عوارض تریاک بر مغز

عوارض تریاک بر مغز

خطرات تریاک برای سیستم اعصاب

  کسانی‌که تریاک می‌کشند اگر درباره عوارض تریاک بر مغز بیشتر بدانند؛ شاید درباره این ماده افیونی تجدید نظری داشته باشند. اگرچه این ماده مخدر می‌تواند به طور مستقیم تاثیر زیادی بر عملکرد مغز داشته باشند و سبب علائم بعد از کشیدن تریاک شود اما این حالت‌ها در اصل عوارض و اثراتی هستند که مولکول‌های تریاک بر گیرنده‌های مغزی می‌گذارند. در ادامه این مطلب تمام اثرات و عوارض کشیدن تریاک بر مغز را توضیح می‌دهیم و با حالت‌های روحی و جسمی فردی که تریاک کشیده آشنا خواهیم شد.

  حالت روانی بعد از اثر تریاک بر مغز

  وقتی شخصی تریاک بکشد به دلیل ماهیت شیمیایی مواد موثر موجود در تریاک، دچار حالت سرخوشی می‌شود؛ همچنین مغز به گیرنده‌های درد فرمان کاهش می‌دهد؛ شدت تنفس کم می‌شود. تمام این حالت‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که مواد موجود در تریاک به گیرنده‌های اپیوئیدی در سلول‌های مغز عصبی مغز متصل شده و آنها را فعال کند. به این ترتیب اگر فرد به طور طولانی مدت این مواد را به طور مداوم استفاده کند؛ به تدریج عوارض تریاک بر مغز او مشخص می‌شود.

  تغییرات رفتاری و اختلال در تصمیم گیری
  اگر فردی از بیم عوارض تریاک بر مغز خود، بخواهد برای این مشکل اقدامی را انجام دهد؛ باید برای درمان اعتیاد به پزشک متخصص مراجعه کند

  عوارض تریاک بر مغز چیست؟

  مصرف مداوم تریاک و اعتیاد به آن سبب می‌شود که توانایی تفکر فرد کاهش یابد.

  عوارض کوتاه مدت

  بعد از مصرف تریاک برخی عوارض کوتاه مدت در مغز ایجاد می‌شوند؛ از جمله:

  • تسکین درد: آنها به گیرنده های مواد افیونی در سلول های عصبی در مغز و سایر قسمت های بدن متصل می شوند. این کار پیام های درد ارسال شده از بدن به مغز را مسدود می‌کند که درک درد را کاهش می‌دهد.
   سرخوشی: آنها بخشی از مغز به نام “مدار پاداش” را تحت تاثیر قرار می‌دهند، که منبع مورد اعتماد احساس سرخوشی یا اوج احساسی را ایجاد می‌نماید. علاوه بر این، آنها مغز را با دوپامین پر می‌کنند، یک ماده شیمیایی که بر مدار پاداش تأثیر می‌گذارد به گونه‌ای که باعث ایجاد لذت می‌شود. این باعث می‌شود فرد تمایل به ادامه مصرف داشته باشد.
   تنفس سرکوب شده: آنها قسمت های منبع مطمئن ساقه مغز را که سرعت تنفس را کنترل می‌کنند سرکوب می‌کنند. این باعث می‌شود تنفس آهسته و کم عمق باشد که بسیار خطرناک است. تنفس سرکوب شده می‌تواند باعث رسیدن اکسیژن بسیار کم به مغز شود که می‌تواند منجر به تغییرات دائمی مغز، کما و در برخی موارد مرگ شود.
   خواب‌آلودگی و سرگیجه: اینها عوارض جانبی رایج مصرف مواد افیونی و قرص‌های مشتقات تریاک هستند.
   استدلال و آگاهی آگاهانه سرکوب شده: برای مثال، فردی که به دلیل مصرف مواد افیونی دارای مشکلات تنفسی است، از ناراحتی تنفسی خود آگاه نیست، بنابراین نمی‌داند که به کمک اضطراری نیاز دارد.

  اثرات بلند مدت

  عوارض بلند مدت

  موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر خاطرنشان می کند که استفاده طولانی مدت از مواد افیونی، شامل خود تریاک و یا مشتقات آن مانند داروهای اپیوئیدی حتی آنهایی که پزشک تجویز می‌کند، می‌تواند باعث موارد زیر شود:

  تحمل: این نیاز به مصرف دوزهای بیشتر یا مکرر برای رسیدن به اثر مطلوب است.
  وابستگی: استفاده مکرر از مواد افیونی باعث می شود فعالیت سلول‌های عصبی به گونه‌ای تغییر کند که فرد احساس کند با مصرف دارو به طور موقت کاهش یافته است. در نتیجه، هنگامی که شخصی مصرف دارو را متوقف می‌کند، واکنش‌های ترک را تجربه می‌کند.
  تغییرات رفتاری و اختلال در تصمیم گیری: اینها اثرات استفاده طولانی مدت و همچنین استفاده کوتاه مدت هستند.
  اعتیاد: این تمایل غیرقابل کنترل برای ادامه مصرف مواد با وجود عوارض جانبی است. این می تواند منجر به تغییرات طولانی مدت مغز شود که می تواند منجر به رفتار مضر شود.
  انجمن آسیب مغزی آمریکا بیان می کند که استفاده طولانی مدت از مواد افیونی باعث تغییراتی در ناحیه پیشانی مغز می شود که منجر به اختلال در شناخت، توانایی تفکر می شود.

  در واقع اسکن مغز کاهش حجم را در این قسمت از مغز نشان می دهد. گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد اختلالات شناختی چندین سال پس از بهبودی ادامه می یابد.

  تاثیر تریاک بر مغز
  اگر فرد به طور طولانی مدت این مواد را به طور مداوم استفاده کند؛ به تدریج عوارض تریاک بر مغز او مشخص می‌شود.

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  بهترین روش ترک تریاک

  ترک داروهای اپیوئیدی


  خطرات تریاک برای سیستم اعصاب داخلی

  درمان عوارض تریاک بر مغز معتاد

  اگر فردی از بیم عوارض تریاک بر مغز خود، بخواهد برای این مشکل اقدامی را انجام دهد؛ باید برای درمان اعتیاد به پزشک متخصص مراجعه کند. پزشک بعد از انجام آزمایش‌های لازم، با تجویز داروی مناسب، کمک می‌کند که دارو به گیرنده‌های تریاک در مغز متصل شود؛ به این ترتیب دیگر اعصاب فرد، نیازی به این ماده مخدر نداشته باشند و بتوانند، بدون وجود آن هم فعال بمانند.

  سوالات متداول  FAQ

  تریاک چه تاثیری بر بدن دارد؟

  درمان اختلال مصرف مواد افیونی

  تخمین زده می شود که 2.7 میلیون نفر در ایالات متحده که 12 سال و بالاتر هستند، در 12 ماه گذشته اختلال مصرف مواد افیونی به صورت قرص را تجربه کرده‌اند. درمان شامل داروها و رفتار درمانی است.

  داروها

  درمان با کمک دارو

  زینه‌های درمان شامل متادون (دولوفین) و بوپرنورفین (Sublocade) هستند که به همان گیرنده‌های تریاک در مغز مانند مواد افیونی متصل می‌شوند. این منجر به کاهش هوس و علائم  ترک می شود. بسیاری از متخصصین با مصرف متادون مخالف هستند چون اعتیادآور است و ترک آن بسیار مشکل می‌باشد.

  گزینه سوم، نالترکسون (Revia)، گیرنده های مواد افیونی را مسدود می کند، که از ایجاد اثر مواد افیونی جلوگیری می کند.

  اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA) خاطرنشان می کند که درمان با کمک دارو می تواند:

  افزایش ماندگاری درمان

  بهبود بقا
  افزایش احتمال به دست آوردن و حفظ شغل
  کاهش سوء مصرف مواد افیونی
  بهبود نتایج زایمان در میان افراد مبتلا به اختلالات سوء مصرف مواد که باردار هستند
  رفتار درمانی
  رفتار درمانی یکی دیگر از گزینه های درمانی است. می تواند به افراد کمک کند:

  مهارت های زندگی سالم را توسعه دهید
  تغییر رفتارها و نگرش‌هایی که بر سوء استفاده از مواد مخدر تأثیر می گذارد
  به درمان های دیگر مانند داروها ادامه دهید
  یک نوع درمان شناختی رفتاری است. این می تواند به افراد در مدیریت استرس و محرک ها و همچنین تغییر انتظارات مصرف مواد مخدر کمک کند.

  نوع دیگر خانواده درمانی چند بعدی است که نوجوانانی را هدف قرار می دهد که مشکلات سوء مصرف مواد مخدر دارند. این شامل شناسایی و کاهش تأثیرات خانوادگی و شخصی بر رفتار مصرف مواد مخدر است. هدف افزایش عملکرد کلی است.

  به دنبال کمک

  SAMHSA منابع زیر را برای افرادی که برای سوء استفاده یا اعتیاد به دنبال کمک هستند فهرست می کند:

  خط راهنمای ملی SAMHSA: این یک منبع رایگان و 24 ساعته است که 365 روز در سال در دسترس است و اطلاعات درمانی و ارجاعات را ارائه می دهد. شماره 800-662-HELP (4357) است.
  دایرکتوری برنامه درمان مواد افیونی: این یک ابزار جستجو است که برنامه های درمانی را در هر ایالت نشان می دهد.
  مکان یاب درمان مصرف مواد: این ابزار جستجویی است که متخصصان مراقبت های بهداشتی دارای مجوز را در یک منطقه مورد نظر پیدا می کند که در اختلالات مصرف مواد تخصص دارند.
  SAMHSA Behavioral Health Treatment Services Locator: این یک ابزار جستجو است که امکانات درمانی را در یک منطقه مورد نظر نشان می دهد.
  جستجوی کمک برای اعتیاد ممکن است دلهره آور یا حتی ترسناک به نظر برسد، اما چندین سازمان می توانند حمایت کنند.

  اگر کسی معتقد است که خود یا یکی از نزدیکانش با اعتیاد درگیر است، می تواند برای کمک و مشاوره فوری با سازمان های نامبرده تماس بگیرد.

  جمع‌بندی

  اثرات مواد افیونی روی مغز می تواند درک درد را کاهش دهد، به همین دلیل است که پزشکان برخی از مواد افیونی را برای تسکین درد تجویز می کنند. این اثرات همچنین شامل سرخوشی است که می تواند منجر به اختلال مصرف مواد افیونی شود.

  سایر اثرات مصرف مواد افیونی، مانند تنفس آهسته و کم عمق، می تواند منجر به کما یا مرگ شود. مصرف بیش از حد نیز می تواند منجر به مرگ شود.

  SAMHSA بیان می کند که درمان دارای مجموعه ای از مزایا است، مانند کاهش استفاده نادرست، افزایش بقا، و تشویق احتمال اشتغال سودمند.

  مجله اعتیاد/ یاسمین ثریا