ترک الکل و روابط عاطفی

ترک الکل و روابط عاطفی

عشق ورزیدن و رابطه با فردی که روزی روزگاری عاشق الکل بوده است

   ارتباط بین سوء مصرف الکل و مشکلات در روابط بین زن و مرد به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. مصرف الکل می‌تواند منجر به مشکلات نزدیکی، صمیمت، و حتی لذت از سکس شود که به جدایی، شکست ازدواج یا از دست دادن دوستی‌ها منجر می‌شود.

  صمیمیت intimacy یک حالت عاطفی شدید بین‌فردی است و نشان دهنده روابط شخصی نزدیک و دوست داشتنی است. مصرف الکل توسط شریک زندگی می‌تواند به این جنبه‌ها آسیب برساند و باعث از بین رفتن اعتماد به رابطه شود.

  در این مقاله مجله اعتیاد، شخصی که مصرف مشروب را قطع کرده و سال‌ها برنامه بهبودی انجمن الکلی‌های گمنام را دنبال می‌کند، در ایجاد یک رابطه سالم و مطلوب با جنس مخالف، مشکل دارد. آسیب‌ها و چالش‌های افراد وابسته به نوشیدن الکل حتی پس از ترک اعتیاد نیز ادامه دارند.


  چطور میتوانم بعد از ترک الکل با کسی وارد رابطه عاطفی شوم اگر هنوز به او اعتماد کامل ندارم؟ من خودم هستم، خود خودم، بی‌ حاشیه، بیحفاظ؟

  همسر سابق من، در غیاب الکل، نزدیک‌ترین آدم زندگی‌ام بود. تنها کسی بود که آن‌قدر به او عشق و اعتمادم داشتم که در کنارش کاملاً احساس راحتی می‌کردم. خودِ خودم بودم. اما وقتی الکل و عاقبتِ ویرانگرش از حد گذشت، او مرا ترک کرد و دنیا بر سرم خراب شد.

  او را سرزنش نمی‌کنم. حق داشت. زندگی با من سخت بود. یک الکلیِ در حال بهبودی، مایه شرّ است.


  معنی صمیمت در لغت‌نامه دهخدا:

   یگانگی. یک رنگی. یک دلی 

  ارتباط بین سوء مصرف الکل و مشکلات در روابط بین زن و مرد
  چند رابطه برقرار کردم و دیدم که دارم عقب می‌کشم. ترسیده بودم

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  اگر فکر می‌کنید شراب برای شما مفید است، بهتر است تجدید نظر کنید

  بعد از هوشیاری تا چه زمانی باید برای برقراری ارتباط عاطفی صبر کرد

  الکلی‌های گمنام مؤثرترین راه برای پرهیز از الکل


  ترک الکل و روابط عاطفی پیچیده است

  در دوران نوشیدن مشروب، همه‌چیز ساد‌ه‌تر بود. یک سال بعد از طلاقم، تصمیم گرفتم دوباره وارد رابطه عاطفی شوم. فکر می‌کردم آماده‌ام به زندگی برگردم و وارد روابط جدید شوم. به مرور زمان برایم روشن شد که الکل سپر من بود، پوسته و حفاظی که نمی‌گذاشت خودم باشم، خود واقعی‌ام، هر آنچه که بودم. حالا باید بدون الکل در بدنم با روابط جدید مواجه می‌شدم. حس خرچنگ گوشه‌گیری را داشتم که از پوسته خود بیرون آمده و لخت و عور است. سر قرار نمی‌توانستم راحت بخندم. احساس می‌کردم ناقصم و به درد نمی‌خورم. همانی نیستم که طرفم می‌خواهد. وقتی مشروب می‌خوردم، همه‌چیز راحت‌تر بود، می‌توانستی هر کاری دلت می‌خواهد بکنی، بعد بیندازی گردن مشروب.

  چند رابطه برقرار کردم و دیدم که دارم عقب می‌کشم. ترسیده بودم. نمی‌توانستم راحت با کسی صمیمی شوم. خجالت می‌کشیدم. بعد سؤال‌ها به ذهنم هجوم می‌آوردند؛ چطور به خودم اجازه داده‌ام به کسی که اعتماد کامل ندارم، تا این اندازه نزدیک شوم؟ فرضاً که طرفم مشروب بخورد، اما وضعیت من را هم بپذیرد، از کجا بدانم چقدر دوام خواهد آورد؟ نکند او هم مثل همسر سابقم مرا ترک کند؟ اگر طرفم اصلاً مشروب نخورد، چطور درباره اعتیاد خودم به او بگویم؟ چطور، هر دو نفر ما، از این رابطه لذت ببریم؟ اگر کم بیاورم و مشروب بخورم، می‌میرم. می‌دانم.

  دارم یاد می‌گیرم دوباره عشق بورزم

  آیا بعد از ترک الکل روابط عاطفی من بهتر شده است؟

  نزدیک به نُه سال است که هوشیارم و چهار سال از طلاقم می‌گذرد. کم‌کم دارم یاد می‌گیرم دوباره عشق بورزم. زمان بُرد و خوددرمانی، روان‌درمانی و صبر. همین، معجزه‌ای در کار نیست. نمی‌توانم بگویم که حالا راحت راحتم. گاهی دلم می‌خواهد مشروب بخورم و از خود بی‌خود شوم. اما این مشکل، ترس بیمارگونه من است، مشکلات شخصی من و ریشه در کمبود عشق به خود دارد. من هنوز کار دارم. بسیار خوشحالم که کم نمی‌آورم و دوباره مشروب نمی‌خورم. هوشیاری سفری است با فصل‌های بسیار.

  گاهی احساس می‌کنم در پوسته خودم گم شده‌ام. خرچنگ‌های گوشه‌گیر به پوسته نیاز دارند تا زنده بمانند. من خرچنگ گوشه‌گیر نیستیم. تنها نتیجه پنهان شدن در پوسته، دوری و جدایی از خودم است. دوری از آنچه باید باشم.

  نویسنده: گمنام از نیویورک/ مجله فیکس/ترجمه: آزاده اتحاد

  Is Alcohol Affecting Your Relationships


   ترک الکل و روابط عاطفی

  پس از ترک اعتیاد الکل، افراد ممکن است تجربه‌های متفاوتی در روابط با جنس مخالف داشته باشند. این تجربه‌ها به عوامل متعددی از جمله شخصیت، تجربه‌های گذشته، وضعیت روحی فعلی، و حتی حمایت اجتماعی و خانوادگی بستگی دارد. اما برخی تغییرات یا تجربه‌های معمولی که ممکن است در ارتباط با جنس مخالف پس از ترک اعتیاد الکل رخ دهند عبارتند از:

  افزایش اعتماد به نفس: ترک اعتیاد الکل ممکن است بهبود قابل توجهی در اعتماد به نفس و خود ارزشی فرد داشته باشد که این می‌تواند تأثیر مثبتی بر روابط او با جنس مخالف داشته باشد.

  افزایش توانایی ارتباطی: از آنجایی که ترک اعتیاد ممکن است با خودش بهبود در مهارت‌های ارتباطی و ارتباطات میان فردی بیاورد، ممکن است ارتباطات با جنس مخالف نیز بهتر شود.

  تغییر اولویت‌ها: پس از ترک اعتیاد، اولویت‌های شخصی ممکن است تغییر کند. افراد ممکن است به دنبال روابطی باشند که بر اساس ارتباط عاطفی و سازگاری ساخته شوند.

  در کل، تأثیرات روابط با جنس مخالف پس از ترک اعتیاد الکل بسیار متنوع است و به وضعیت هر فرد بستگی دارد. اما به طور کلی، تغییرات مثبتی در ارتباطات افراد پس از ترک اعتیاد الکل مشاهده شده است.

  تحریریه مجله اعتیاد

  برچسب‌ها