اعتیاد به ورزش

اعتیاد به ورزش: زمانی که ورزش کردن تبدیل به رفتاری خارج از کنترل می‌شود

آیا میتوان به ورزش معتاد شد؟

  اما آیا می‌دانستید که ورزش بیش از حد می‌تواند منجر به اعتیاد به ورزش شود؟ هانا لوین، مربی شخصی که متخصص در تناسب اندام (بدون تمرکز بر زیبایی و بهبودی اختلالات تغذیه) است، می‌گوید: «اعتیاد به ورزش و اعتیاد به بدنسازی در جامعه به طرز آزاردهنده‌ای مثبت تلقی می‌شود. اگر کسی بگوید خیلی ورزش می‌کند، واکنش عموم این است که «وای چقدر عالی» نه «چرا حالا ان‌قدر زیاد؟».

  اما از نظر لوین و سایر مربیان، در ورزش هم افراط و تفریط می‌تواند وجود داشته باشد.

  دوست داشتن یک ورزش بی‌ضرر است؛ اما دانستن نشانه‌های ورزش بیش از حد برای جلوگیری از تبدیل شدن آن به اعتیاد مفید است.

  وقتی صحبت از ورزش می‌شود، هرچه بیشتر بهتر است؟ دست‌کم این همان چیزی است که تفکر غالب امروز راجع به ورزش به شما می‌قبولاند. با وجود این واقعیت که علم از نظریه «ورزش بدون استراحت» پشتیبانی نمی‌کند، پیاده‌روی روی زمین مسطح بعد از هفت هزار قدم و بیش از بیست دقیقه تمرین‌های بدنی تنشی منجر به اضطراب مزمن می‌شود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد از طرف جامعه فشار زیادی برای تحرک و ورزش بیشتر به افراد وارد می‌شود.

  افراط در ورزش
  دلایل اعتیاد به ورزش کمتر شناخته شده است. محققان دریافتند که ورزش افراطی و اعتیاد به ورزش بدنسازی را می‌توان در چهل و هشت درصد از افرادی که از اختلالات تغذیه رنج می برند نیز یافت.

   آیا می‌توان به ورزش معتاد شد؟

  با اینکه اعتیاد به ورزش هنوز بر اساس تعریف راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی یک تشخیص بالینی نیست، اما به طور گسترده میان پزشکان به عنوان یک اعتیاد رفتاری شناخته شده است. بدان معنا که افرادی که با این بیماری زندگی می‌کنند ممکن است رفتاری از خود نشان دهند که از سر وسواس و غیرارادی باشد و وابستگی آنها به فعالیت می‌تواند باعث اختلال در زندگی‌شان شود.

  البته درجه شیوع بسیار کم است؛ مطالعات نشان می‌دهد که نزدیک به هفت درصد از ورزشکارانی که به طور منظم ورزش می‌کنند در معرض خطر اعتیاد به ورزش هستند یا تقریباً 3 تا 5 درصد کل جمعیت بزرگسالان.

  دلایل اعتیاد به ورزش کمتر شناخته شده است. طبق مقاله‌ای که در سال 2011 در مجله تحقیقات محیطی بهداشت عمومی منتشر شد، اعتیاد به ورزش با مصرف کافئین، خرید بیش از حد و وسواس کار مرتبط است.  محققان همچنین دریافتند که ورزش اجباری را می‌توان در چهل و هشت درصد از افرادی که از اختلالات تغذیه رنج می برند نیز یافت.

  با این حال، ورزش می‌تواند به تنهایی یک اعتیاد باشد. چیزی که برای بعضی‌ها همچون یک سرگرمی مثبت و حال‌خوب‌کن شروع می‌شود، می‌تواند به دلیل وسواس نسبت به نتایج «خوب» احتمالی ورزش مثل کاهش وزن، حمایت از سیستم ایمنی و تقویت سلامت روان تشدید شود. جالب اینجاست که در پی اندورفین بودن می‌تواند عامل اعتیاد به ورزش باشد.  بر اساس گزارشی در سال 2020 از مجله سلامت روان، ورزشکارانی که به طور منظم ورزش می‌کنند ممکن است در نهایت مجبور شوند «بیشتر ورزش کنند تا انتشار مواد شیمیایی را تحریک کنند، که یعنی رفتار پاداش‌جویانه

  لوین می‌گوید: «رسانه‌های اجتماعی از بسیاری لحاظ عالی هستند، اما نظر من این است که مردم دارند از این رسانه‌ها محتوای زیادی را درباره سخت ورزش کردن دریافت می‌کنند، هر هفته و هر روز ورزش کردن و هرگز حتی یک روز را از دست ندادن. با اینکه سازندگان بسیاری از این محتواها احتمالاً با بهترین نیت اینها را تولید می‌کنند، اما در واقع می‌توانند کمی تهاجمی باشند. با این حال، این رفتار وسواس‌گونه چیزی است که می‌تواند بدون عامل بیرونی هم در افراد به وجود بیاید، بدون فشاری از سوی دوستان یا رسانه‌های اجتماعی


  انجام ورزش یکی از بهترین فعالیت‌هایی است که انسان می‌تواند انجام دهد، و برخی از آن‌ها به عنوان درمان‌های معجزه‌آسا برای بیماری‌ها شناخته می‌شوند. با این حال، انجام ورزش به صورت بیش از حد نیز ممکن است برای سلامتی مشکلاتی ایجاد کند.


  علائم اعتیاد به ورزش چیست؟
  مطالعات نشان می‌دهد که نزدیک به هفت درصد از ورزشکارانی که به طور منظم ورزش می‌کنند در معرض خطر اعتیاد به ورزش هستند

  درباره انواع اعتیاد بیشتر بخوانید

  رفتاردرمانی و انواع آن در درمان اعتیاد

  ترک اعتیاد به گوشی موبایل را اولویت قرار دهید

  جنون خرید یا اعتیاد به خرید؛ آشنایی با گران‌ترین اعتیاد دنیا

   علائم اعتیاد به ورزش چیست؟

  اولویت دادن به ورزش برای سلامت روحی یا جسمی شما لزوماً چیز بدی نیست، همین‌طور بسط دادن برنامه‌ روزانه ورزشی به منظور تمرین برای یک مسابقه یا برنامه‌ریزی یک کلاس اسپینیگ صرفاً برای لذت. به گفته دکتر ربکا رابینسون، فیزیولوژیست ورزشی، ورزش یک عادت سالم برای اکثر افراد فعال است. اعتیاد به ورزش فقط لذت بردن از دویدن نیست، بلکه وابستگی به ورزش را توصیف می‌کند که در واقع می‌تواند به سلامت، حال عمومی و زندگی اجتماعی ما آسیب برساند. درست مانند سایر فعالیت‌ها و رفتارها، ورزش هم زمانی که شروع به کنترل ورزشکار می‌کند، به جای آنکه برعکس باشد، مشکل‌ساز می‌شود.

  به گفته لوین: «نشانه اصلی اعتیاد به ورزش این است که حتی آن زمان که شرایط ورزش کردن وجود ندارد، همچنان احساس نیاز به ورزش در خودت داشته باشی. مثلاً اگر بیرون پر از برف است اما تو همچنان مصرانه می‌خواهی بروی بدوی، یا با بدن خسته یا آسیب‌دیده حتماً باید باشگاهت را بروی

  «البته، مرز باریکی وجود دارد بین اینکه با وجود احساس تنبلی همچنان به ورزش کردن متعهد باشید و اینکه به دلیل فاکتورهای جدی‌ای که برشمرده شد احساس می‌کنی باید ورزش کنی. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، نوسانات خلقی است: اگر وقتی نمی‌توانید تمرین کنید احساس کج‌خلقی و عصبانیت می‌کنید، این یک نشانه کلیدی است

  جمعی از محققان دانشگاه فلوریدا در مقاله‌ای در سال 2002 تلاش کردند علائم اعتیاد به ورزش را بر اساس مقیاس‌های مشابه برای بیماری‌های شناخته‌شده تعریف کنند. آنها متوجه شدند که علائم کلیدی عبارتند از:

   افزایش تحمل: نیاز به ورزش بیشتر برای احساس موفقیت بیشتر 

   اثر ترک: تجربه اثرات منفی مانند اضطراب یا مشکلات خواب در غیاب ورزش

   عدم کنترل: ناتوانی در کاهش ورزش یا توقف ورزش

   تغییر اهداف: ناتوانی در پایبندی به روال مورد نظر و ورزش مداوم بیش از مقدار برنامه‌ریزی شده

   افزایش زمان: صرف زمان طولانی برای برنامه‌ریزی، ورزش زیاد و استراحت پس از آن

   محدود کردن فعالیت‌های دیگر: زندگی اجتماعی، کار و سایر فعالیت‌های تفریحی در اثر ورزش زیاد مختل یا متوقف می‌شوند

   ادامه دادنِ تمرین: علی‌رغم اینکه می‌دانید تمرین دارد برایتان مشکل ایجاد می‌کند، به هر حال به ورزش ادامه می‌دهید

  زمانی که ورزش کردن تبدیل به رفتاری خارج از کنترل می‌شود
  اعتیاد به ورزش، وابستگی به ورزش را توصیف می‌کند که در واقع می‌تواند به سلامت، حال عمومی و زندگی اجتماعی ما آسیب برساند.

   چگونه با اعتیاد به ورزش مقابله کنیم

  لوین می‌گوید: «به کسانی که فکر می‌کنند ممکن است در خطر ابتلا به اعتیاد به ورزش باشند، اولین چیزی که انجام آن را توصیه می‌کنم تغییر نوع تمرینی است که انجام می‌دهند. امتحان کردن چیزی جدید راه خوبی برای تغییر انگیزه شما برای ورزش و جلوگیری از چرخه معیوب است

  دکتر رابینسون می‌افزاید: «هر تغییری با شناخت شروع می‌شود. اگر نگران هستید، نگرش خودتان یا هر کسی را که نگرانش هستید، نسبت به ورزش بازبینی کنید. یک اقدام مفید،  درمان شناختی رفتاری است که می‌تواند به ما کمک کند در برنامه‌‌هایمان منعطف‌تر شویم و به جای وابستگی بر ورزش، مهارت‌های مقابله‌ای را در خود پرورش دهیم. درمان اعتیاد به ورزش به بهترین وجه از عهده یک متخصص سلامت روان برمی‌آید و در حال حاضر، روانشناسان بالینی و روانپزشکانی که تخصصشان در ورزش است وجود دارند

  لوین یادآوری می‌کند: «مقابله با اعتیاد به ورزش آسان نیست و یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد، اما ارزیابی مجدد نگرش نسبت به فعالیت واقعاً مهم است

  در پایان باید گفت ورزش یکی از بهترین اعمالی است که انسان انجام می‌دهد و بعضی ورزش‌ها درمانی معجزه آسا برای بسیاری از امراض است. اما زیاده‌روی در ورزش کردن هم می‌تواند پیامدهای منفی برای سلامتی به همراه داشته باشد. بسیاری از ورزشکاران، پس از دوره‌های فشرده و طولانی مسابقات و تمرینات ورزشی، آسیب‌های جدی به سلامت خود وارد می‌کنند.

  راه‌های درمان اعتیاد به ورزش

  در بیشتر موارد، ادراک و شناخت دقیق از خود برای کنترل اعتیاد به ورزش ضروری است. افراد مبتلا به اعتیاد ورزشی ممکن است ادعا کنند که مشکلی ندارند و دلایل زیادی برای ادامه فعالیت‌های ورزشی دارند.

  اما بهترین راه برای درمان اعتیاد به ورزش، کاهش تدریجی فعالیت‌های ورزشی با جایگزینی آنها با فعالیت‌های دیگر است. این کار ممکن است به نظر سخت بیاید، اما باید روش‌هایی را انتخاب کنید که موجب ایجاد شادی و رضایت، مانند ورزش، در شما شوند.

  روش اصولی‌تر، مراجعه به مشاور یا روانشناس متخصص است. مشاور روانشناس به شما کمک می‌کند تا علت اعتیاد ورزشی را شناسایی کنید و بر اساس شرایط و میزان وابستگی به ورزش، قدم‌های علمی و عملی را بردارید تا بتوانید به اعتیاد به ورزش غلبه کنید.

  ترجمه مجله اعتیاد: آزاده اتحاد

  https://www.stylist.co.uk/fitness-health/workouts/exercise-addiction/552218

  علامت‌های اعتیاد به تکنولوژی

  علامت‌های اعتیاد به تکنولوژی

  اعتیاد به کار واقعی است

  اعتیاد به کار واقعی است

  برچسب‌ها