صدای مشاور بهزیستی به شماره ۱۴۸۰

اشغال خط ملی اعتیاد با تماس‌های مربوط به گُل یا ماری‌جوانا

  رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی و مسئول خط ملی اعتیاد با بیان این‌که بیشترین تماس‌هایی که با این خط  صورت می‌گیرد مربوط به مصرف گُل (ماری جوانا) است، به سوال‌هایی که مردم در این خصوص می‌پرسند پرداخت.

  به گزارش مجله اینترنتی اعتیاد به نقل از ایرنا، ماریت قازاریان رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی و مسئول خط ملی اعتیاد گفت: مردم در تماس با خط ملی مشاوره اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ درباره تمام مواد مخدر مشاوره می‌گیرند اما اکنون بیشتر تماس‌ها مربوط به مصرف گُل است.

  وی افزود: فراوانی تماس‌ها به معنای این نیست که اغلب مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا مصرف می‌کنند، بلکه تماس‌های مرتبط با گل بیشتر است.

  مصرف‌کنندگان یا دوستان و خانواده‌های آنان با خط ملی اعتیاد تماس می‌گیرند و به طور مثال این سوال‌ها را مطرح می‌کنند: «آیا گل اعتیاد است»، «آیا می‌توانیم گل را مصرف کنیم»، «شوهرم گل مصرف می‌کند، این ماده اعتیادآور نیست»، «آیا گل عوارض دارد».

  گاه نیز افرادی تماس می‌گیرند و می‌پرسند «همسرم گل مصرف می‌کند، آیا به زندگی به او ادامه دهم» که در این‌گونه موارد کارشناسان مربوطه آنها را به صدای مشاور به شماره ۱۴۸۰ ارجاع می‌دهند.

  رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی و مسئول خط ملی اعتیاد یادآور شد: مشاوران متخصص در خط ملی مشاوره اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸، معتادان و خانواده‌های آنان را راهنمایی می‌کنند که چگونه به خود یا خانواده آنها کمک کنند. خدمات مشاوره‌ای همچنین درباره پیشگیری از مصرف مواد نیز است.

  خط ملی مشاوره اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ هر روز از ساعت ۸ تا ۲۰ آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره به افرادی است که درباره اعتیاد، داروهای مخدر و نحوه استفاده از آن اطلاعات تخصصی می‌خواهند. نشانی نزدیک‌ترین مراکز درمانی ترک اعتیاد نیز از طریق این خط قابل دسترسی است. محرمانه بودن تماس‌ها و حفظ مسائل اخلاقی یکی از ویژگی‌های مرکز است که موجب جلب اعتماد تماس گیرندگان شده است.

  بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، اکنون ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور وجود دارند که بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از ۶۶ درصد مربوط به تریاک است.