اعتیاد متیو پری

ستاره سریال «دوستان» از مبارزه با اعتیاد می‌گوید

متیو پری: نمی‌توانستم جلو خودم را بگیرم

  طرفداران سریال «دوستان» Friends با شخصیت چندلر بینگ، همان بامزه‌ بی اعتمادبه‌نفس، خوب آشنایند. کسانی که با مشکلات اعتیاد و اختلال مصرف مواد مخدر مواجهند شاید کمی بیش از دیگران با او همذات‌پنداری کنند. روشن نیست که آیا مشکلات زندگی شخصی متیو پری Matthew Perry ، بازیگر نقش چندلر، روی این شخصیت اثر گذاشته است یا که برعکس، چرا که این شخصیت بسیاری از ویژگی‌های یک شخص یا شخصیت معتاد را دارد. آسیب‌پذیری، فرار از مسئولیت‌پذیری، سردرگمی، اختلال در روابط اجتماعی، کودکی مخدوشی که احتمالاً عامل اصلی تمام تیرگی‌ها و ضعف‌های شخصیتی اوست، که بله از شخصیت‌های دیگر داستان بیشتر است، همه و همه او را مستعد اعتیاد می‌سازد، حالا یا معتاد است یا در آینده می‌شود.

  جالب اینکه در قصه چندلر در گذشته به سیگار اعتیاد داشته و با وجود علاقه فراوانی که به آن دارد حالا ترک کرده است، اما هر از گاهی لغزش می‌کند اما از سوی دوستانش شماتت می‌شود تا اینکه بعد از ازدواج با مونیکا (با بازی کورتنی کاکس) به‌کل این عادت به قول خودشان «مشمئزکننده» را کنار می‌گذارد. بله، «دوستان» سریال محافظه‌کاری است و مخاطبانش را از مصرف سیگار و مواد مخدر، به طور کلی اعتیاد، بر حذر می‌دارد.

   

  اعتیاد متیو پری ستاره سریال دوستان
  این مرد پنجاه و سه ساله، به مدت بیست سال، یعنی درست در دوران حضورش در سریال «دوستان»، با اعتیاد درگیر بود و در نهایت سال 2001 موفق به ترک شد؛ تأثیر اعتیاد بر ظاهر او ، مثل کاهش و اضافه وزن، را در می‌توان در طول سریال آشکارا مشاهده کرد 

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  التون جان ‌سه دهه ترک اعتیاد را جشن گرفت

  برد پیت درباره ترک اعتیاد با آنتونی هاپکینز گفتگو می‌کند

  مواجهه با کمبودهای شخصیت در بهبودی


  پری همزمان با معرفی کتاب خاطرات جدیدش به نام «دوستان، معشوقه‌ها و آن چیز وحشتناک بزرگ» (Friends, Lovers and the Big Terrible Thing) درباره‌ی مبارزه‌اش با اعتیاد صحبت کرد.

  پری که با بازی در نقش چندلر بینگ در سیتکام امریکایی «دوستان» معروف شد، در گذشته درباره‌ی اعتیادش به قرص مسکن و الکل صحبت کرده بود؛ اما در این تور کتاب قرار است بیش از پیش جزئیات مشکلات مرتبط با اعتیادش را با مخاطب در میان بگذارد. 

  این مرد پنجاه و سه ساله، به مدت بیست سال، یعنی درست در دوران حضورش در سریال «دوستان»، با اعتیاد درگیر بود و در نهایت سال 2001 موفق به ترک شد؛ تأثیر اعتیاد بر ظاهر او ، مثل کاهش و اضافه وزن، را در می‌توان در طول سریال آشکارا مشاهده کرد.

  او از آن زمان خانه‌اش در مالیبو را مجهز کرد و به «خانه‌ای برای یک زندگی بدون اعتیاد» برای کمک به مردانی تبدیل کرد که با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند؛ این روزها این خانه به «خانه‌ پری» معروف شده است.

  همین چند ماه پیش، پری اعلام کرد که خاطراتش را در قالب یک کتاب نوشته است.

  او با انتشار عکسی از یک دست‌نوشته نوشت: «خودپسندی‌ام از اینکه دیگر قرار نیست درباره‌ی خودم بنویسم، خوش‌اش نمی‌آید. اما به هر حال کتاب تمام شده است. بفرمایید

  ستاره سریال «دوستان» از مبارزه با اعتیاد می‌گوید
  کتاب خاطرات متیو پری قرار است طرفدارانش را به سیری درباره‌ی کل داستان زندگی‌اش ببرد؛ از دوران کودکی گرفته تا زمانی که تازه در سریال دوستان به شهرت رسید تا اعتیاد به الکل و مواد… و صد البته تعهدش به ترک

  مروری بر سوء‌مصرف بنزودیازپین‌

  چگونه می‌توان از اضطراب بعد از ترک مواد جلوگیری کرد؟


  پری سال 2002 در مصاحبه‌ای با مجله‌ی پیپل People فاش کرد که تنها سه سال پس از شروع فیلمبرداری سریال «دوستان» به ویکودین اعتیاد پیدا کرده بود. ویکودین یک مسکن مخدر قوی است که پس از حادثه‌ای که‌ حین اسکی دچار شده بود، برایش تجویز شد.

  او در آن مصاحبه گفت: «قصدم این نبود که با آن به مشکل بربخورم. اما از همان اوایل، از احساسی که در من ایجاد می‌کرد، خوشم می‌آمد و دلم می‌خواست بیشتر آن را تجربه کنم

  در یک بازه‌ی زمانی، اعتیاد او به حدی شدید شد که وزن زیادی را از دست داد. کاهش وزن او طرفداران سریال «دوستان» را به حدس و گمان انداخته بود.

  او درباره‌ی کاهش وزنش گفت: «در آن مقطع کنترل اوضاع از دستم خارج شده بود و سلامتم بسیار به خطر افتاده بود. در واقع به وزن موقع تولدم برگشته بودم

  پری با اینکه سال ۱۹۹۷ به یک مرکز بازپروری رفت؛ اما پس از بازگشت، اعتیادش از ویکودین به الکل تغییر کرد.

  سال ۲۰۰۰ پری به علت التهاب پانکراس ناشی از الکل در بیمارستان بستری شد و سال ۲۰۰۱، او برای بار دوم به دلیل اعتیاد به داروهای اپیوئیدی، آمفتامین و الکل در یک مرکز بازپروری بستری شد.

  پری سال 2013 به مجله‌ی پیپل گفت: «نمی‌توانستم جلو خودم را بگیرم. در نهایت اوضاع آن‌قدر بهم ریخت که دیگر نتوانستم آن را پنهان کنم و همه خبردار شدند

  کتاب خاطرات پری قرار است طرفدارانش را به سیری درباره‌ی کل داستان زندگی‌اش ببرد؛ از دوران کودکی گرفته تا زمانی که تازه به شهرت رسید تا اعتیاد و صد البته تعهدش به ترک.

  متیو پری از سال 2001 تا به امروز از داروهای مسکن، آمفتامین، داروهای اپیوئیدی (یا مواد افیونی) و الکل پاک مانده است.

  ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد

  https://celebrity.nine.com.au/latest/matthew-perry-talk-about-darkest-days-book-tour-painkiller-alcohol-addiction