تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
1248

هیچ می‌دانستید سیگار و دیابت با هم ارتباط دارند؟ یعنی اگر سیگاری باشید؛ نیکوتین سیگار، قند خون‌تان را بالا پایین می‌کند. نیکوتین می‌تواند وارد واکنش‌های بیوشیمیایی بدن شود و نگذارد، قند خون به درستی جذب شود. این مشکل در دراز مدت، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد. از طرفی با کاهش شدید گلوکز خون به دنبال سیگار کشیدن، دیابت نوع 1 یا انسولینی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در ادامع اثر دوجانبه نیکوتین بر قند خون را توضیح داده‌ایم.

رابطه سیگار و دیابت

نیکوتین سیگار با ورود به فرآیندهای بیوشیمیایی مغز، عملکرد سلول‌های مغز را تغییر می‌دهد. به این ترتیب مشکل مقاومت به انسولین پیش می‌آید. کم‌کم قند خون تنظیم نمی‌شود و قند موجود در جریان خون، به بدن آسیب‌های جدی می‌زند. همان آسیب‌هایی که می‌بینید دیابتی‌ها دچارش هستند.

سیگار و دیابت

اکثر سیگاری ها دیابت دارند

سیگار چطور سلامتی را به خطر می‌اندازد

مقاومت به انسولین

سلول‌های بدن برای استفاده از گلوکز به انسولین نیاز دارند. گلوکز جذب شده در خون، با کمک انسولین وارد سلول‌ها می‌شود؛ می‌سوزد و انرژی بدن را تامین می‌کند. اگر انسولین نتواند گلوکز را وارد سلول کند، بدن بدون گلوکز می‌ماند. در اصل گلوکز در خون هست اما بدن نمی‌تواند از آن استفاده کند. این مشکلات را نیکوتین سیگار پدید آورده زیرا باعث شده، سلول‌ها نسبت به انسولین مقاوم شوند.

تری‌گلیسرید

نیکوتین نه تنها سبب دیابت می‌شود؛ بلکه بدن را برای ساخت تری گلیسیرید تحریک می‌کند. این چربی به دنبال مقاومت بدن به انسولین تولید می‌شود و در نهایت خود مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد.

سیگار و دیابت، تاثیر دو چندان

به طور کلی مطالعات نشان داده که افراد سیگاری که دیابتی هم هستند باید از افراد دیابیت عادی مقدار انسولین بیشتری مصرف کنند؛ از طرفی وقتی گلوکز خون، سال‌ها خیلی بالا باشد؛ می‌تواند منجر به بیماری قلبی و آسیب به کلیه‌ها ، اعصاب و چشم شود.

منابع نیکوتین چیست؟

نیکوتین که مسبب رابطه سیگار و دیابت است؛ به جز سیگار در مواد دیگری هم وجود دارد. یعنی می‌توان به جز نخ‌های سیگار به طرف دیگر نیکوتین را وارد بدن کرد و به آن آسیب زد:

  • تنفس دود سیگار دیگران
  • تنباکو جویدن
  • صمغ نیکوتین
  • سیگارهای الکترونیکی – ویپپ

مطلب پیشنهادی: عوارض ویپ چیست؟

ترک سیگار ما را چاق می‌کند؟

سیگار و دیابت نوع 1

در میان اثرات سیگار و دیابت باید بگوییم، گاهی ترک سیگار سبب اضافه وزن می‌شود؛ زیرا در این موارد مقاومت سلول‌ها به انسولین بیشتر می‌شود. این روند گذراست. اگر صبور باشید، به مرور عملکرد انسولین بدن بهتر می‌شود.

سیگار و دیابت نوع 2

اگر از کودکی دیابت نداشته‌اید؛ سیگار کشیدن باعث می‌شود، ظرف 1-2 سال در خطر دیابت نوع 2 قرار بگیرید. سیگار و تاثیر آن بر قند خون شما را چاق می‌کند و کل سلامت ارگان‌های بدن‌تان را مختل می‌کند.

در پایان

اگر رابطه سیگار با دیابت را درست درک نکرده‌اید باید بگوییم که سیگار کشیدن، شما را در خطر جدی دیابت قرار می‌دهد. در صورتی‌که سیگار را ترک کنید بعد 2 سال حطر ابتلا به دیابت به شدت کم می‌شود. کم کم بعد از 12 سال پاکی، گویا اصلا سیگاری نبوده‌اید. برای اطلاع ار زوش‌های ترک سیگار سوال‌های خود را از ما بپرسید.

منبع: webmd

 

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.