ترک اعتیاد به گوشی موبایل

ترک اعتیاد به گوشی موبایل را اولویت قرار دهید

تست رایگان اعتیاد به موبایل

  وقتی حرف ترک اعتیاد به گوشی موبایل پیش می‌آید، خیلی‌ از ما موضوع را شوخی می‌گیریم و با خودمان می‌گوییم لابد محققان روانشناسی موضوع تحقیق کم آورده‌اند و حالا می‌خواهند برای تلفن‌های همراه نظریه بدهند؛ اما اعتیاد به تلفن‌های هوشمند موضوعی بسیار جدی است. اگر می‌‌پرسید حتما جلوگیری از وابستگی به تلفن همراه را مطالعه کنید. سپس بیایید باهم یک تست رایگان اعتیاد به گوشی همراه بدهید؛ آن‌وقت خودتان از ما می‌خواهید راه های ترک اعتیاد به گوشی را برای‌تان شرح دهیم.

  ترک اعتیاد به گوشی

  اگر می‌خواهید بدانید به گوشی موبایل‌تان اعتیاد دارید، کافی است حدود ۱۵ دقیقه وقت بگذارید و این ۲۰ سوال ساده را پاسخ دهید. در پایان می‌توانید نتیجه آزمون خود را بررسی کنید و ببینید باید واقعا برای وضعیت وابستگی به تلفن همراه‌تان کاری کنید یا خیر؟

  ترک اعتیاد به گوشی موبایل
  اعتیاد به گوشی یک وابستگی جدی است که باید درمان شود

  تست اعتیاد به گوشی

  طی تحقیقات دانشگاه ایالت آیوای امریکا مشخص شده مردم در عصر جدید دچار مشکلی به نام «نوموفوبیا» هستند. نوموفوبیا (Nomophobia) در اصل خلاصه‌ای از عبارت no mobile phone phobia است. یعنی واهمه از نبود گوشی تلفن همراه. شرکت سازنده گوشی ایفون یا اپل به همراه دانشگاه آیوا، با طراحی این تست بررسی وضعیت اعتیاد به گوشی همراه را برای همگان راحت ساخته‌اند.

  نوموفوبیا  Nomophobia چیست؟

  نوموفویبا، نوعی فوبیای مدرن قرن ۲۱ است که با روی کار آمدن تلفن‌های همراه هوشمند وارد زندگی ما شد. فرآورده جانبی گوشی‌های هوشمند، که زندگی عادی کاربران این لوازم تکنولوژی را مختل کرده است. این فوبیا در اصل به ترسی گفته می‌شود که فرد برای احتمال حذف گوشی هوشمند از زندگی روزمره خود حس می‌کند. کاربران می‌‌ترسند:

  • ارتباط‌شان با محیط قطع شود
  • فایل‌ها و اطلاعات خصوصی‌شان را از دست بدهند
  • کارهای اداری و اطلاعات مالی‌‌شان را از دست بدهند
  • ندیدن تصاویر گرافیکی شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد عصبی‌شان کند

  در مجله اعتیاد ویدئو ببینید:

  چطور گوشی موبایل از انسان‌ها برده ساخت؟


  راهکار ترک اعتیاد به گوشی
  صبح به‌خیر و شب‌بخیر را به گوشی می‌گویی یا همسرت؟

  تجربه ترک اعتیاد به گوشی موبایل

  اگر به نظرتان آمده باشد که زمان زیادی را با گوشی موبایل درگیر هستید و خواسته باشید، برای ترک اعتیاد به گوشی موبایل کاری انجام دهید، حتما به نظرتان آمده که کمتر استفاده کردن از گوشی هوشمند چقدر سخت است. حتی اگر چنین اقدامی را به صورت آگاهانه انجام نداده باشید، در آبان 1398 که اینترنت ایران اختلال داشت، حتما متوجه شده‌ بودید که حذف اینترنت و گوشی تلفن هوشمند، چقدر برای زندگی روزمره هزاره سوم، دشوار است.

  گوشی تلفن هوشمند جزئی از هویت ماست

  امروزه بسیاری از اپلیکیشن‌ها در اپ استور و گوگل‌پلی هستند که مثل دستیار برای ما کار می‌کنند. با دادن یک ایمیل به این اپلیکیشن‌ها به راحتی می‌توانیم کلی زمان بخریم؛ از اپ‌های مدیریت زمان، مدیریت مصرف کالری و تحرک، برنامه‌ریزی روزانه، حسابداری، آموزش زبان، موسیقی، کتاب‌های الکترونیکی، اپ‌های آموزش ویدئویی و جزوه‌های آنلاین و هزاران اپلیکیشن کاربردی که اگر یک روز آنها را استفاده نکنیم انگار بخشی از اتاق خصوصی و اتاق مطالعه و کار ما را، تصاحب کرده‌اند.

  وقتی ترک اعتیاد به گوشی موبایل واجب می‌شود

  این‌که از گوشی موبایل به عنوان یک ابزار مفید برای یاری رساندن به پیش‌رفت‌ها و خریدن زمان از عمرکوتاه‌مان باشیم، اصلا بد نیست. با این‌حال بسیاری از افراد بدون هدف، زمان خود را با اپلیکیشن‌های سرگرم‌کننده مثلا بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند.

   وابستگی به گوشی تلفن همراه
  نمایی از تاثیر اعتیاد به گوشی بر سلامتی جسم و روان

  تست اعتیاد به گوشی

  با پاسخ به این 20 سوال می‌توانید دریابید که ترک اعتیاد به گوشی چقدر برای‌تان حیاتی است. برای این منظور هر یک از 20 سوال زیر را بخوانید و برای خودتان امتیاز 1( کاملا مخالف)تا 7( کاملا موافق) را در نظر بگیرید و در پایان امتیاز خود را بررسی کنید.

  اساس وابستگی به گوشی تلفن همراه

  1. اگربه اطلاعات داخل تلفن همراه هوشمندم دسترسی مستقیم نداشته باشم، کلافه می‌شوم.

  2. اگر به اطلاعاتی نیاز داشته باشم -که دستیابی به آنها با کامپیوتر هم ممکن است -اما نتوانم برای دستیابی به آنها از گوشی تلفن هوشمندم استفاده کنم، کلافه می‌شوم.

  3. بررسی نکردن اخبار روز (سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، سرگرمی، آب‌و‌‌هوا و…) از طریق تلفن همراه هوشمند، عصبی‌ام می‌کند.

  4. اگر احتیاج داشته باشم از تلفن همراه هوشمندم و امکانات داخل آن استفاده کنم؛ اما نتوانم، کلافه می‌شوم.

  5. تمام شدن شارژ گوشی تلفن همراه‌ام در اجتماع، سبب ایجاد اضطراب و واهمه در من می‌شود.

  6. اگر حجم اینترنت ماهانه‌ام، زودتر از موعد تمام شود، حالت حرص و اضطراب می‌گیرم.

  7. اگر هردو اینترنت دیتای موبایل و وای‌فای را داشته باشم؛ در صورت قطع یکی، سریع به دنبال وصل کردن دیگری هستم.

  8. اگر تلفن همراه‌ام خاموش شود یا همراه‌ام نباشد، در اجتماع حس گم‌گشتگی و عدم امنیت دارم.

  9. اگر مدتی تلفن همراه‌ام را چک نکنم، وسوسه می‌شوم که بروم آن را نگاه بیاندازم؛ حتی اگر تلفن همراهم، بغل دستم نباشد.

  راهکارهای ترک اعتیاد به گوشی همراه
  اعتیاد به موبایل زندگی روزمره برخی افراد را مختل کرده است

  اگر  گوشی تلفن هوشمندم، همراهم نباشد…

  10. حس می‌کنم ارتباط‌ام با خانواده و دوستانم کاملا قطع شده است و عصبی می‌شوم.

  11. نگران می‌شوم چون خانواده و دوستانم نمی‌توانند، پیدایم کنند.

  12. از این‌که نمی‌توانم هیچ پیام یا تلفنی را دریافت کنم، عصبی می شوم.

  13. از این‌که در تماس مستقیم با خانواده و دوستانم نیستم، عصبی می‌شوم.

  14. چون نمی‌فهمم کسی خواسته با من در ارتباط باشد یا خیر، عصبی می‌شوم.

  15. چون دیگر قرار نیست هر موقع خواستیم با خانواده و دوستان در تماس باشیم، کلافه می‌شوم.

  16. چون دیگر با هویت و دنیای آنلاینم، ارتباطم قطع شده، اضطراب می‌گیرم.

  17. چون از حال و احوال کسانی که در شبکه‌های اجتماعای فالو کرده بودم، بی‌خبر می‌شوم، حس کلافگی و اضطراب می‌گیرم.

  18. چون نمی‌توانم نوتیفیکیشن‌هایی که احتمالا در شبکه‌های اجتماعی برایم می‌آید را چک کنم، عصبی می‌شوم.

  19. چون نمی‌توانم ایمیل‌هایم را چک کنم، کلافه می‌شوم.

  20. کلافه‌ام، چون حالا که تلفن هوشمندم کنارم نیست، درست نمی‌دانم چه کنم!

  راهکار ترک اعتیاد به گوشی
  برای ترک اعتیاد به گوشی اراده به خرج دهید

  پاسخ تست ترک اعتیاد به گوشی موبایل

  مجموع امتیاز 1 تا 20

  شما به تلفن‌‌های هوشمند اعتیاد ندارید. درست و به موقع از آن استفاده می‌کنید. زندگی‌تان وابسته به گوشی‌تان نیست و نیازی به یادگیری روش‌های ترک اعتیاد به گوشی ندارید.

  مجموع امتیاز 21 تا 60

  شما اعتیاد خفیفی به گوشی هوشمند دارید؛ مثلا اگر گوشی‌تان را جا بگذارید در تمام روز نگران و عصبی می‌شوید. ناخودآگاه بهانه‌ای جور می‌کنید که سریع‌تر به خانه بازگردید تا به گوشی‌تان برسید. اگر هم به هر دلیلی اینترنت‌تان قطع شود، بهانه‌ای پیدا می‌کنید که اینترنت بخرید یا خودتان را به جایی می‌رسانید که وای‌فای داشته باشد. بهتر است کمی مهارت‌های ترک اعتیاد به گوشی موبایل را بررسی کنید.

  مجموع امتیاز 61 تا 100

  شما اعتیاد محسوسی به گوشی موبایل‌تان دارید؛ به طور مشهود به تلفن هوشمندتان وابسته هستید. مرتب گوشی را بر می‌دارید و چک می‌کنید که آپدیت، نوتیفیکشن یا مسیجی نیامده باشد. اگر هم تلفن را جا بگذارید یا به هر دلیلی شارژ باتری یا اینترنت‌تان تمام شود؛ کاملا عصبانیت و اضطراب در رفتار و ظاهرتان مشهود است. پیشنهاد می‌کنیم حتما راهنماهای ترک اعتیاد به گوشی موبایل را بخوانید و راه‌کارهای آنها را اجرا کنید. با خودتان قرار بگذارید که این وابستگی را حتما کمتر سازید.

  روش های ترک اعتیاد به گوشی موبایل
  سعی کنید زمان استفاده از گوشی موبایل را بهینه کنید
  مجموع امتیاز 101تا 120

  شما اعتیاد شدیدی به تلفن همراه دارید. به سختی می‌‌توانید 2 دقیقه موبایل‌تان را کنار بگذارید. صبح‌ها تا چشم‌های‌تان را باز می‌کنید، گوشی‌تان را برمی‌دارید و چک می‌کنید. شما منتظر پیام یا بررسی موضوع مهمی نیستید؛ مرتب گوشی را بر می‌دارید در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید و ذهن‌تان یک دلیل برای گشتن در دنیای مجازی می‌یابد؛ دلایلی که در دنیای واقعی اهمیت چندانی ندارند. شب‌ها قبل از خواب اگر تایمر بگذارید، حداقل 30-60 دقیقه در اینترنت می‌چرخید. در تمام طول روز هم فعالیت‌های روزمره‌تان تحت تاثیر گوشی است. اگر گوشی متصل به اینترنت کنارتان نباشد، کار و بارتان مختل می‌شود. به طور جدی و اکیدا توصیه می‌کنیم برای ترک اعتیاد به گوشی تلفن همراه هوشمند از یک درمان‌گر و رفتارشناس کمک بگیرید. در غیر این صورت زندگی شخصی و حرفه‌ای‌‌تان دچار افول خواهد شد.

  در پایان

  موضوع ترک اعتیاد به گوشی موبایل بسیار جدی است. علاوه بر تست مجله اعتیاد بهتر است یک تایمر را از اول صبح به کار بیاندازید و ببینید تا پایان روز چند ساعت از گوشی تلفن همراه‌تان استفاده کرده‌اید. گوشی‌های متصل به اینترنت می‌توانند ما را برای فعالیت‌های آموزشی، شغلی یا ارتباطات خانوادگی یاری‌رسانی کنند اما استفاده بیش از حد آنها، قطعا رفتاری بیمارگونه است. در این رابطه دیگر مطالب مجله اعتیاد را هم بخوانید.

  نگارنده: یاسمین ثریا

  منبع: Huffpost


  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید:

  اینترنت با مغز چه می‌کند؟

  راهکارهایی برای ترک اعتیاد به موبایل

  کمپ ترک اعتیاد اینترنت در کره جنوبی

  برچسب‌ها