نوشیدن الکل حتی به مقدار کم برای سلامتی مفید نیست

نوشیدن الکل حتی به مقدار کم برای سلامتی مفید نیست

هیچ مقدار مصرف الکل، بدون خطر نیست

تحقیقات علمی به این نتیجه رسیده که نوشیدن الکل حتی به مقدار کم برای سلامتی مفید نیست و بهترین توصیه پرهیز کامل از مصرف الکل است.

در سال‌های اخیر بعضی منابع اعلام کرده بودند كه مصرف مقدار كمی الكل برای سلامت قلب مفید است ولی مطالعات جدید تردیدهای اساسی در این مورد مطرح کرده است. از جمله سازمان بهداشت جهانی WHO گفته مصرف الكل میتواند احتمال بروز سرطان را افزایش دهد.

حد نصاب ایمن نوشیدن مشروب

به گزارش مجله اعتیاد، تحقیقات بنیاد ملیندا و بیل گیتز که نتایج آن در نشریه علمی «لانست» به چاپ رسید، نتیجه‌گیری کرده است که حد نصاب ایمن برای مصرف الکل وجود ندارد. برای این پژوهش، محققان کسانی را که اصلا الکل نمی‌نوشند با کسانی مقایسه کردند که روزی یک نوشیدنی الکلی می‌نوشند.

این پژوهش، الکل را مهمترین عامل خطرساز در رابطه با سلامتی میداند و می‌گوید مرگ به تمام علت‌ها و به خصوص سرطان با افزایش مصرف الکل بیشتر می‌شود. بنابراین هیچ میزانی از الکل نیست که مصرف آن برای سلامتی مضر نباشد.

 نتایج این پژوهش، حاکی است در محدوده زمانی مورد نظر،  از هر ‍۱۰ مرگ زودرس در گوشه و کنار دنیا، یک مورد مستقیما به مصرف الکل ارتباط داشت.  در ۲۶ سال اخیر، ۲/۸ میلیون نفر در جهان در اثر مصرف الکل به مرگ زودرس دچار شدند.

نوشیدن الکل به مقدار کم
دکتر مکس گریزولد از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: مطالعات قبلی برای الکل یک خاصیت محافظت از بعضی بیماری‌ها را یافته بودند، اما ما به این نتیجه رسیدیم که الکل به هر میزان که مصرف شود مجموع خطرات برای سلامتی را بالا می‌برد.

به گزارش بی بی سی، یك متخصص قلب و عروق میگوید این ایده كه مصرف مقادیر كم الكل بخصوص شراب قرمز برای قلب مفید است چند سالی است كه در بین خیلی از مردم شایع شده است ولی این عقیده بر پایه هیچ مدرك قابل قبولی نیست. بسیاری از مطالعاتی كه پیشنهاد كننده ارتباط بین مصرف كم الكل و سلامت قلبی هستند هیچ ارتباط علت و معلولی را بین این دو فاكتور نشان نمیدهند. دانشمندان و متخصصین، نوشیدن الکل حتی به مقدار کم را توصیه نمیکنند.

سی ان ان در گزارشی که در این زمینه تهیه کرده، می‌گوید یک سوم مردم جهان الکل مصرف می‌کنند، و باید به آنها گفت که هیچ مقدار مصرف الکل، بدون خطر نیست.

نوشیدن الکل حتی به مقدار کم

 مولف ارشد این پژوهش، «امانوئلا گاکیدو» استاد دانشگاه واشنگتن، در مصاحبه با «سی ان ان» می‌گوید: شگفتی ‌برانگیزترین یافته ما این است که حتی مصرف بسیار کم الکل، در سراسر جهان مخل سلامتی بوده است. وی می‌افزاید: عادت کرده‌ایم بشنویم که مصرف یکی دو پیاله در روز اشکالی ندارد. اما شواهد علمی، شواهد علمی هستند. نوشیدن الکل حتی به مقدار کم هم برای سلامتی مضر است.

دولت آمریکا در رهنمودهای بهداشتی می‌گوید روزانه یک پیاله مشروب برای زنان و دو پیاله برای مردان، ضرر ندارد ولی از مصرف بی‌رویه باید پرهیز کرد. با این حال، حتی دولت آمریکا هم به کسانی که از الکل پرهیز دارند، توصیه نمی‌کند که نوشیدن آغاز کنند. 

در بسیاری از کشورهای دنیا مثل بریتانیا به عموم توصیه می‌شود در حد متعادل الکل بنوشند و مثلا نوشیدن الکل را به روزی یک یا دو نوشیدنی الکلی محدود کنند.

اما پژوهشگران این تحقیق می‌گویند این توصیه‌ها نیاز به بازنگری دارند چرا که الکل باعث بیماری‌های متعددی می‌شود که در طول عمر به خصوص در مردان اثر می گذارد.

در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید
سوء‌ مصرف الکل را بشناسید
مراحل اعتیاد به الکل و دلایل الکلیسم