوید: «با این حال، مصرف‌کننده ممکن است یک لیوان بزرگ شراب برای خود بریزد و متوجه نباشد که در واقع یک لیوان دو یا سه وعده شراب است و نه فقط یک وعده

  می‌دانیم که میلیون‌ها امریکایی حتی پیش از همه‌گیری کرونا زیاد الکل مصرف می‌کردند. واکمن می‌گوید: «سال 2019، حدود شصت و شش میلیون امریکایی در دوره‌هایی بیشتر از حد مجاز مصرف الکل داشتند

  کارشناسان تأکید می‌کنند که اگر احساس می‌کنید شما (یا یکی از عزیزان‌تان) مشکل مصرف الکل دارد، برای دریافت کمک تردیدی به خود راه ندهید. گروه‌های حامی مختلفی وجود دارند مثل برنامه‌های دوازده قدم الکلی‌های گمنام و درمان‌های فردی که می‌توانند به شما کمک کنند.

  مصرف کم الکل هم مضر است

  تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که مصرف حتی کم الکل نیز برای سلامتی مضر است. بر اساس مطالعات انجام شده، هر چه کمتر الکل مصرف شود، بهتر است؛ زیرا حتی مصرف مقادیر کم الکل نیز به سلامتی لطمه می‌زند.

  در گذشته، اعلام شده بود که مصرف یک یا دو لیوان شراب در روز برای سلامتی مفید است، اما تحقیقات جدید این ادعا را رد کرده و نشان داده است که پشت این اطلاعات اغلب یک تبلیغات سرمایه‌داری قرار دارد که توسط شرکت‌های بزرگ تولید کننده الکل به راه انداخته شده است. با توجه به مطالعات گسترده علمی، مصرف هر مقداری از مشروبات الکلی برای بهداشت عمومی مضر است.

  ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد

  https://edition.cnn.com/2022/06/13/health/moderate-drinkers-binge-wellness/index.html

  برچسب‌ها