اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی عامل پرخاشگری در کودکان

اعتیاد شبکه‌های اجتماعی عامل پرخاشگری کودکان

اعتیاد بچه‌ها با بازی‌های آنلاین در دوران کووید شروع شد

  مطلب زیر به تحقیقی در خصوص اعتیاد شبکه‌های اجتماعی عامل پرخاشگری کودکان می‌پردازد. شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی امروز تبدیل به یک معضل همگانی شده است. این مسئله زمانی بحرانی‌تر می‌شود که به جز بزرگسالان، بچه‌ها هم درگیر این اعتیاد شوند. مصرف اینترنت در بچه‌های نسل زی، یعنی کسانی که در عصر اینترنت به دنیا آمده‌اند، امری عادی است. آمارها نشان می‌دهد که این مصرف روزبه‌روز بحرانی‌تر می‌شود.

  علت پرخاشگری کودکان چیست؟

  در دوران کووید، بسیاری از افراد به دلیل بیکاری و در خانه ماندن دچار اعتیادهای جورواجور شدند. این میان بچه‌ها هم در امان نماندند. حضور در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های بازی‌های آنلاین در این دوران میان بچه‌ها افزایش یافت و در بسیاری از نقاط جهان، تبدیل به یک مسئله حاد شد.

  تحقیقات در مورد «اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی عامل پرخاشگری کودکان» درهندوستان انجام شده و راه‌حلی هم برای آن در نظر گرفته شده است.


  نویسنده: کاویتا بجلی-دات/ایندین اکسپرس

  نتایج این تحقیق نشان می‌دهد با اینکه بعد از کووید، از اوایل سال ۲۰۲۲، بچه‌ها به مدرسه بازگشته‌اند، مصرف اینترنت آنها برای فعالیت‌های تفریحی بیشتر شده است.

  اگر فرزند شما پرخاشگر، تنبل یا افسرده شده‌اند، احتمال اینکه به شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های بازی آنلاین معتاد شده باشند، خیلی زیاد است.

   پرخاشگری کودکان

  بر اساس تحقیقی که روی بیش از چهل و شش هزار نفر در ۲۹۶ منطقه در سرتاسر هند انجام شده است، نزدیک به شصت و یک درصد والدین هندی شهری گزارش داده‌اند که فرزندشان زمان زیادی را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.  دراین کودکان نه تنها نشانه‌هایی از پرخاشگری که بی‌صبری و فعالیت بیش از اندازه و همین‌طور عدم تمرکز دیده می‌شود.

  هفتاد و سه درصد والدین، بیشتر از مناطق شهری که از عواقب بلندمدت مصرف نامحدود شبکه‌های اجتماعی بر بچه‌ها واهمه دارند، خواستار قانون محافظت از اطلاعات هستند تا بر اساس آن برای ورود بچه‌های پایین هجده سال به شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های بازی‌های ویدیویی و آنلاین، اجازه والدین اجباری شود.

  تحقیقی که پلتفرم لوکال سرکلز در هند انجام داده است، نشان می‌دهد که این اعتیاد بچه‌ها به شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین به‌خصوص در دوران قرنطینه کووید شروع شد. زمانی که مدارس بسته بودند و بچه‌ها به صورت آنلاین درس می‌خواندند.

  اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی عامل پرخاشگری در کودکان
  اگر فرزند شما پرخاشجو، تنبل یا افسرده شده‌اند، احتمال اینکه به شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های بازی آنلاین معتاد شده باشند، خیلی زیاد است.

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  چگونگی تشخیص علائم اعتیاد به بازی در کودکان و درمان آن

  آیا اعتیاد به فضای مجازی زندگی شما را نابود می‌کند؟

  با برنامه دوازده قدمی معتادان به اینترنت آشنا شوید


  طبیعتاً این تصور می‌رفت که بعد از پایان کووید و شروع مدارس، وابستگی بچه‌ها به شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین کاهش یابد. اما با اینکه از اوایل سال 2022، مدارس باز شده‌اند و بچه‌ها به مدرسه برگشته‌اند، مصرف اینترنت آنها برای فعالیت‌های تفریحی بیشتر شده است.

  شبکه‌های اجتماعی عامل پرخاشگری کودکان

  در این تحقیق آمده است: «بسیاری از بچه‌ها در مناطق شهری هند برای آنکه ویدیو تماشا کنند، بازی آنلاین مورد علاقه‌شان را انجام دهند یا با دوستانشان در تماس باشند، وقتی در خانه هستند، خواهان دسترسی تمام‌وقت یا پاره‌وقت هستند. اعتیاد به گجت در بچه‌های بین نه تا هجده سال تبدیل به واقعیت تازه جوامع شده است. این اعتیاد منجر به بی‌صبری و پرخاشگری، عدم تمرکز، مشکلات حافظه، سردرد، مشکلات بینایی و مربوط به کمر، اضطراب، استرس، مشکل در برقراری ارتباط با دیگران، رخوت و افسردگی شده است.»

  این تحقیقات در هند به این نتیجه رسید که اعتیاد شبکه‌های اجتماعی عامل پرخاشگری کودکان است.

  بسیاری از والدین اعلام کرده‌اند که از شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های بازی مختلفی که بچه‌هایشان استفاده می‌کنند، اطلاعی ندارند. به گفته ساچین تاپاریا، بنیانگذار لوکال سرکلز، دولت هند در حال اجرایی کردن قانون محافظت از اطلاعات خصوصی دیجیتال است که بر اساس آن، اجازه والدین به بچه‌های زیر هجده سال برای استفاده از برنامه‌ها اجباری است.

  او می‌گوید: «اما ظاهراً پلتفرم‌ها برای اجرای این قانون دچار مشکل هستند و دارند سعی می‌کنند که با دولت همکاری کنند.»

  ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد

  https://www.newindianexpress.com/social-media-addiction-linked-to-aggression-in-kids

  برچسب‌ها