الکل برای کرونا مفید است؟ لطفا برای مشروب‌خوری بهانه نتراشید!

در قرنطینه خانگی به مشروبات الکلی پناه نبرید

  برخی افرادی که زیاد مشروب می‌خورند، از اینجا و آنجا شنیده‌اند که الکل برای کرونا مفید است! این اشخاص بی‌آن‌که اطلاعات کافی داشته باشند، برای مشروب‌خوردن خود دنبال بهانه هستند.  حالا هم که مجددا از اول آذر ماه، قرنطینه خانگی، شروع شده باید مجددا ماجرای الکل و کرونا زیر ذره‌بین ببریم. اول بدانید که نوشیدن الکل برای کرونا، هیچ اثر درمانی ندارد. به علاوه اگر سابقه اعتیاد به الکل داشته‌اید؛ شخصی در خانواده شما مشروب‌‌خور است یا به‌طور کلی با مساله الکلیسم، درگیر هستید؛ قرنطینه کرونا می‌تواند عاملی برای روی آوردن به مشروبات الکلی باشد. بنابراین لازم است، شرایط خانه را طوری مهیا سازید که بهانه برای مصرف الکل دست خودتان یا فرد الکلی خانواده ندهید.

  چرا دوران قرنطینه خانگی برای مشروب‌خورها حساس است؟

  در دوران قرنطینه خانگی ممکن است افراد به خاطر شادی یا ناراحتی به سمت الکل و مشروب‌خوری بروند؛ البته هیچ کدام کار درستی نیست.

  مشاجره در دوران قرنطینه کرونا
  در دوران قرنطینه خانگی به هم گیر ندهید

  حالت‌های روحی ایام قرنطینه

  1. فاز منفی

  در چنین شرایطی افراد برای کاهش عصبانیت، تنهایی، استرس، غم، فشار مشکلات حل نشده ممکن است مشروب بخورند.

  • فرد تنها: کسی را نمی‌بیند، هرچه‌قدر با تلویزیون یا اینستاگرام، سرگرم باشد، باز هم بالاخره در خانه خسته می‌شود و غم‌ها سراغش می‌آیند.
  • در خانواده: اگر افراد در خانواده باشند یا هم‌خانه داشته باشند؛ به مدت طولانی باید کنار هم در یک چهاردیواری باشند. این شرایط شاید برای ۲-۱ روز جالب باشد اما بعد از چند روز افراد از دست هم خسته می‌شوند و ممکن است حالت‌های روحی منفی بگیرند.

  2. فاز خوشحالی

  افراد برای انرژی کاذب گرفتن یا سرگرم شدن مشروب می‌خورند. در اصل که باید در خانه قرنطینه باشند؛ با این‌حال متاسفانه برخی قرنطینه کرونا را فرصتی برای دورهمی پنداشته‌اند و دور هم «به سلامتی» پیک می‌زنند.

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید:

  موج جدید کرونا و بیماران ترک اعتیاد

  کرونا برای سیگاری‌ها خطرناک است

  پرخوری
  برای سرگرمی روزهای قرنطینه پرخوری و مشروب ممنوع

  افزایش بهانه الکل برای کرونا مفید است

  به دنبال شیوع کرونا، حبس شدن در چاردیواری خانه و برنامه مشخص نداشتن برای سپری کردن اوقات، مصرف الکل را در کل دنیا افزایش داده است. این مشکل بنا به آمارهای خرید از فروشگاه‌ها و مراکز ترک اعتیاد در منابع خبری منتشر شده‌ است. مشروب‌خورها خودشان را گول می‌زنند؛ شایعات « الکل برای کرونا مفید است» را جدی می‌گیرند و در خلوت یا دورهمی مشروب می‌خورند.

  اما دلیل اصلی مشروب‌خورها چیست؟

  باید واقع‌بین باشیم. در دوران شیوع کووید 19، یک فرد عادی، هم به سختی حالت و شرایط نرمال و روزمره خود را حفظ می‌کند. مشکلات ریز و درشتی که کرونا با خود آورده:

  • استرس شیوع و گرفتن کرونا
  • تعطیلی مشاغل و مشکلات اقتصادی
  • کاهش قدرت خرید و لوازم واجب
  • کوچک شدن سبد خانواده
  • نداشتن تفریح و سرگرمی بیرون خانه
  • نداشتن امکان سفر و پیک‌نیک
  • بهانه‌گری بچه‌ها و مسن‌ها در خانه
  • دعوا و  بحث با همسایه، همکاران و اعضای خانواده
  الکل برای کرونا مفید است؟
  برای مقابله با اضطراب، سمت الکل نروید

  در دوران کرونا، این‌ مشکلات، برای آدم‌های بسیار عادی، جزئی از روتین روزمره‌شان شده است. بنابراین هرکس به دنبال راهی برای تخلیه حال روحی خرابش است.

  مشروب‌خورها بهانه یافته‌اند

  برای مواجهه با هیجانات منفی، آنهایی که هرازگاهی مشروب می‌خوردند، حالا خیلی بیشتر الکل می‌نوشند. آنهایی هم که به طور جدی اعتیاد به الکل داشته‌اند، دیگر با آینده نامعلوم مواجه هستند و مصرف خود را بسیار افزایش می‌دهند. بنابراین باید عوامل ایجاد‌کننده استرس، اضطراب، پریشانی و غم را از بین برد. بلکه مصرف الکل در دوران قرنطینه و شیوع کرونا کمتر شود.

  اگر در حال ترک الکل هستید

  این حرف‌ها که «الکل برای کرونا خوب است» یا «یک پیک بزن، ترک‌‌ات می‌دیم» را اصلا گوش ندهید. یادتان باشد، دوران قرنطینه خانگی کرونا برای آنهایی که در حال ترک اعتیاد الکل هستند؛ به مراتب سخت‌تر است. گزارش‌های زیادی از افتادن در چرخه معیوب اعتیاد در جای‌جای دنیا به گوش می‌‌رسد؛ پس به شدت مراقب باشید.

  راه‌حل برای دوری از الکل در قرنطینه

  همه این مقدمات را گفتیم که به این راه‌حل‌ها برسیم. چه مشروب‌خور قهار هستید، چه به صورت تفننی پیک می‌زنید؛ این نکات دوران قرنطینه خانگی و سختی‌های ایام شیوع کرونا را برای‌تان ساده‌تر می‌سازد.

  سبک زندگی کرونایی علیه مشروب‌خوری

  اگر می‌خواهید در شیوع کرونا و ایام قرنطینه، دچار اعتیاد به الکل نشوید؛ برنامه ترک اعتیاد الکل‌تان بهم نخورد یا عضو مشروب‌خور خانواده‌تان با مصرف زیاد‌تر الکل، به خودش و شما آسیب نزند؛ این توصیه‌ها را به کار برید.

  تعمیرات منزل برای دوری از الکل در دوران کرونا
  در قرنطیه خودتان را سرگرم کنید

  برنامه روزانه سالم و مفید

  روزانه سر ساعت مشخصی بیدار شوید، صبحانه سالم بخورید؛ خودتان را موظف کنید یک کار انجام دهید؛ حتی  اگر آن کار شغل شما نیست. در یک کلام، سرخود را گرم کنید؛ مثلا:

  • تعمیرکاری: یک وسیله خراب را تعمیر کنید. مثلا پنکه یا چراغی که در انباری انداخته‌اید را تعمیر کنید.
  • تمیزکاری: جاهایی از خانه را که هیچ‌وقت تمیز نمی‌کردید، تمیز کنید.
  • کار هنری یاد بگیرید. اینستاگرام و آپارات پر از آموزش‌های رایگان است. بافتنی، نقاشی، آرایشگری، نجاری، تراشکاری،چرم سازی و….
  • کتاب بخوانید؛ نسخه‌های الکترونیک ارزان را بخرید.
  • برنامه ورزشی بریزید. از این فرصت استفاده کنید تا چند ماه بعد به یک اندام عالی برسید.
  • درس یا مهارتی را یاد بگیرید. از وقت‌تان استفاده کنید؛ روزی چند ساعت روی آموختن سرمایه‌گذاری کنید؛ زبان، کامپیوتر، ورزش یا درسی که دوست دارید.
  • برنامه‌های شاد ببینید. از دیدن فیلم‌ها یا کلیپ‌هایی که شما را وارد دنیای درونی خودتان می‌کنند بپرهیزید و در عوض برنامه‌های کمدی یا انگیزشی ببینید.
  الکل برای کرونا خوب است یا کار مفید
  در قرنطینه کرونا، آموزش آنلاین ببینید

  با هیجان‌های منفی مقابله کنید

  اگر برای رهایی از حوصله‌ سررفتن و حالت‌های تیره و خاکستری درونی‌تان حین قرنطینه، مشروب می‌خورید؛ این نکات برای شماست.

  1. شماره کسی که برای شما مشروب می‌آورد را سر به نیست کنید.
  2. ببینید چه زمان‌هایی درون افکار خود غرق می‌شوید، آن شرایط را مدیریت کنید و نگذارید رخ دهند.
  3. به جای مصرف الکل در چالش‌ها و مواقع اضطراب، دوش بگیرید، کمی قدم بزنید؛ به تراس، پارکینگ، حیاط یا پشت بام بروید.
  4. از عزیز یا مددکاری کمک بگیرید. نگذارید افکار شما را مغلوب کنند.
  5.  از دوستان‌تان در برنامه‌های 12 قدم و انجمن‌ها کمک بگیرید.
  6. با اپلیکیشن‌‌های مختلف تماس تصویری بگیرید و نگذارید هیجان‌های منفی سبب حس تنهایی و اضطراب شما شوند؛ قوی بمانید.
  7. با رقص و ورزش، روحیه خود را خوب و باانرژی نگاه دارید.
  الکل برای کرونا خوب است یا شادی؟
  در قرنطینه خانگی روحیه خود را حفظ کنید

  در پایان

  درباره اضطراب‌، تنهایی و استرس بارها سخن گفته‌ایم و می‌دانیم این فشارها ممکن است، سبب مشروب خوردن شما شوند. با این حال این دروغ بزرگ را که الکل برای کرونا خوب است؛ سرمای قرنطینه را گرم می‌کند و شایعاتی از این دست را دور بریزید. برای بدن، سلامتی و تعهدهای خود در ترک الکل ارزش قائل باشید. به روزهای روشن بعد از این ایام کنار خانواده یا به واقعی شدن آرزوهای‌تان فکر کنید. الکل را کنار بگذارید. اگر برای این قرنطینه مشکلی شما را آزار می‌دهد و نمی‌گذارد از الکل دور بمانید؛ حتما برای مجله اعتیاد بنویسید تا شما را راهنمایی کنیم.

  نگارنده: یاسمین ثریا

  منبع: legacyhealing

   

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید:

  راهنمای بهداشتی کرونا برای الکلی‌ها

  در جلسات  AA ایران هنگام شیوع کرونا چه خبر است؟

  برچسب‌ها